
Seimo Pirmininkė trišalėje Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamentų asamblėjoje: „Liublino trikampio formatas šiandien tampa labai reikšmingas“
2022 m. gruodžio 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
12-ąją Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėjos sesiją iškilmingai atvėrė trijų parlamentų pirmininkai – Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lenkijos Respublikos Senato Maršalka Tomašas Grodzkis (Tomasz Grodzki) ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas Ruslanas Stefančukas.
Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad Asamblėja posėdžiauja jau devintą mėnesį vykstant žiauriam Rusijos karui prieš Ukrainą, kuris šio regiono valstybėms nebuvo netikėtas. Deja, neryžtingumo ir nuolaidžiavimo kainą tenka mokėti ne tik Ukrainai, bet ir tarptautinei bendruomenei – išaugusiomis energetinių resursų kainomis, infliacija, strateginiu neapibrėžtumu. Jei Rusijai iš karto būtų pasiųstas nedviprasmiškas signalas, sakė V. Čmilytė-Nielsen, būtume išsaugoję tūkstančių žmonių gyvybes, nebūtume tapę žiaurių karo nusikaltimų ir prieš Ukrainos tautą vykdomo genocido liudytojais.
Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad trišalis Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendradarbiavimas yra natūralus visų trijų valstybių siekis kurti savo ir regiono ateitį išnaudojant tradicinės istorinės ir kultūrinės bendrystės privalumus. „Liublino trikampio formato istorija rodo, koks tai buvo įžvalgus žingsnis, o Ukrainai artėjant narystės ES link ir siekiant narystės NATO, mūsų trišalio bendradarbiavimo svarba tik augs. Tikiu, kad vieną dieną prie formato prisijungs Baltarusija. Taip būtų iki galo išnaudotas regioninio bendradarbiavimo potencialas ir užtikrinta mūsų saugi bendra ateitis kartoms į priekį“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Lenkijos Respublikos Senato Maršalka T. Grodzkis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu tikėtis, jog Rusija pakeis savo kursą – naivu. „Europinė tvarka, kurią sukūrėme po Sovietų Sąjungos žlugimo, yra griaunama ir mus bandoma sugrąžinti į šaltojo karo laikus. Esant tokiai situacijai, bet kokios viltys grįžti prie Vakarų ir Rusijos bendradarbiavimo yra tik iliuzija. (...) Jokių kalbų su Rusija, kol paskutinis kareivis nepaliks Ukrainos teritorijos“, – pabrėžė T. Grodzkis.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas R. Stefančukas taip pat akcentavo Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos istorinę bendrystę ir dėkojo už aktyvią paramą šiandien. Ukrainos parlamento vadovas, be kita ko, kalbėjo apie Ukrainos poreikius dabartiniame karo etape: galingas oro gynybos priemones, pagalbą atkuriant energetikos sistemą, finansinę pagalbą. Jis teigė, kad visi kaltieji dėl agresijos nusikaltimų turėtų būti kuo greičiau patraukti atsakomybėn, o Ukraina turėtų susigrąžinti visas tarptautinės teisės dokumentais įtvirtintas teritorijas. R. Stefančukas sakė tikįs, kad Baigiamasis dokumentas, kurį šiandien priims Asamblėja, „bus svarbus signalas kitiems parlamentams, vyriausybėms ir šalims, kad Ukraina, Lenkija ir Lietuva ir toliau eis greta iki galutinės Ukrainos pergalės“.
Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Ilona Šilenkova)
12-osios Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėjos sesijos vaizdo įrašą lietuvių, lenkų ir ukrainiečių kalbomis galima rasti Seimo YouTube paskyroje „Atviras Seimas“.
Toliau parlamentarai posėdžiaus Asamblėjos komitetuose, 11.30 val. Asamblėja tęs darbą plenariniame posėdyje, kurio pabaigoje numatoma priimti Baigiamąjį dokumentą.
12.15 val. rengiama spaudos konferencija, kurioje dalyvaus V. Čmilytė-Nielsen, T. Grodzkis ir R. Stefančukas.
Asamblėjos sesijos vyksta paeiliui Ukrainoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. Asamblėja yra konsultacinė tarpparlamentinė institucija, svarstanti bendrus interesus atitinkančius klausimus ir projektus.
Daugiau informacijos apie Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėją, Seimo delegaciją ir jos veiklą galima rasti ČIA.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėja Jolanta Anskaitienė
Tel. (8 5) 239 6508, el. p. [email protected]
Jolanta Anskaitienė