Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Laikinoji tyrimo komisija dėl maisto produktų kokybės: vartotojų interesai turi tapti valstybės prioritetu

2017 m. lapkričio 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

„Daug vartotojų kreipėsi į Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybą teigdami, kad Lietuvoje parduodamų žuvies produktų, skalbimo miltelių, kosmetikos gaminių, statybinių medžiagų, automobilių padangų ir kai kurių kitų prekių kokybė ženkliai skiriasi nuo tų, kurios parduodamos Vakarų Europos šalyse“, – Seimo Laikinosios tyrimo komisijos dėl Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų posėdyje kalbėjo buvęs ilgametis Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) vadovas dr. Feliksas Petrauskas. Jis patvirtino, kad apie Čekijos ir Slovakijos atliekamus to paties pavadinimo produktų parduodamų skirtingose ES šalyse kokybės tyrimus jį jau 2011 metais informavo kolegė iš Slovakijos. Vėliau, 2012–2013 m., kartu su Lietuvos gydytojų sąjungos vadovu prof. Liutauru Labanausku VVTAT atliko tyrimą, ar vaikams skirtų populiariausių prekės ženklų maisto produktų etiketėse nurodoma sudėtis atitinka produkto tikrąją sudėtį. Tyrimo metu nustatyta, kad viename produktų vietoj etiketėje nurodytos kalakutienos, realioje produkto sudėtyje buvo rasta vištiena. Kadangi VVTAT tuo metu neturėjo institucinių pajėgumų tyrimą tęsti, dr. F. Petrauskas kartu su prof. L. Labanausku kreipėsi į už tokius tyrimus atsakingos institucijos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių dr. Joną Milių. Planuota tirti žuvies pirštelius, grietinę, šokolado-riešutų kremą „Nutella“ ir kt. Šis tyrimas nebuvo baigtas.

Posėdyje kalbėjusi buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė patvirtino, kad 2015 m. spalio 27 d. į ją kreipėsi kolega Čekijos Respublikos žemės ūkio ministras Marianas Jurečka (Marian Jurečka), kviesdamas paremti jo iniciatyvą pradėti diskusijas Europos Komisijoje ir Taryboje dėl to paties pavadinimo produktų parduodamų skirtingose ES šalyse kokybės skirtumų. Suprasdama, kad tik ES mastu galima pasiekti teigiamų rezultatų vartotojų apsaugos srityje, t. y. atliekant tik tų pačių produktų tyrimus pagal patvirtintą vieningą ir akredituotą metodiką, V. Baltraitienė komisijos posėdyje pabrėžė, kad ji iš karto parėmė čekų iniciatyvą, nors ir nebuvo gauta Lietuvos vartotojų nusiskundimų. Tuo metu Lietuvoje buvo stebima, kad į rinką nepatektų klastotės (kai informacija etiketėse skiriasi nuo realios produkto sudėties). „Drąsiai sakau, kad Lietuvos rinkai buvo tiekiami tik tie produktai, kurie pagal Lietuvos Respublikos reikalavimus yra saugūs ir atitinka keliamus kokybės reikalavimus“, – akcentavo buvusi ministrė V. Baltraitienė ir pabrėžė, kad „kitaip jie nebūtų patekę į rinką, nes produktų kokybės kontrolė yra vykdoma nuolat“.

Komisijos posėdyje taip pat kalbėjo buvęs teisingumo ministras Juozas Bernatonis ir Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius dr. Gediminas Pridotkas.

Į kitą posėdį komisija ketina kviesti buvusį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių dr. Joną Milių, o į 2017 m. gruodžio 15 d. vyksiantį komisijos posėdį – už sveikatą ir maisto saugą atsakingą Europos Komisijos narį Vytenį Povilą Andriukaitį.

„Vienas svarbiausių komisijos tikslų – apsaugoti Lietuvos vartotojus, užtikrinti, kad nė vienas Lietuvos pilietis nebūtų diskriminuojamas ar apgaudinėjamas ir siekti, kad tokie atvejai nepasikartotų ateityje. Tai turi tapti valstybės prioritetu“, – sako Seimo Laikinosios tyrimo komisijos dėl Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų komisijos pirmininkė Guoda Burokienė.

 

Komisijos pirmininkė Guoda Burokienė, tel. (8 5) 239 6705

 

Parengė

Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėja

Jolita Šedauskienė, tel. (8 5) 239 6860, el. p. [email protected]

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti