Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada „Dėl Seimo narės Aušros Maldeikienės pasisakymų"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
 ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARĖS AUŠROS MALDEIKIENĖS PASISAKYMŲ

2018-05-09       Nr. 101-I-23

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Virgilijus Poderys, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo nario Artūro Skardžiaus 2017 m. sausio 17 d. prašymą ir  Stasės Kupčiūnienės 2018 m. sausio 14 d. kreipimąsi, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso (toliau – Valstybės politikų elgesio kodeksas) nuostatomis, vertino Seimo narės Aušros Maldeikienės pasisakymus Seimo narės Agnės Širinskienės atžvilgiu Seimo 2018 m. sausio 13 d. posėdyje.

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Seimo narys A. Skardžius savo skunde Komisijai nurodė, kad 2018 m. sausio 13 d. vykusio Seimo plenarinio posėdžio metu Seimo narė A. Maldeikienė savo pasisakymu „[...] Ponia Širinskienė man yra arčiau idioto.... Jūs man bjauri [...]“ įžeidė ir pažemino Seimo narę A. Širinskienę.

2018 m. sausio 13 d. rytiniame Seimo posėdyje vyko Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl pri­ta­ri­mo Lie­tu­vos edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­to ir Alek­san­dro Stul­gins­kio uni­ver­si­te­to re­or­ga­ni­za­vi­mui pri­jun­gi­mo bū­du prie Vy­tau­to Di­džio­jo univer­si­te­to“ pro­jek­to Nr. XIIIP-1501(2) svarstymas ir priėmimas.

Po balsavimo dėl minėto Seimo nutarimo projekto priėmimo Seimo nariai išsakė savo replikas.

Seimo narė A. Širinskienė kalbėjo: „Tie­siog la­bai no­rė­čiau at­si­pra­šy­ti ger­bia­mo rek­to­riaus, ku­ris yra mū­sų bal­ko­ne, ir tų vi­sų tri­jų uni­ver­si­te­tų moks­lo ben­druo­me­nių. Iš tie­sų mū­sų kai ku­rių el­ge­sys šian­dien bu­vo gė­din­gas. Eu­ro­pos vi­du­ry­je XXI am­žiu­je stai­ga mes iš­girs­ta­me sa­ky­mus, kad uni­ver­si­te­tas su moks­li­nin­kais yra daik­tas. Grei­čiau­siai di­des­nio bar­ba­riz­mo uni­ver­si­te­to at­žvil­giu mū­sų die­no­mis iš­girs­ti ne­įma­no­ma. Aš tik­rai at­si­pra­šau ir už tą šmeiž­tą uni­ver­si­te­to at­žvil­giu, ku­rį mes bu­vo­me pri­vers­ti iš­klau­sy­ti. Sei­me, to­kio­je ins­ti­tu­ci­jo­je, ir dar to­kią die­ną to­kių da­ly­kų, ma­no ma­ny­mu, ne­tu­rė­tų bū­ti. Ir man tik­rai nuo­šir­džiai gė­da. Tik­rai at­si­pra­šau.“

Seimo narė A. Maldeikienė kalbėjo: „La­bai pra­šau po­nios A. Ši­rins­kie­nės už ma­ne nie­ko neat­si­pra­ši­nė­ti. Po­nia A. Ši­rins­kie­nė man yra ar­čiau idio­to po to, kai pa­skel­bė, kad kas 20 me­tų že­mę Lie­tu­vo­je rei­kia iš nau­jo per­pil­ti, nors for­ma­liai sa­ko­si tu­rin­ti moks­li­nį laips­nį. Kaip žmo­gus, ku­ris ir­gi šiek tiek mo­kė­si te­olo­gi­jos, ga­liu pa­sa­ky­ti, kad gė­da yra da­ly­kas, ku­rį rei­kia per iš­pa­žin­tį iš­pa­žin­ti. Jūs man bjau­ri.

Seimo narė A. Maldeikienė Komisijai paaiškinimų nepateikė.

Lietuvių kalbos instituto 2018 m. vasario 26 d. pateiktoje lietuvių kalbos specialisto išvadoje dėl A. Maldeikienės pasisakymų nurodoma: „Daiktavardis idiotas lietuvių kalboje turi kelias reikšmes. Kaip medicinos ir psichologijos terminas jis vartojamas neutralia reikšme tam tikrą didelę protinę negalią turinčiam asmeniui įvardyti. Bendrojoje vartosenoje šis žodis dažniausiai vartojamas neoficialiose situacijose niekinamąja reikšme „silpnaprotis“, „kvailys“. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ (DLKŽe) tokios bendrajai vartosenai būdingos reikšmės ir nurodomos, o antroji reikšmė „kvailys“ dar turi vulgarumo atspalvį. [...] Taigi asmens pavadinimas idiotu ar esančiu „arčiau idioto“ yra užgaulus ir žeminantis tą asmenį. Būdvardžio bjaurus „Bendrinės lietuvių kalbos žodyne“ (BŽ) asmeniui apibūdinti nurodomos tokios reikšmės:

  1. labai negražus, prastos, nemalonios išvaizdos; sin. atstumiantis, atgrasus, šlykštus;

    <…>

  2. lemiantis prastą santykį su aplinka, kitais žmonėmis ar pan.; sin. blogas, netikęs;

  3. turintis labai negerų, neigiamų savybių; sin. piktas, aršus, negeras, nedoras.

    Pasakyme Jūs man bjauri būdvardis bjaurus, atsižvelgiant į kontekstą, greičiausiai buvo pavartototas ne fizinėms, o dvasinėms kalbamojo asmens ypatybėms apibūdinti. Bendroji tokio pasakymo intencija – išreikšti neigiamą  kalbančiojo asmens emocinį santykį su komukacijos akto dalyviu, turint tikslą jį viešai pažeminti ir įskaudinti.”

    Lietuvių kalbos specialisto išvadoje apibendrinama: Seimo narės Aušros Maldeikienės pasisakymai Seimo plenarinio posėdžių metu apie Seimo narę Agnę Širinskienę Ponia A. Širinskienė man yra arčiau idioto”, Jūs man bjauri” gali būti vertinami kaip užgauliai žeminantys, menkinantys Seimo narę Agnę Širinskienę. Tokių kalbos raiškos priemonių vartojimas nurodytomis aplinkybėmis peržengia kalbos etiketo ir viešojo oficialaus  bendravimo, koks vyksta Seimo plenariniuose posėdžiuose, normų ribas.”

    Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t. y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.

    Civilinė teisė saugo asmenines neturtines teises ir vertybes, tarp jų – asmens garbę ir orumą. Civilinio kodekso 2.24 straipsnio1 dalyje nustatyta, kad asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą ir neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

    Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai privalo vadovautis viešajame gyvenime: 1) pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus laikytis žmogaus teisių ir jas užtikrinti, vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis; 2) teisingumo principas, įpareigojantis politikus vienodai tarnauti visiems žmonėms nepaisant jų tautybės, rasės, lyties, kalbos, kilmės, socialinės padėties, išsilavinimo, religinių įsitikinimų, politinių pažiūrų, amžiaus ar kitų skirtumų; 3) sąžiningumo principas, įpareigojantis politikus pareigas eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėje abejonę, priėmimą; 4) skaidrumo ir viešumo principas, įpareigojantis politikus nekelti abejonių dėl sąžiningumo priimant sprendimus, taip pat pateikti visuomenei savo elgesio ir sprendimų motyvus, visada laikytis atvirumo ir viešumo, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus, ribojančius informacijos atskleidimą, deklaruoti savo privačius interesus; 5) padorumo principas, įpareigojantis politikus  elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui; 6) pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų; 7) nesavanaudiškumo principas, įpareigojantis politikus tarnauti valstybei ir visuomenės interesams, vengti tariamų ar tikrų viešųjų ir privačių interesų konfliktų, jiems iškilus, imtis visų reikiamų priemonių, kad jie būtų išspręsti greitai ir atitiktų visuomenės interesus, nenaudoti savo pareigų ar padėties siekiant daryti įtaką kito asmens sprendimui, kuris galėtų būtų naudingas politikui ar jo artimam asmeniui; 8) nešališkumo principas, įpareigojantis politikus neturėti sutartinių ar kitų santykių, kurie galėtų kliudyti atlikti valstybės politiko pareigas ir varžytų jo apsisprendimo laisvę priimant sprendimus, taip pat būti objektyviam priimant sprendimus ir vengti išankstinio nusistatymo; 9) atsakomybės principas, įpareigojantis politikus atsakyti už savo elgesį viešajame gyvenime, priimamus sprendimus ir atsiskaityti už juos visuomenei (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1-9 punktai).

     

    Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

    Seimo narės Aušros Maldeikienės pasisakymas Seimo narės Agnės Širinskienės atžvilgiu laikytinas neetišku ir nepagarbiu.

     

    Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

    1. Seimo narės Aušros Maldeikienės pasisakymas yra nesuderinamas su Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintais pagarbos žmogui ir valstybei, padorumo ir pavyzdingumo principais.

     2. Rekomenduoti Seimo narei Aušrai Maldeikienei korektiškiau reikšti savo mintis, vengti nepagarbių, kitus asmenis žeminančių apibūdininimų.

    Pritarta bendru sutarimu.

     

Komisijos pirmininkė                                                                                                                             Rita Tamašunienė

   Naujausi pakeitimai - 2018-05-14 10:09
   Rasa Gečienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti