Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime vyko diskusija „ES aplinkosaugos vadybos ir audito sistemos nauda įmonių ir organizacijų aplinkosauginiam veiksmingumui“

2017 m. balandžio 19 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – O. Posaškova)

 

Balandžio 19 d. Seime įvyko „Europos savaitės“ renginys, kurio tikslas buvo supažindinti Seimo narius ir Seimo kanceliarijos darbuotojus su aplinkosaugos vadybos ir audito sistemų galimybėmis. Jį surengė Seimo Aplinkos apsaugos komitetas kartu su Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Europos informacijos biuru.

Įžanginį pranešimą susirinkusiems perskaitė Europos Komisijos Aplinkos direktorato EMAS koordinatorius Sebastjenas Pako (Sébastien Paquot). Jis pristatė EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) ir ISO 14001 – pagrindinių dviejų savanoriškų ES aplinkosaugos vadybos ir audito sistemų tikslus, įgyvendinimo etapus ES institucijose ir sėkmės istorijas. Atnaujintos informacijos apie kituose nacionaliniuose parlamentuose įdiegtas sistemas, deja, nei jis, nei kiti pranešėjai neturėjo.

Lietuvoje aplinkosaugos vadybos ir audito sistemas turi įsidiegę nemažai verslo ir pramonės įmonių, nes tai padeda joms pagerinti aplinkosauginį įvaizdį visuomenėje. Vienintelė iš valstybinių institucijų įdiegusi EMAS savo pastatuose yra Aplinkos ministerija. Viceministras Martynas Norbutas susirinkusiems papasakojo, kaip ministerijos vadovams ir darbuotojams sekėsi įgyvendinti šią idėją. Nors pradžioje tai pareikalavo investicijų (šiam tikslui buvo skirtas ir ES finansavimas), ilgalaikėje perspektyvoje įstaigai kasmet pavyksta sutaupyti nemažai energijos, vandens, popieriaus išteklių, automobilių degalų. Skaičiai, kuriuos pateikė savo pranešime viceministras, išties įspūdingi.

Įmones ir įstaigas sertifikuojančios Viešosios įstaigos LST Sert rinkodaros direktorė Aldona Ramanauskienė savo pasisakyme apgailestavo, kad įmonės vangiai siekia aplinkosaugos vadybos ir audito sertifikatų. Jos nuomone, tam trūksta politinio ir administracinio palaikymo, tam tikrų paskatų, EMAS ir ISO 14001 registruotoms organizacijoms nesuteikiama jokių administracinių nuolaidų.

Apibendrindamas diskusiją, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika pažymėjo, kad parlamento pastatas turėtų tapti pavyzdžiu visiems lankytojams, į ekskursijas atvykstantiems rinkėjams, moksleiviams, kaip reikia taupyti išteklius, vandenį, elektrą, rūšiuoti atliekas, naudoti perdirbtą popierių ir t.t. Kaip parodė Aplinkos ministerijos pavyzdys, sutaupyti gamtos ištekliai viršija sistemų įgyvendinimo išlaidas, padeda įtraukti darbuotojus į organizacijos tikslų įgyvendinimą, sustiprina įstaigos aplinkosauginį įvaizdį ir pagerina visuomenės požiūrį į instituciją. Todėl, papildomai susipažinus su kitų šalių parlamentų patirtimi, ketinama pasiūlyti kanceliarijai ir Seimo valdybai spręsti dėl  aplinkosaugos vadybos ir audito sistemų įgyvendinimo. Taip pat bus siūloma kitoms ministerijoms ir valstybės institucijoms analogiškai įvertinti ir tobulinti savo veiklą aplinkosaugos srityje.

Diskusijos vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia.

 

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto biuro patarėja

Rasa Liucija Matusevičiūtė tel. (8 5) 239 6190, el.p.[email protected]

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti