LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARIO LINO BALSIO PASISAKYMŲ
2018-03-14 Nr. 101-I-9
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Algimantas Dumbrava, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, gavusi Seimo narės Aušros Maldeikienės kreipimąsi dėl Seimo nario Lino Balsio pasisakymų jos atžvilgiu, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punktų nuostatomis atliko tyrimą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
2017 m. lapkričio 14 d. kreipimesi Seimo narė Aušra Maldeikienė prašo įvertinti Seimo nario Lino Balsio etiką dėl 2017 m. lapkričio 7 d. laiške esančių pasisakymų.
2017 m. lapkričio 7 d. Seimo narė A. Maldeikienė kreipėsi į Mišrios Seimo narių grupės narius, kviesdama juos 2017 m. lapkričio 9 d. atvykti į grupės posėdį įvertinti susiklosčiusią situaciją Mišrioje Seimo narių grupėje. Seimo narė rašte grupės nariams nurodo, kad Mišrios Seimo narių grupės tuometinis seniūnas Seimo narys L. Balsys neinformuoja grupės narių apie darbus, sprendimai priimami savavališkai jų neapsvarsčius grupėje, seniūnas nedalyvauja Seimo posėdžiuose, neinformuoja pakaitinių Seimo narių apie posėdžius, kuriuose jie turėtų dalyvauti. Taip pat rašte nurodoma, kad Seimo narys Linas Balsys Seimo posėdžiuose dalyvauja išgėręs.
2017 m. lapkričio 7 d. Seimo narys Linas Balsys į šį Seimo narės Aušros Maldeikienės kvietimą atsakė elektroniniu laišku. Laiškas buvo adresuotas Seimo nariams Aušrai Maldeikienei, Bronislovui Mateliui, Gintarui Steponavičiui, Mindaugui Basčiui, Kęstučiui Pūkui, Seimo nario Lino Balsio padėjėjams Roderikui Žiobakui ir Sonatai Dirsytei bei tuometinei Mišrios Seimo narių grupės referentei Aistei Pikšrytei.
Laiške Seimo narys nurodo, kad Seimo narės A. Maldeikienės teiginys apie Seimo nario L. Balsio vartojamą alkoholį yra šmeižtas ir prasimanymas. Laiške Seimo narė A. Maldeikienė yra kaltinama rašanti asmeninę knygą Seimo posėdžių metu: „Panašu, kad savo puikiąją knygą ir komentarus apie mane rašote kanabonoidų, opijatų poveikyje ar tiesiog sudėtingos dvasinės būsenos.“ Seimo narys L. Balsys pabrėžia, jog tai yra jo nuomonė, kurią jis turi teisę turėti.
Savo paaiškinime Komisijai Seimo narys L. Balsys teigia, kad jo 2017 m. lapkričio 7 d. laiškas nebuvo viešas, jo turinį visuomenės informavimo priemonėse išviešino Seimo narė A. Maldeikienė. Laiškas buvo skirtas šešių Seimo narių grupės vidinei komunikacijai. „Kadangi laiškas yra neviešas, jo retorika galbūt yra aštri, tačiau turinys niekaip nekritikuoja p. A. Maldeikienės asmenio, o tik kviečia Mišriai grupei aktualias problemas spręsti ne viešais pareiškimais ir apkalbų skleidimu, o konstruktyvaus dialogo tarp grupės narių keliu.“
Seimo nario L. Balsio nuomone, Mišri Seimo narių grupė yra specifinė, jos narių nevienija politinės pažiūros, todėl nariai turėtų būti tarpusavyje labai korektiški, tinkamai ir korektiškai naudotų grupės administracinis resursus. Būtent tai jis ir norėjo pabrėžti laiške.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų bankas opiatus apibrėžia kaip narkotikų grupę, išgaunamą iš opijaus. Internete opiatai apibūdinami taip: „Opiatas – aguonos galvutėje esantis bet kuris alkaloidas ar pusiau sintetinis junginys, kurio gamybos pradinė medžiaga yra kuris nors iš aguonos alkaloidų. Jiems visiems būdingas panašus poveikis – sukeliama euforija ir malšinamas skausmas. Dėl šių savybių opiatai plačiai vartojami kaip vaistai ir narkotikai.“
Kanabinoidai – tai medžiagos, randamos kanapėse. Kanabinoiduose egzistuoja tetrahidrokanabinolis (THC), kuris yra uždraustas, nes tai – psichoaktyvioji medžiaga.
Taigi tiek opiatai, tiek kanabinoidai yra narkotinės ar gali būti narkotinės medžiagos, taip pat gali būti vartojami kaip vaistai, sukeliantys atsipalaidavimą ir pan.
Kauno apygardos teismas byloje Nr. 1A-300-462-2014 pasisakė: „Šmeižimo turinį sudaro tikrovės neatitinkančios informacijos, galinčios paniekinti ar pažeminti kitą žmogų ar pakirsti pasitikėjimą juo, paskleidimas. Bendrąja prasme informacija reiškia žinią, t. y. faktų ir duomenų konstatavimą apie reiškinius, įvykius, asmens veiksmus, savybes. Faktams ir duomenims taikomas tiesos kriterijus, jų egzistavimas gali būti patikrintas įrodymais ir objektyviai nustatytas. <...> Nuomonė yra kokių nors faktų supratimas, vertinimas, požiūris į faktus ir vertybes, komentarai, pastabos. Nuomonė yra subjektyvi, jai netaikomas tiesos kriterijus, tačiau ji turi remtis faktais ir turi būti pateikiama sąmoningai neiškreipiant duomenų.“ Toje pačioje byloje teismas nurodė: „Įžeidimas yra neigiamas, nepadorus žmogaus įvertinimas, žeminantis žmogų jo paties ar kitų žmonių akyse, kito žmogaus prestižo paniekinimas. Įžeidimo atveju neigiamai, nepadoriai, užgauliai formuluojant atsiliepiamą apie žmogaus asmenybę, jo savybes, būdą. Įžeidimas yra padaromas tiesiogine tyčia, t. y. kaltininkas suvokia užgaulų ir žeminantį savo veiksmų pobūdį dėl kito asmens ir nori jį pažeminti. Įžeidimas yra viešas, kai jis padarytas kitų žmonių akivaizdoje. Užgaulumas reiškia, kad veiksmai ar vertinimai akivaizdžiai prieštarauja įprastoms elgesio taisyklėms, bendražmogiškiems moralės reikalavimams.“
Neatitinkančia tikrovės pripažintina subjektyviai, vienpusiškai pateikiama informacija, kuria iškraipomos arba nutylimos įvykių, reiškinių sąsajos, priežastiniai ryšiai su kitais įvykiais ir reiškiniais.
Duomenys gali būti paskleisti įvairiais būdais (per visuomenės informavimo priemones, oficialiame dokumente, laiške ir kituose raštuose, elektroniniu paštu ir t.t.). Be to, duomenys turi būti tokie, kuriuos būtų galima patikrinti, nes, pavyzdžiui, asmens išsakyta nuomonė nėra duomenys.
Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad „Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka, t. y. teismine tvarka.
Civilinė teisė saugo asmenines neturtines teises ir vertybes, tarp jų – asmens garbę ir orumą. Asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą bei neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
Asmens garbė ir orumas yra ginami ir Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, kuriuo remiantis nukentėjęs asmuo gali iškelti bylą asmeniui, kuris paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo.
Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktai).
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
2017 m. lapkričio 7 d. Seimo nario Lino Balsio laiške išdėstyti teiginiai apie Seimo narę Aušrą Maldeikienę gali būti laikomi jo asmenine nuomone.
Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatomis nusprendė:
1. 2017 m. lapkričio 7 d. laiške pasisakydamas apie Seimo narę Aušrą Maldeikienę „Panašu, kad savo puikiąją knygą ir komentarus apie mane rašote kanabonoidų, opijatų poveikyje ar tiesiog sudėtingos dvasinės būsenos.“ Seimo narys Linas Balsys nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.
2. Siūlyti Seimo narei Aušrai Maldeikienei, jeigu, jos nuomone, buvo pažeminta jos garbė ir orumas arba paskleistas šmeižtas, kreiptis į teismą Civilinio proceso kodekso arba Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka.
3. Rekomenduoti Seimo nariui Linui Balsiui korektiškiau reikšti savo mintis, vengti pasisakymų, kurie gali būti suprantami dviprasmiškai.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė