Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo nario Lino Kukuraičio pranešimas: „Žiema artėja“: dėl valdančiųjų sprendimo šildymo našta visu svoriu prislėgs sunkiausiai besiverčiančiuosius“

2021 m. liepos 1 d. pranešimas žiniasklaidai

 

„Žiema artėja“ yra mėgstama vieno serialo frazė, kalbanti apie tai, kad reikia ruoštis sudėtingiems laikams. Žiema, o ir naujas šildymo sezonas artėja kasmet, vos senajam pasibaigus. Nepaisant šios tiesos, neseniai vyriausybė atmetė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seimo narių pasiūlymą nuo liepos pirmos išplėsti šildymo lengvatą gaunančiųjų ratą ir įvesti teisingesnį jos apskaičiavimą. Įstatymo pataisoje buvo siūloma didinti valstybės remiamų pajamų (VRP) koeficientą būsto šildymo lengvatai gauti iki 1,5 VRP, t. y. 192 eurų tenkančių kiekvienam bendrai gyvenančiam asmeniui, arba 2 VRP, 256 eurų dydžio vienam gyvenančiam asmeniui.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Remiantis 2019 metų statistine informacija, neišgalinčių pakankamai šildytis namų ūkių dalis Lietuvoje sudarė 26,7 procento, situacija gali blogėti, nes nuo liepos 1 d. brangstant dujoms ir elektrai šildymo kaina kils, o valdantieji jau dabar užsimena apie pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui atsisakymą.

„Argumentuodami įstatymo atmetimą, valdantieji kalba apie sisteminę lengvatų peržiūrą ir efektyvumo vertinimą. Tai būtų sveikintinas siekis, jeigu situacija būtų kitokia. Dabar mes esame antri Europoje pagal žmonių, negalinčių tinkamai apšildyti savo būsto, rodiklį, dujų ir elektros kainos kils nuo liepos 1 dienos, o patį žadėtą vertinimą valdantieji planuoja atlikti nedovanotinai vėlai – tik iki metų pabaigos. Niekas nėra tikras, ar po tų vertinimų iš vis kas nors bus pakeista, su tokiais tempais, pakeitimai, jeigu tokie bus, Seime bus priimami tik kitais metais, kai tuo tarpu jau spalį žmones užklups išaugusi šildymo našta“, – sako Seimo narys Linas Kukuraitis. Jis, drauge su kitais LVŽS frakcijos Seime nariais teikė įstatymo projekto pataisas, kuriomis siekiama suvienodinti būsto šildymo kompensacijos sąlygas visiems vieno būsto gyventojams ir ištaisyti socialiai neteisingą situaciją, egzistuojančią šiuo metu, kai ne bendrai gyvenančiam tam pačiam suaugusių asmenų skaičiui taikomos geresnės būsto šildymo kompensacijos sąlygos negu bendrai gyvenantiesiems, dažniausiai šeimoms.

„Šiandieninė situacija, kai dujų ir elektros kainos kyla, o didėjant infliacijai brangsta būtiniausi produktai, yra grėsminga. Ypač sudėtingoje padėtyje atsiduria mažiausias pajamas gaunantys žmonės. Galima dangstytis sisteminiais vertinimais, svarstymais ir stebėjimais, tačiau ir be jų aišku, kad išaugusios šildymo kainos sunkiai besiverčiančius žmones stums į dar didesnį skurdą, sąlygos skolų kaupimąsi arba būtinybę taupyti atsisakant kitų svarbiausių pirkinių: vaistų, maisto produktų, drabužių, būtinų paslaugų. Mes valdantiesiems į rankas įduodame įrankį neutralizuoti brangstančių dujų įtaką labiausiai vargstantiems, o jie šį įrankį meta lauk ir, deja, jau ne pirmą opozicijos pasiūlymą socialinėje srityje“, – sakė L. Kukuraitis.

Kito projekto iniciatoriaus Tomo Tomilino teigimu, toks pakeitimas būtų reikšmingas daugeliui žmonių, tačiau neigiamai nepaveiktų valstybės biudžeto. „Nepaisant galybės mitų apie „pašalpinius“, sklandančių Lietuvoje, faktai rodo, kad egzistuoja didžiulis socialinės paramos nepanaudojimas. Iš visų, kuriems pagal dabar galiojančią tvarką, priklausytų šildymo lengvata, ja pasinaudoja vos 12,5 procento, savivaldybės kasmet sutaupo daugiau kaip pusę būtent šiai lengvatai skirtų lėšų“, – skaičiavo Seimo narys.

„Taiklesnės pensijos, išmokos ir lengvatos yra šios Vyriausybės programos dalis, tad man tikrai sunku suprasti, dėl kokių priežasčių užuot plėtus labai konkrečios ir labai reikalingos lengvatos gavėjų ratą pasiūlymas yra atmetamas“, – sakė jis. T. Tomilino teigimu, priėmus pataisą naudą būtų pajutę 93,7 tūkstančių gyventojų, kuriems šiuo metu priklauso teisė į lengvatą, gavėjų skaičius galėtų papildomai išaugti dar keletu tūkstančių.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Tomas Tomilinas, mob. 8 686 27 469

Seimo narys Linas Kukuraitis, mob. 8 698 42 191

   Naujausi pakeitimai - 2021-07-01 09:28
   Monika Kutkaitytė