LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARIO PETRO GRAŽULIO ELGESIO
2018-10-17 Nr. 101-I-43
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Antanas Matulas, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo laikinosios moterų grupės kreipimąsi dėl Seimo nario Petro Gražulio elgesio ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
Seimo laikinoji moterų grupė 2018 m. birželio 26 d. kreipėsi į Komisiją, prašydama įvertinti Seimo nario Petro Gražulio elgesį su besilaukiančia moterim, savo vaiko motina B. N., kuriai galimai darė psichologinį spaudimą nutraukti nėštumą bei atsisakyti kūdikio. Pasak pareiškėjų, viešojoje erdvėje ne kartą Seimo narys P. Gražulis išsakė savo ketinimą atimti kūdikį iš motinos, todėl kyla pagrįsta rizika, kad Seimo narys P. Gražulis pasinaudodamas savo statuso suteikiama galia, gali daryti spaudimą ar taikyti psichologinį smurtą vaiko motinai.
Seimo narys P. Gražulis 2018 m. spalio 16 d. Komisijai paaiškino, kad su B. N. dėl vaiko interesų susitaikė, jos atsiprašė daug kartų viešai ir privačiai. Dėl savo veiksmų gailisi bei mano, jog tolesnis asmeninio gyvenimo viešinimas gali pakenkti vaiko interesams.
Komisija kreipėsi į B. N., prašydama atsakyti į klausimus, ar Seimo narys P. Gražulis naudojosi savo kaip Seimo nario statusu, darė jai spaudimą, reikalavo nutraukti nėštumą, kada ir kokiais veiksmais tai buvo daroma. Taip pat B. N. buvo paprašyta atsakyti, ar Seimo narys P. Gražulis taikė psichologinį smurtą, žemino ją ir įžeidinėjo. B. N. atsakymų nepateikė bei telefonu informavo, kad paaiškinimų teikti nepageidauja.
2018 m. birželio 21 d. visuomenės informavimo priemonės pateikė informaciją apie 2018 m. balandžio mėn. gimusį Seimo nario P. Gražulio nesantuokinį vaiką. Buvo pranešama, kad Seimo narys vaiko mamai jos nėštumo metu darė spaudimą nutraukti nėštumą, siūlėsi paimti vaiką, jei motina jo auginti nenori (http://www.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/zvaigzdes-ir-pramogos/seimo-narys-p-grazulis-penkta-karta-tapo-tevu-869376 , https://www.lrytas.lt/zmones/tv-antena/2018/06/21/news/palangiske-tikina-turinti-nesantuokini-petro-grazulio-vaika-6701375/ , taip pat TV3 laidoje KK2): „Jis pasiūlė apmokėti abortą. Sako: aš viską apmokėsiu, reikia pasidaryti, nes dabar tokia sudėtinga politinė situacija.“ – teigė B. N. visuomenės informavimo priemonėms. „Vadino negražiai – kagėbiste, agente, kad tyčia jam vaiką padariau. Sakė, kad prezidentė man duos medalį už tai, kad jis bus suėstas.“ „Pykdavomės, taikydavomės, vėl pykdavomės, taikydavomės. Paskui liko tik piktumas. Iš pradžių jis sakė, kad reikėtų darytis abortą, paskui labai daug kartų kartojo – sakiau negimdyti, sakiau negimdyti. Neragino darytis, bet po septinto mėnesio tiesiog daug kalbėjo apie abortą. Kaip man jaustis nėščiai? Vaikutis pilve, o jis taip kalba.“
Visuomenės informavimo priemonėms Seimo narys P. Gražulis teigė: „Asmeniškai tikrai nepalaikau, nepasisakau už abortą (...), gal tų žinučių tūkstantis buvo, ji norėjo, kad būčiau su ja... Taip, gal emociškai kažką ir pasakiau, aš to neneigiu. Aš ir dabar pasisakau prieš abortus, bet, žinote, emocijos, pasakytos buvo emocijos. Kaip žmogus ir dabar manau, kad abortas yra nepateisinama priemonė.“
2018 m. birželio 24 d. 15min.lt B. N. paviešintose sms žinutėse matyti, kad asmuo, įvardintas kaip Petras (Komisija neturi informacijos, ar tai Seimo narys P. Gražulis), rašo: „Tu padla, gyvate p barakuda tu“; „Atiduok ta vaika ir istaves as nei cento neprasysiu“; „Taip nei tu nei ji man nerūpi. Bet ir tau jinai nerupi, tau jinai tik šantažo įrankis. Tai atstok gyvate nuo manes“; „Tu nieksiu niekse, tu kurva. Tu suedei mane visa suedei. Jei kas ir atsitiks man nesiartink prie mano karsto tu išgama, gyvate, tu kurva. Kas tu per zveris kas tu per gyvulys...“ (kalba netaisyta)
Panašaus turinio žinutes B.N. gavo ir tuomet, kai laukėsi dukros. Tuomet jos skambėjo maždaug taip: „Tu vis tiek jos nemylėsi. Tau ji bus kančia ir našta. Atiduok, mes užauginsim. Norim, kad tau būtų lengviau ir geriau.“
Viešojoje erdvėje Seimo narys P. Gražulis neneigė rašęs sms žinutes, teigė, jog tokio turinio jos galėjo atsirasti dėl emocinės jo būklės.
2018 m. rugsėjo 18 d. TV3 laidoje „Prieš srovę“ buvo rodomas reportažas apie tai, jog Seimo narys P. Gražulis nuvyko pas B. N. ir jos viešai atsiprašė už savo elgesį.
Civilinė teisė saugo asmenines neturtines teises ir vertybes, tarp jų – asmens garbę ir orumą. Asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą bei neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
Asmens garbė ir orumas yra ginami ir Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, kuriuo remiantis nukentėjęs asmuo gali iškelti bylą asmeniui, kuris paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra ne kartą atkreipusi dėmesį į tai, kad Seimo nariams yra taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai nei paprastiems valstybės pareigūnams ar tarnautojams. Visuomenė turi pagrįstų ir teisėtų lūkesčių, kad Seimo nariai veikia laikydamiesi aukštesnių moralės ir tarnybinės etikos principų.
Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodeksas (toliau – Kodeksas) reglamentuoja valstybės politikų elgesio viešajame gyvenime principų ir reikalavimų pagrindus. Pagal šį kodeksą privatus gyvenimas – valstybės politiko asmeninis, šeimos ir namų gyvenimas, intymus gyvenimas, taip pat veikla, nesusijusi su valstybės politiko pareigomis, politine veikla ar institucija, kurioje jis eina pareigas. Valstybės politiko elgesys ar asmeninės savybės, susiję su kai kuriomis jo privataus gyvenimo aplinkybėmis ir galintys turėti reikšmės viešiesiems interesams, privačiu gyvenimu nelaikomi. Viešasis gyvenimas – valstybės politiko politinė veikla, taip pat valstybės politiko elgesys, nesusijęs su jo privačiu gyvenimu.
Kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų, atsakomybė – atsako už savo elgesį viešajame gyvenime, priimamus sprendimus ir atsiskaito už juos visuomenei (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5, 6 ir 9 punktai).
Komisija gali nutraukti tyrimą, jeigu iki tyrimo pabaigos valstybės politikas savo elgesį pripažino neetišku, nesuderinamu su savo pareigomis ar institucija, kurioje jis eina pareigas, ir dėl to viešai atsiprašė.
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. Komisija neturi galimybės nustatyti, ar anksčiau nurodytas sms žinutes parašė Seimo narys P. Gražulis. Pats Seimo narys neneigė, jog tokias žinutes rašė. Nėra nustatyta, kada šios žinutės yra parašytos (pagal B. N. žodžius, jos galėjo būti rašomos 2018 m. sausio – 2018 m. balandžio mėnesiais ir anksčiau).
2. Seimo narys P. Gražulis 2018 m. rugsėjo 18 d. viešai atsiprašė B. N., visuomenės informavimo priemonėms teigė, jog pasielgė negerai, spontaniškai, neapgalvotai.
3. Seimo nario P. Gražulio elgesys ir pasisakymai jo vaiko motinos B. N. atžvilgiu yra nesuderinami su Valstybės politikų elgesio kodekso principais.
Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 3 punkto nuostatomis, nusprendė:
1. Seimo narys P. Gražulis savo pasisakymais rodydamas nepagarbą besilaukiančiai moteriai bei savo vaiko motinai pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnyje numatytus pagarbos žmogui ir valstybei, padorumo ir pavyzdingumo principus.
2. Rekomenduoti Seimo nariui P. Gražuliui elgtis bei viešai pasisakyti pagal Valstybės politikų elgesio kodekso principus.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė