Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Europos Sąjungos vadovų prašoma imtis sankcijų prieš represijas Baltarusijos gyventojams taikantį režimą

2020 m. liepos 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas,  Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis, TS-LKD sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė, frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Žygimantas Pavilionis, kartu su Europos Parlamento (EP) nariais, Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijos atstovais Rasa Juknevičiene ir Andriumi Kubiliumi, Liudu Mažyliu kreipėsi į Europos Tarybos pirmininką Šarlį Mišelį (Charles Michel), Europos Komisijos pirmininkę Ursulą fon der Lejen (Ursula von der Leyen) ir  Europos Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai bei Europos Komisijos viceprezidentą Chosepą Borelį Fontèljesą (Josep Borrell Fontelles) dėl sparčiai blogėjančios padėties Baltarusijoje bei ragina atnaujinti sankcijas režimui ir asmenims, atsakingiems už represijas prieš Baltarusijos gyventojus.

Kreipimąsi į Europos lyderius taip pat pasirašė Seimo nariai: Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas ir Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis, taip pat   Europos Parlamento nariai: frakcijos „Renew Europe“ („Atnaujinkime Europą“) narys Petras Auštrevičius, Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijos narė Aušra Maldeikienė ir Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos nariai Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas.

Lietuvos politikai atkreipia dėmesį, kad artėjant prezidento rinkimams Baltarusijoje, pastaraisiais mėnesiais matomos vis labiau besiplečiančios represijos prieš nepriklausomus kandidatus ir žiniasklaidos priemones, demokratinę opoziciją ir Baltarusijos pilietinę visuomenę – auga sulaikymų skaičius, vykdomas baudžiamasis ir administracinis persekiojimas, bauginimai, ribojama susirinkimų ir žodžio laisvė, Baltarusijos žmonių prieiga prie objektyvios ir nepriklausomos informacijos – bendra žmogaus teisių padėtis sparčiai blogėja. Politikai pabrėžia, kad padėtis Baltarusijoje turi būti vienas iš Europos Sąjungos darbotvarkės prioritetų, tačiau, deja, Europos Vadovų Tarybos diskusijose į tai nebuvo atkreiptas deramas dėmesys.

Lietuvos politikai taip pat pažymi, kad sulaikytas pagrindiniu Aleksandro Lukašenkos konkurentu rinkimuose potencialiai galėjęs būti Viktoras Babaryka, o Centrinė rinkimų komisija priėmė sprendimą neregistruoti jo kandidatu rinkimuose. Neleista rinkimuose kandidatu registruotis ir nepriklausomam kandidatui Valerijui Tsapkalai. Nepriklausomų nevyriausybinių organizacijų ir žmogaus teisių gynėjų duomenimis, yra sulaikyti ar kitaip nuo represijų nukentėję šimtai žmonių.

Lietuvos Respublikos Seimo nariai ir Lietuvoje išrinkti Europos Parlamento nariai tvirtai tiki, kad demokratinių vertybių, žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsauga turi būti esminiai principai, nulemiantys ES politiką Baltarusijos atžvilgiu – svarbu nedelsti ir pademonstruoti aiškią visos ES poziciją, kad brutalūs autoritarinio A. Lukašenkos režimo veiksmai negali būti toleruojami, todėl Seimo nariai ir EP atstovai ragina Europos Sąjungos lyderius atnaujinti sankcijas režimui ir asmenims, atsakingiems už represijas prieš Baltarusijos gyventojus, už veiksmus, kurie kenkia rinkimų demokratiniam pobūdžiui, ir kišimąsi į demokratinį bei konkurencinį politinį procesą, įskaitant dalyvavimą klastojant rinkimų rezultatus – principų ir vertybių, sudarančių pačios Europos Sąjungos pagrindą, pažeidimams.

„Pastaraisiais dešimtmečiais Europos Sąjunga nuosekliai imdavosi svarbių žingsnių kaip atsako į žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje. Ribojamosios priemonės Baltarusijos atžvilgiu pirmą kartą pritaikytos 2004 m., vėliau buvo įvestos papildomos ribojamosios priemonės asmenims, kurie dalyvavo pažeidžiant tarptautinius rinkimų standartus ir tarptautinę žmogaus teisių teisę, taip pat vykdant represijas prieš pilietinę visuomenę ir demokratinę opoziciją. Sankcijos panaikintos 2016 m., tačiau nauja brutalių represijų banga, kurių imasi A. Lukašenkos režimas prieš savo politinius oponentus, taikius protestuotojus, nepriklausomą žiniasklaidą ir pilietinę visuomenę, aiškiai rodo, kad šis sprendimas turi būti nedelsiant peržiūrėtas“, – rašoma politikų kreipimesi.

Primename, kad 2020 m. birželio 29 d. „Amnesty International“ paskelbė pareiškimą, pripažįstantį V. Babaryką, jo sūnų Eduardą Babaryką, žinomą tinklaraštininką ir pretendentės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos vyrą bei rinkimų štabo vadovą Sergejų Tichanovskį, taip pat dešimtis kitų jų bendražygių, taikių protestuotojų ir aktyvistų, sulaikytų mitinguose, sąžinės kaliniais, kurie persekiojami vien tik už taikų savo žmogaus teisių ir laisvių įgyvendinimą,  saviraiškos laisvę ir siekį dalyvauti politiniuose bei rinkimų procesuose.

 

Kontaktams:

TS-LKD viešieji ryšiai

Tel. (8 5) 239 6506

El. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2020-07-22 10:07
   Jolanta Anskaitienė