Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada "Dėl Seimo statuto pažeidimų priimant Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VII-787 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-4758(2)"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

 

IŠVADA

DĖL SEIMO STATUTO PAŽEIDIMŲ PRIIMANT ATLIEKŲ TVARKYMO ĮSTATYMO NR. VII-787 4 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTĄ NR. XIIP-4758(2)

 

 

2018-09-26  Nr. 101-I-40

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Gedimino Gemskio ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto kreipimusis dėl galimų Seimo statuto pažeidimų priimant Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VII-787 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-4758(2) (toliau – Projektas), vadovaudamasi Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatomis, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

2018 m. rugsėjo 20 d. Seimo plenariniame posėdyje vyko Projekto priėmimas. Priėmimo metu buvo balsuojama dėl pateiktų pasiūlymų pagal Seimo statuto 157 straipsnio nuostatas. Visiems projekto straipsniams buvo pritarta, todėl buvo paskelbtas balsavimas dėl viso įstatymo priėmimo pagal Seimo statuto 159 straipsnio 2 dalies nuostatas. Balsavimas neįvyko dėl nepakankamo dalyvavusių Seimo narių skaičiaus. Pagal Seimo statuto 113 straipsnio 1 dalį priimant įstatymo projektus balsavime turi dalyvauti daugiau nei pusė Seimo narių. Paskelbus balsavimą dėl projekto užsiregistravo 68 Seimo nariai. Balsavimo procedūra dėl viso Projekto priėmimo buvo pakartota vėliau tame pačiame Seimo posėdyje, tačiau ir šiuo atveju užsiregistravo 66 Seimo nariai, todėl priėmimo procedūra neįvyko.

2018 m. rugsėjo 25 d. Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkėje buvo numatytas Projekto priėmimas. Tvirtinant darbotvarkę buvo paprašyta Projektą išbraukti ir grįžti į svarstymo stadiją, kad pagrindinis komitetas galėtų apsvarstyti naujai gautą Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvadą. Seimas tokiam siūlymui pritarė bendru sutarimu.

Pažymėtina, kad antikorupcinio vertinimo išvada buvo gauta jau priėmimo metu, Seimui balsavus ir priėmus visus Projekto straipsnius. Seimo statuto 155 straipsnis numato, kad priėmimo metu pateikiamos ir svarstomos tik įstatymo leidybos teisę turinčių asmenų pataisos, papildymai ir išbraukimai.

 

Seimo statuto dvidešimt trečias skirsnis reglamentuoja įstatymo projekto priėmimą Seimo posėdyje. Seimo statuto 158 straipsnis numato atvejus, kai priėmimo metu yra galimos pertraukos. Tokia pertrauka gali būti daroma pranešėjo reikalavimu po balsavimo dėl visų straipsnių. Taip pat pranešėjas turi teisę siūlyti atidėti projektą taisyti, kai nėra priimti įstatymo principus ir sandarą lemiantys straipsniai. Tokiu atveju procedūra kartojama nuo įstatymo projekto svarstymo pagrindiniame komitete.

 

Šiuo atveju jau buvo priimti visi Projekto straipsniai, po ko pranešėjas pertraukos neprašė. Kadangi buvo priimti visi Projekto straipsniai, pranešėjas nebegalėjo prašyti projektą atidėti pagal Seimo statuto 158 straipsnio 3 dalį. Be to, pažymėtina, kad grąžinti Projektą į komitetą tam, kad būtų apsvarstyta Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvada, prašė ne pranešėjas. Be to, Specialiųjų tyrimų tarnyba neturi įstatymų leidybos iniciatyvos teisės.

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

 

2018 m. rugsėjo 25 d. Projektas priėmimo stadijoje negalėjo būti grąžintas pagrindiniam komitetui svarstyti.

 

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

 

1. 2018 m. rugsėjo 25 d. priėmimo stadijoje grąžinus Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VII-787 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-4758(2) svarstyti pagrindiniam komitetui buvo pažeistos Seimo statuto nuostatos.

2. Rekomenduoti Seimui tęsti Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VII-787 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4758(2) priėmimą be papildomos pagrindinio Aplinkos apsaugos komiteto išvados.

 

 

Pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                  Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti