Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Arūno Gelūno pasisakymų“

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
 ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO ARŪNO GELŪNO PASISAKYMŲ

2018-04-25      Nr. 101-I-19

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Virgilijus Poderys, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo nario Petro Gražulio 2018 m. sausio 17 d. prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, vertino Seimo nario Arūno Gelūno socialinio tinklo Facebook paskyroje viešai paskelbtus pasisakymus Seimo nario Petro Gražulio atžvilgiu.

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Seimo narys P. Gražulis savo prašyme Komisijai nurodė, kad Seimo narys A. Gelūnas socialinio tinklo Facebook paskyroje 2018 m. sausio 13 d. paskelbė tokį įrašą: „Tokios Sausio 13-osios dar nebuvo. Išvakarėse – balsavimas už politikais save vadinančių kerštu netveriančių valstiečių teisę dėti apynasrį nepriklausomai žiniasklaidai. Iškilmingo minėjimo metu – protu nesuvokiama kažkada daug laisvei nuveikusios Nijolės Sadūnaitės „padėkos kalba“. Imu suprasti, kodėl velnio išpera Gražulis taip draskėsi Seimo salėje, pasisakydamas už Laisvės premijos skyrimą būtent šiai kandidatei... Mieli Lietuvos žmonės, prašau Jūsų – jei galite, švęskite Sausio 13-ąją be politikų ir jų „renginių“.

Seimo narys P.Gražulis taip pat nurodė, kad šis pasisakymas buvo viešai paskelbtas  interneto portale www.ekspertai.eu (http://www.ekspertai.eu/liberalas-agelunas-nejuokais-supyko-del-nsadunaites-kalbos-seime.

Seimo nario P. Gražulio teigimu, Seimo narys A. Gelūnas „ne tik vartojo užgaulius terminus, bet ir kvestionavo bei šaržavo teigiamus pasisakymus gerb. Nijolės Sadūnaitės atžvilgiu.

Seimo nario P. Gražulio nuomone, Seimo narys A. Gelūnas pažeidė Seimo statuto 22 straipnio 2 dalies nuostatą ir Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintus principus.

 

Seimo narys A. Gelūnas 2018 m. balandžio 25 d. vykusiame Komisijos posėdyje paaiškino, kad pasisakydamas socialiniame tinkle Facebook jis išreiškė savo nuomonę. Seimo narys A. Gelūnas pripažino, kad  Seimo nariui P. Gražuliui apibūdinti parinktas epitetas buvo neadekvatus.

Lietuvių kalbos instituto 2018 m. vasario 26 d. pateiktoje lietuvių kalbos specialisto išvadoje dėl A. Gelūno pasisakymų nurodoma: „Teksto stilius publicistinis, laisvasis, turintis ironišką atspalvį. Jame vartojamos vaizdingos raiškos priemonės, pavyzdžiui: kerštu netveriančių; dėti apynasrį; protu nesuvokiama; draskėsi salėje. Teksto komunikacinė intencija – pyktelėjus išreikšti neigiamą autoriaus emocinį santykį su tuo, kaip kai kurie politikai kuria nederamą Sausio 13-osios minėjimo atmosferą. Kreipiamasi į Lietuvos žmones, taigi Seimo narys Petras Gražulis nėra pagrindinis šio teksto emocinis taikinys. Šiuo atžvilgiu vaizdingas pasakymas velnio išpera atitinka bendrą teksto stilių. [...] Pasakymas velnio išpera yra frazeologizmas, einantis į gausų lietuvių kalbos frazeologizmų su žodžiu velnias lizdą.

„Lietuvių kalbos žodyne“ (LKŽE) nurodyta: velnio išpera [Šk] sukčius, gudruolis [...].

„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ (DLKŽe) žodis išpera apibūdintas taip: išpera (1) 1. Likęs neišperėtas kiaušinis. 2. B. niek. niekam tikęs padaras: Velnio vagies i. (keiksmai).

Atkreiptinas dėmesys, kad  DLKŽe antroji reikšmė, kuri iliustruojama ir pasakymu velnio išpera, nurodoma kaip turinti niekinamąjį atspalvį, o šis pasakymas gali būti vartojamas kaip keiksmas. Vartosenoje velnio išpera gali reikšti „kas piktos dvasios apsėstas“ ir turi įvairesnių reikšmės atspalvių – nuo stipriai niekinamojo iki komiško. [...]

Taigi leksikografijos šaltiniai ir dabartinė vartosena rodo, kad pasakymas velnio išpera dažniausiai vartojamas kaip neigiamai konotuota kalbinės raiškos priemonė, t.y. turi įvairaus stiprumo neigiamų atspalvių, rečiau pasakomas juokaujant“.

Lietuvių kalbos specialisto išvadoje nurodoma: „Seimo nario Arūno Gelūno socialinių tinklų įraše pavartotas frazeologinis pasakymas velnio išpera Seimo nariui Petrui Gražuliui apibūdinti, atsižvelgiant į bendrąją teksto stilistiką, gali būti įvertintas kaip turintis ironišką atspalvį ir pavartotas ne siekiant viešai sumenkinti minėtą Seimo narį, o kaip vaizdinga, emocinga, gyvajai kalbai būdinga raiškos priemonė. Ar esama sumenkinimo ir užgaulaus žeminimo, šiuo atveju priklauso ne tiek nuo pačios pavartotos raiškos priemonės ir konteksto, kiek nuo asmens, kuris tokiu būdu apibūdintas, vidinės reakcijos ir savijautos, perskaičius nagrinėtąjį tekstą.“

Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t. y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.

Civilinio kodekso 2.24 straipsnio1 dalyje įtvirtinta, kad asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą ir neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnyje įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai privalo vadovautis viešajame gyvenime, tarp jų – pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus laikytis žmogaus teisių ir jas užtikrinti, vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis; padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktai).

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

Seimo nario Arūno Gelūno pasisakyme pavartotas Seimo nario Petro Gražulio apibūdinimas „velnio išpera“ laikytinas neetišku ir nepagarbiu.

 

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

1. Seimo nario Arūno Gelūno pasisakymas Seimo nario Petro Gražulio atžvilgiu nedera su Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintu pagarbos žmogui ir valstybei principu.

2. Rekomenduoti Seimo nariui Arūnui Gelūnui korektiškiau reikšti savo mintis, vengti nepagarbių, kitus Seimo narius menkinančių apibūdinimų.

Pritarta bendru sutarimu.

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                            Rita Tamašunienė                                                                                            

 

   Naujausi pakeitimai - 2018-04-27 13:01
   Rasa Gečienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti