Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Priklausomybių prevencijos komisija: Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo poveikio vertinimas galės būti atliekamas tik vėliau

2017 m. lapkričio 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija 2017 m. lapkričio 15 d ir 22 d. posėdžiuose, dalyvaujant psichiatrui, Teisingumo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Socialinės apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Policijos departamento ir kt. atstovams nagrinėjo Seimo rezoliuciją „Dėl veiksmingos pagalbos nuo alkoholio priklausomiems asmenims sistemos tobulinimo prioritetų“, aptarė galimybes ir siūlymus, kaip stiprinti paties asmens, jo šeimos narių ir visuomenės apsaugą nuo smurtinio elgesio, susijusio su žalingu alkoholio vartojimu ir priklausomybe nuo alkoholio.

„Rezoliucijos priemonėje minima alkoholinė psichozė populiacijos mastu nėra labai dažnas reiškinys“, – sakė medicinos mokslų daktaras, psichiatras Arūnas Germanavičius.

Pažymėtina, kad buvo pakeista nemažai Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nuostatų, susijusių su smurto artimoje aplinkoje prevencija, nukentėjusių nuo smurto apsaugos užtikrinimo tvarka, teisėsaugos institucijų funkcijomis organizuojant apsaugą ir pagalbą smurtą patyrusiems asmenims. Teisingumo ministerijos nuomone, šiuo metu vertinti, ar 2016 m. spalio 12 d. įstatymo Nr. XII-2680 nuostatos įgyvendino keliamus uždavinius, kurie ir yra tiesiogiai susiję su Rezoliucijos 5 priemonėje išdėstytais siūlymais, dar per anksti. Minėto įstatymo poveikio vertinimas turėtų būti atliekamas praėjus ilgesniam jo veikimo laikotarpiui.

Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje yra parengtas ir derinamas Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriame bus nustatytos priverstinio hospitalizavimo be teismo sprendimo sąlygos ir terminas, įstatymo lygiu įtvirtintas kompleksinis asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelis.

Komisijos posėdyje pasisakiusių pranešėjų nuomone, plėsti „priverstinio gydymo“ taikymą nebūtų tikslinga, labai svarbu motyvuoti asmenį, piktnaudžiaujantį alkoholiu ir leisti jam rinktis alternatyvą baudžiamumui bei ieškoti pagalbos ir gauti reikiamas gydymo bei socialinės psichologines reabilitacijos ir reintegracijos į visuomenę paslaugas. Todėl būtina užtikrinti pagalbos asmenims, turintiems priklausomybę nuo alkoholio, sistemos pokyčius, ypač gydymo paslaugų prieinamumo didinimą, siekiant, kad priklausomas asmuo galėtų kreiptis pagalbos ir ją gautų, užtikrinti paslaugų tęstinumą po gydymo.

Komisija š.m. gruodžio 6 d. Seime surengs apskrito stalo diskusiją „Alternatyvos bausmėms – subalansuotos politikos atsakas“, kurioje plačiau bus aptartos alternatyvų baudžiamojo poveikio priemonėms, kurios skirtos asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, taikymo, kylančių iššūkių, bus pasidalinta gerosios praktikos patirtimis.

 

Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684

 

Parengė

Komisijų sekretoriato patarėja

Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, e. p. [email protected]

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti