Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Ateities komitetas: nenuosekli Lietuvos mokslo politika stabdo inovacijų proveržį

2021 m. kovo 19 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Šiandien Seimo Ateities komiteto nuotoliniame posėdyje aptarta Lietuvos mokslo raidos perspektyva, šalies mokslo ir inovacijų politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimai. Pranešimus pristatė Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. habil. dr. Jūras Banys ir Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas dr. Romas Baronas.

Lietuvos mokslo, o kartu ir valstybės, ateitis tiesiogiai priklauso nuo politinių paskatų ir pastangų finansuoti mokslo sektorių. Lietuva turi pakankamai aukšto lygio tyrėjus, bet menką mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) finansavimą – MTEP skiriama bendrojo vidaus produkto dalis yra daugiau nei dvigubai mažesnė nei Europos Sąjungos vidurkis. Dėl mažų atlyginimų tyrėjų karjera yra nepatraukli,  o šalies pasiekimai ir galimybės mokslo ir inovacijų srityje tarptautinėje erdvėje yra sąlyginai mažai žinomi.

Posėdžio metu akcentuotas netolygus mokslo finansavimas sąlygoja žemą Lietuvos įsitraukimo lygį į Europos Sąjungos institucijų, kitų tarptautinių organizacijų, Europos mokslinių tyrimų infrastruktūrų, mokslo ir inovacijų tinklų veiklą. Riboti finansiniai ištekliai nesudaro pilnavertiškų galimybių atnaujinti ar praplėsti dvišales programas, įsijungti į naujas iniciatyvas (pavyzdžiui, Europos partnerystes, Nordforsk programas ir kt.). Visa tai daro Lietuvos mokslo lauko dalyvius ir visą šalį nepatrauklia projektų partnere tarptautiniuose formatuose.

Kiek valstybė investuoja į mokslo sektorių, analogišką dalį investuoja ir privatus sektorius. Viena vertus, tik tuomet, kai valstybės biudžeto lėšomis bus sukurtos modernios laboratorijos, aprūpintos naujausiomis technologinėmis priemonėmis, bus galima sėkmingai plėtoti Lietuvos mokslo ir studijų institucijų ir verslo bendradarbiavimą, taip pat užtikrinti aktyvų verslo organizacijų įsitraukimą į tarptautinius mokslo ir inovacijų tinklus. Kita vertus, mokslo inovacijomis grįsto verslo vystymas neįmanomas be talentingų tyrėjų įmonėse. Siekiant spartesnio, mokslo žiniomis grįsto inovacijų augimo, būtina auginti mokslui imlaus verslo sektorių, turintį ne tik tyrėjų, bet ir finansinį kapitalą tokiai veiklai vykdyti. Lietuvai reikia efektyvaus ir tęstinio mokslo finansavimo, o ne staigaus, neapgalvoto ir ekonomiškai nepagrįsto.

Ateities komitetas planuoja tęsti šių klausimų svarstymą ir kituose komiteto posėdžiuose, vystyti mokslininkų bendradarbiavimą su politikais, toliau nagrinėti mokslo ir technologijų tendencijas bei analizuoti mokslui kylančius iššūkius.

 

 Ateities komiteto biuras

Tel. (8 5) 239 6950

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-03-19 12:54
   Jolanta Anskaitienė