Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo narės Jurgitos Sejonienės pranešimas: „Kovos su vėžiu dienai skirtoje spaudos konferencijoje – naujausia sergamumo statistika ir raginimas tikrintis“

2022 m. vasario 1 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

COVID-19 pandemija padarė didelę neigiamą įtaką vėžio situacijai Lietuvoje: pandemijos metu mažėjo ankstyvose stadijose nustatomo vėžio, daugėjo vėlyvųjų stadijų vėžio, bendras nustatytų vėžio atvejų skaičius krito, o mirčių dėl visų priežasčių skaičius augo.

Pandemija pristabdė vėžio prevencijos programų vykdymą, todėl vis daugiau vėžio atvejų nustatoma pažengusiose stadijose. Prevenciškai tikrinasi mažai žmonių, nes mano, kad dėl COVID-19 pandemijos prevencinės programos neveikia. Nemažai yra žmonių, kurie bijo, kad medikai gali surasti ligą ir neteisingai mano, kad vėžio gydymas jiems gali pakenkti. Tuo metu šiuolaikinis individualizuotas vėžio gydymas, nors ilgas ir sudėtingas, yra ne tik saugus, bet ir efektyvus. Jei liga nustatoma anksti, daugeliu atvejų galima sustabdyti ligą, o neretai ir išgydyti. Vėžiu serga ir jauni žmonės, todėl svarbu ugdyti nuo mažumės sveikos gyvensenos įpročius, paankstinti profilaktiškai tirinamų asmenų amžių.

Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva, 2000 metais vasario 4-oji paskelbta Pasauline kovos su vėžiu diena. Šiais metais jau 22-ą kartą ši diena bus pažymima visame pasaulyje, kad suburtų vienminčius, palaikytų sergančius onkologinėmis ligomis žmones ir jų artimuosius, paskatintų investicijas į naujausius diagnostikos ir gydymo metodus ir būtų įmanoma nugalėti šias ligas. Pasaulinė kovos su vėžiu diena skirta tam, kad viso pasaulio žmonės taptų budresni, susipažintų su naujais mokslo įrodymais pagrįstomis vėžio prevencijos, diagnostikos ir gydymo galimybėmis, padėtų sumažinti sergamumą onkologinėmis ligomis, padidintų galimybes sergantiesiems išgyti.

Šiemet Pasaulinės kovos su vėžiu dienos šūkis – „Šalinkime kliūtis“. Tai raginimas gerinti sveikatos paslaugų prieinamumą, kovojant su vėžiu griauti barjerus ir stigmas. Naujausios žinios, galimybė apsisaugoti ir išvengti ligos, profilaktika ir ankstyvoji diagnostika bei šiuolaikinis gydymas turi būti prieinami visiems.

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, per metus – apie 18 tūkst. žmonių. Iš viso onkologinėmis ligomis šiuo metu serga virš 110 tūkst. žmonių. Beveik penktadalį Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio. Vyrai dažniausia miršta nuo plaučių ir priešinės liaukos vėžio, o moterys – krūties, gaubtinės žarnos ir kiaušidžių vėžio.

Pasaulyje 2020 metais nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių – tai tris su puse karto daugiau žmonių nei gyvena Lietuvoje. Nors kasmet pasaulyje nustatoma net 19,3 mln. naujų vėžio atvejų, specialistai teigia, kad šį skaičių būtų galima sumažinti 30–50 proc. Tam padėtų sveika gyvensena, aktyvi profilaktika ir neabejingumas savo sveikatai. Reguliari patikra dėl vėžio, ankstyva diagnostika ir savalaikis tinkamas gydymas padėtų išvengti mirčių, mat anksti nustačius ligą didžioji dauguma pacientų gali pasveikti.

 

Apie šias problemas spaudos konferencijoje, skirtoje kovos su vėžiu dienai, kalbės:

Jurgita Sejonienė, Seimo narė – „Dėl COVID-19 sutrikusi onkologinių ligų išankstinės patikros programų tvarka lėmė gąsdinančią statistiką“.

Prof. dr. Sonata Jarmalaitė, Vilniaus universiteto profesorė, Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai, laikinai einanti direktorės pareigas – „Vėlyvų stadijų vėžio atvejų Lietuvoje sparčiai gausėja – būtina atnaujinti ir aktyvinti prevencines patikros programas ir skatinti žmones reguliariai tikrintis sveikatą“.

Kristina Zmailaitė, operos solistė – „Pasitikrinau dėl krūties vėžio, kad jausčiausi saugi. O jūs, ar pasitikrinote?“

Prof. dr. Elona Juozaitytė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė, Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Onkologijos instituto vadovė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovė, gydytoja onkologė-radioterapeutė – „Inovatyvus vėžio gydymas turi būti vienodai prieinamas visų Europos Sąjungos šalių pacientams“.

Neringa Čiakienė, Pagalbos onkologinėmis ligomis asociacijos (POLA) direktorė – „Onkologinių ligonių lūkesčiai“.

 

Spaudos konferencija vyks š. m. vasario 2 d. 13 val. Seimo Spaudos konferencijų salėje (II rūmai). Vyks transliacija Seimo paskyroje „Atviras Seimas“.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narės Jurgitos Sejonienės patarėja

Aurėja Jutelytė

El. p. [email protected]

 

Jūratė Saveikienė

Medicininės informacijos centras

Mob. 8 698 86 512, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-02-01 12:02
   Monika Kutkaitytė