Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada „Dėl Seimo narių Vytauto Kamblevičiaus ir Remigijaus Žemaitaičio elgesio“

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIŲ VYTAUTO KAMBLEVIČIAUS IR REMIGIJAUS ŽEMAITAIČIO ELGESIO

 

2018-01-11 Nr. 101-I-3

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Algimantas Dumbrava, Rūta Miliūtė, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Aušrinė Norkienė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, gavusi Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (toliau – Rūmai) kreipimąsi ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Rūmų pirmininko pareigas laikinai einantis Sigitas Dimaitis 2017 m. lapkričio 21 d. skunde nurodė, kad 2017 m. spalio 30 d. Seimo nariai Vytautas Kamblevičius ir Remigijus Žemaitaitis registravo pasiūlymą Lietuvos Respublikos 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių įstatymo projektui Nr. XIIIP-1227 (toliau – Projektas). Seimo nariai siūlo valstybinio finansavimo Rūmams neskirti, o visą sumą skirti tiesiogiai asociacijoms, kurios atstovauja žemdirbių interesus ir jų veikslo stiprinimui. Šį savo siūlymą Seimo nariai R. Žemaitaitis ir V. Kamblevičius grindžia šiais, pasak pareiškėjo, tikrovės neatitinkančiais motyvais: „Žemės ūkio rūmuose įsigaliojo kontrolės ir vykdymo vienvaldystė“; „Žemės ūkio rūmai negirdi žemdirbių lūkesčių ir nemato jiems aktualių problemų“ ir kt. Seimo narių nuomone, finansavimo nereikėtų skirti ir todėl, kad „nuo 2016 metų pabaigos Lietuvos žemės ūkio rūmuose yra neišrenkamas pirmininkas.“ Šį pasiūlymą Seimo nariai V. Kamblevičius ir R. Žemaitaitis pateikė kartu su 45 Seimo nariais. Pagrindiniu Projektui paskirtas Biudžeto ir finansų komitetas 2017 m. lapkričio 22 d. išvadoje, svarstydamas šį Seimo narių pasiūlymą priėmė sprendimą, jog spręsti dėl Rūmų finansavimo turi asignavimų valdytojas: Žemės ūkio ministerija. Papildomu paskirtas Kaimo reikalų komitetas šio pasiūlymo nesvarstė (komiteto išvada buvo priimta 2017 m. spalio 25 d.).

2017 m. gruodžio 12 d. Seimo plenarinio posėdžio metu buvo vykdomas Projekto priėmimas. Seimo narys R. Žemaitaitis pristatė Seimo narių siūlymą. Finansų ministras Vilius Šapoka teigė, jog Vyriausybė nepritarė tokiam siūlymui: „Žemės ūkio rūmai nėra atskiras asignavimų valdytojas. Sprendimą, kiek lėšų skirti Žemės ūkio rūmams iš jai numatytų asignavimų, priima Žemės ūkio ministerija, įgyvendindama paramos priemonę „Žemdirbių savivaldos stiprinimas“, todėl Žemės ūkio rūmams numatytų asignavimų nukreipimas žemdirbių asociacijoms nėra 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų rodiklių patvirtinimo įstatymo tikslinimo objektas.“ Dėl šio pasiūlymo balsavo 111 Seimo narių: už – 37, prieš – 44, susilaikė 30. Pasiūlymui nepritarta.

Seimo statuto 174 str. 2 d. nurodoma: „Negalima siūlyti mažinti tų išlaidų, kurios į valstybės biudžeto projektą įrašytos pagal įstatymus, kitus Seimo priimtus norminius aktus ir tarptautinius Lietuvos Respublikos įsipareigojimus“. Pareiškėjų manymu, Seimo nariai V. Kamblevičius ir R. Žemaitaitis siūlydami neskirti finansavimo Rūmams pažeidė šią Seimo statuto normą. Valstybės dotacijos suma Rūmams Projekte nėra numatyta. Žemės ūkio ministerijos strateginiame veiklos plane numatyta, jog ministerija Rūmams skirs 364 tūkst. Eurų. Seimo statuto 174 str. 2 d. nustato draudimą siūlyti mažinti išlaidas, įrašytas į biudžeto projektą pagal įstatymus ir kitus Seimo priimtus norminius aktus. Patys pareiškėjai neneigia, jog biudžeto Projekte dotacijos Rūmams suma nėra numatyta; pareiškėjų nurodomas Žemės ūkio ministerijos 2018-2020 metų strateginis veiklos planas buvo patvirtintas žemės ūkio ministro 2017 m. lapkričio 2 d. įsakymu Nr. 3D-696.

Pasak pareiškėjų, Seimo nariai V. Kamblevičius ir R. Žemaitaitis nesidomėjo, kaip Rūmai 2018 m. įgyvendins funkciją – stiprinti žemdirbių savivaldą šalies rajonuose bei padėti spręsti žemdirbiams ir kaimo gyventojams aktualias problemas. Seimo nariai savo siūlymo negrindė jokiais argumentais, kurie patvirtintų, kad Rūmai netinkamai atstovauja žemdirbių interesams

Pasak pareiškėjų, Seimo nariai V. Kamblevičius ir R. Žemaitaitis aktyviai ir viešai pradėjo kištis į Rūmų veiklą po to, kai 2017 m. balandžio 27  d. įvykusiame Rūmų suvažiavime pirmininkas nebuvo išrinktas dviem kandidatams surinkus vienodą už juos balsavusių delegatų balsų skaičių. Tie patys kandidatai dėl Rūmų pirmininko posto varžėsi ir  2016 m. gruodžio 14 d., tačiau ir tuomet surinko vienodą skaičių balsų. Seimo narius V. Kamblevičių, R. Žemaitaitį ir buvusį kandidatą į Rūmų pirmininko postą J. Talmantą sieja ir bendras pomėgis – medžioklė.

Atsižvelgdama į susiklosčiusią padėtį, Rūmų taryba priėmė sprendimą organizuoti suvažiavimą 2018 metų vasario mėnesį.

Seimo narių V. Kamblevičiaus ir R. Žemaitaičio veiksmai „akivaizdžiai parodo, jog minėti Seimo nariai, naudodamiesi savo įtaka ir statusu, ėmėsi remti vieną iš buvusių kandidatų į Rūmų pirmininkus – J. Talmantą bei asmenis, kuriuos J. Talmantas siūlė į Rūmų vicepirmininkų pareigas“.

2017 m. birželio 5 d. Seimo narys R. Žemaitaitis viešai pranešė, kad „dėl Lietuvos žemės ūkio rūmų galimai neskaidriai vykdomų viešųjų pirkimų“ jis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Viešųjų pirkimų tarnybą, Valstybės kontrolę ir Specialiųjų tyrimų tarnybą. R. Žemaitaitis jokia forma nesikreipė į Rūmus ir nepateikė klausimų dėl jam kilusių abejonių, susijusių su Rūmų veikla. Rūmai, atsižvelgdami į tikrovės neatitinkančią informaciją jau kitą dieną pateikė atsakymus į nepagrįstus R. Žemaitaičio kaltinimus. Patys Rūmai nėra informuoti apie nurodytų tarnybų priimtus sprendimus ar nustatytus trūkumus.

Generalinė prokuratūra 2017 m. gruodžio 19 d. rašte Komisijai Nr. 17.2.-10042 informavo, kad 2017 m. birželio 19 d. Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdyboje pagal R. Žemaitaičio kreipimąsi buvo priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

Specialiųjų tyrimų tarnyba 2017 m. gruodžio 20 d. rašte Komisijai Nr. 4-01-9965 patvirtino Generalinės prokuratūros nurodytą informaciją. Specialiųjų tyrimų tarnyba kreipėsi į Rūmų Revizijos komisiją prašydama atlikti patikrinimą.

Rūmai 2018 m. sausio 8 d. rašte Nr. 1.02-0021 nurodė, kad Specialiųjų tyrimų tarnybą 2017 m. birželio 20 d. kreipėsi į Rūmų Revizinę komisiją prašydama atlikti Rūmų viešųjų pirkimų patikrinimą. Revizijos komisija patikrinimą atliko ir 2017 m. rugsėjo 6 d. apie tai informavo Specialiųjų tyrimų tarnybą. Atlikto patikrinimo metu pažeidimų nustatyta nebuvo. Specialiųjų tyrimų tarnyba nepateikė Rūmams jokios informacijos apie jų nustatytus pažeidimus.

Valstybės kontrolė 2017 m. gruodžio 21 d. rašte komisijai Nr. S-(301-1.8)-1547 nurodė, kad susipažino ir įvertino R. Žemaitaičio 2017 m. birželio 1 d. rašte Nr. SN-S-101 išdėstytus faktus. Valstybės kontrolės nuomone, kyla abejonių, ar Rūmams turėtų būti suteikiamas specialus teisinis statusas, ar Rūmų veiklą turi reglamentuoti atskiras įstatymas. Tokiu reguliavimu Rūmams galbūt nepagrįstai suteikiamas išskirtinis iš kitų asociacijų statusas.

Viešųjų pirkimų tarnyba 2017 m. gruodžio 20 d. rašte Komisijai Nr. 4S-3661 informavo, kad nėra gavusi R. Žemaitaičio kreipimosi dėl galimai neskaidriai vykdomų viešųjų pirkimų.

2017 m. rugsėjo 4 d. Seimo narys V. Kamblevičius išplatino pranešimą „Akibrokštas valstiečių vyriausybei: patys valstiečiai nebetiki savo valdžia“. Šiame pranešime Seimo narys teigė, kad „nusivylę Rūmų veikla, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga, Lietuvos pieno gamintojų ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos įkūrė Lietuvos žemės ūkio ir maisto tarybą“. Seimo narys V. Kamblevičius ėmėsi aktyviai propaguoti naujai įkurtą organizaciją ir į 2017 m. spalio 11 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdį jo iniciatyva buvo pakviesti Lietuvos žemės ūkio ir maisto tarybos atstovai J. Talmantas ir J. Sviderskis. Jiems posėdyje buvo sudaryta galimybė prisistatyti ir pasakoti savo neigiamą požiūrį į Rūmus. Šiame posėdyje Seimo narys V. Kamblevičius aiškino, kad dėl neišrinkto Rūmų pirmininko Rūmus reikėtų „paleisti“. Ir tokios iniciatyvos turėtų imtis Kaimo reikalų komiteto pirmininkas bei žemės ūkio ministras. Peržiūrėjus Rūmų pateiktą šio posėdžio vaizdo įrašą, matyti, kad Seimo narys V. Kamblevičius reiškia savo susirūpinimą, kad „skilo žemdirbiai“, „kokia organizacija, kad nesugeba išsirinkti pirmininko Žemės ūkio rūmų. Faktiškai ji turėtų būti „paleista“ pagal viską. Aš domėjausi jų įstatais, ten „neina“ padaryt“. Visi etatiniai<...>, kurie gauna algas, yra tarybos nariai, nu kur jie save „pasileis“.

Registrų centro Juridinių asmenų registro departamentas 2017 m. gruodžio 18 d. rašte informavo, kad Juridinių asmenų registre duomenų apie Žemės ūkio ir maisto tarnybą nėra.

2017 m. spalio 26 d. vykusiame Rūmų tarybos posėdyje dalyvavęs Seimo narys V. Kamblevičius ragino pažeidinėti galiojančius įstatymus: siūlė „apgaudinėti Europos komisiją pateikiant šiai institucijai suklastotus duomenis dėl žemės ūkio paskirties žemės našumo balų ir tokiu būdu gauti atitinkamą paramą“. Rūmų pateiktame vykusio posėdžio ištraukos vaizdo įraše Seimo narys V. Kamblevičius sako: „Aš kaip Seimo narys darau nusikaltimą: kas sužiūrės, jei mes pamažinsim vienu balu, kas mus sukontroliuos. Aš jau čia per daug pasakiau.“ Pateiktas vaizdo įrašas yra 2 min 22 s; Seimo narys kalba padrikais sakiniais, iš pateikto vaizdo įrašo nėra įmanoma tinkamai nustatyti, kokia tema tiksliai kalbama.

 

Seimo nariai V. Kamblevičius ir R. Žemaitaitis savo 2017 m. gruodžio 13 d. paaiškinime Komisijai teigia, jog „2017 m. spalio 30 d. 50 Seimo narių, kurie priklauso parlamentinėms frakcijoms užregistravo pasiūlymą 2018 m. valstybės ir savivaldybių biudžeto projekte numatyti, kad Žemės ūkio rūmams nebūtų skiriamas valstybinis finansavimas, o visa ši suma atitektų tiesiogiai asociacijoms, kurios atstovauja žemdirbių interesams.“ „ Seimo nariai atkreipė dėmesį, jog šiuo metu Valstybė išlaiko apie 50 etatų Žemės ūkio rūmuose, apmoka už komunalines paslaugas ir net antstolių pretenzijas. Seimo nariai iš skirtingų apygardų sulaukė didelio kiekio laiškų, kuriuose prašoma valstybinį finansavimą Žemės ūkio rūmams skirti ne valdininkų atlyginimams, o juos skirti tiesiogiai visoms žemdirbių asociacijoms.“

 

Žemės ūkio rūmų įstatymas nustato, kad Rūmai yra savanoriškas žemės ūkio produkcijos gamintojų, perdirbėjų, prekiautojų šiais produktais ir gamybinių bei intelektinių paslaugų žemės ūkiui teikėjų interesams atstovaujančių ne pelno žemdirbių organizacijų (draugijų, sąjungų, asociacijų ir kt.) susivienijimas, apimantis visą Lietuvos valstybės teritoriją ir padedantis įgyvendinti žemdirbių savivaldą.

Seimo statuto 9 straipsnis apibrėžia Seimo nario teises: dalyvauti diskusijoje visais svarstomais klausimais, žodžiu ir raštu pateikti pasiūlymus, pastabas ir pataisas; siūlyti Seimui svarstyti klausimus; dalyvauti visų Seimo komitetų ir komisijų posėdžiuose, taip pat Vyriausybės posėdžiuose, o prireikus dalyvauti valdžios ir valdymo institucijų posėdžiuose, kuriuose svarstomi jo pateikti klausimai, taip pat iš anksto pranešęs stebėti kitus posėdžius, kuriuose svarstomi jį dominantys klausimai, išskyrus susijusius su valstybės paslaptimi, kurių svarstymo tvarką nustato įstatymai; kreiptis su paklausimais į Vyriausybės narius, kitų valstybės institucijų vadovus, pateikti jiems, taip pat Seimo pareigūnams klausimus.

Seimo statuto 18 straipsnis įtvirtina draudimą Seimo nariui Seimo nario mandatą naudoti ne pagal paskirtį, t.y. ne Tautos, valstybės ir rinkėjų interesams. Kiekvienas Seimo narys, eidamas Seimo nario pareigas privalo vengti interesų konflikto tarp Seimo nario privačių interesų ir jo pareigų atstovauti visuomenės interesams, taip pat neturi elgtis taip, kad visuomenei kiltų abejonių, kad toks konfliktas yra. Seimo narys privalo daryti viską, kad jo sąžiningumas nekeltų visuomenei abejonių ir kad visuomenė turėtų visas galimybes tuo įsitikinti.

Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalis nustato, kad už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose, negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Sąžiningumo, įpareigojantis pareigas eiti sąžiningai, laikytis aukščiausiųjų elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenei abejonę, priėmimą; skaidrumo ir viešumo, įpareigojantis nekelti abejonių dėl sąžiningumo priimant sprendimus, pateikti visuomenei savo elgesio ir sprendimų motyvus, laikytis atvirumo ir viešumo, deklaruoti savo privačius interesus;  padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui, vengti nesąžiningų pranašumo siekimo būdų, gautą informaciją naudoti tik pareigoms atlikti ir nesipelnyti iš jos, (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 5 punktai).

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Pasiūlymą Projektui Nr. XIIIP-1227 teikė 47 Seimo nariai, tarp jų ir Seimo nariai V. Kamblevičius bei R. Žemaitaitis. Šį pasiūlymą vertino Seimo paskirtas pagrindinis Biudžeto ir finansų komitetas, Vyriausybė. Pasiūlymui nebuvo pritarta ir Seimo plenarinio posėdžio metu.

2. 2017 m. birželio 1 d. Seimo narys R. Žemaitaitis kreipėsi į Generalinę Prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Valstybės kontrolę bei Viešųjų pirkimų tarnybą. Specialiųjų tyrimų tarnyba, atsižvelgdama į Seimo nario išdėstytus faktus, kreipėsi į Rūmų Revizijos komisiją prašydama atlikti patikrinimą. Valstybės kontrolė atkreipė dėmesį, jog Rūmai turi išskirtinę padėtį kitų asociacijų bei susivienijimų atžvilgiu, o valstybei vertėtų peržiūrėti teisės aktus ir įvertinti tokią jų padėti.

3. 2017 m. spalio 26 d. vykusiame Rūmų tarybos posėdyje dalyvavęs Seimo narys V. Kamblevičius teigė: „Aš kaip Seimo narys darau nusikaltimą: kas sužiūrės, jei mes pamažinsim vienu balu, kas mus sukontroliuos. Aš jau čia per daug pasakiau.“ Pateiktas vaizdo įrašas yra trumpas, nėra galimybės tinkamai nustatyti pasakytos kalbos konteksto ir nustatyti, kokia tema buvo kalbama.

 

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatomis, nusprendė:

1. Seimo nariai V. Kamblevičius ir R. Žemaitaitis kartu su kitais 45 Seimo nariais registruodami pasiūlymą Lietuvos Respublikos 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių įstatymo projektui Nr. XIIIP-1227 galiojančių teisės aktų nuostatų nepažeidė.

2. Seimo narys R. Žemaitaitis kreipdamasis į Generalinę Prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Valstybės kontrolę bei Viešųjų pirkimų tarnybą ir prašydamas šių tarnybų savo kompetencijos ribose įvertinti kilusius įtarimus, galiojančių teisės aktų nepažeidė.

3. Seimo narys V. Kamblevičius 2017 m. spalio 26 d. vykusiame Rūmų tarybos posėdyje pasisakęs: „Aš kaip Seimo narys darau nusikaltimą: kas sužiūrės, jei mes pamažinsim vienu balu, kas mus sukontroliuos. Aš jau čia per daug pasakiau.“ pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso 4 str. 3, 4 ir 5 punktuose nustatytus valstybės politikų elgesio principus.

 

Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš -2, susilaikė - 0.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                          Rita Tamašunienė

   Naujausi pakeitimai - 2018-03-19 13:59
   Valdas Sinkevičius

  Siųsti el. paštuSpausdinti