Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimas sudarė galimybes Lietuvoje įsigyti automatinius šaunamuosius ginklus

2022 m. gruodžio 22 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seimas pritarė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimams (projektas Nr. XIVP-2179(2), leisdamas privatiems ginklų prekiautojams Lietuvoje prekiauti civilinėje apyvartoje leidžiamais A kategorijos ginklais.

„Šauliai, kariai savanoriai ir profesinės tarnybos kariai gali įsigyti ir laikyti namuose A kategorijos ginklus. Gali. Bet taip išeina, kad nusipirkti tai negali, nes niekas negali parduoti“, – pritarti projektui kvietė Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, pabrėžęs pasiruošimo svarbą.

„Iš karo Ukrainoje, mes galime pasimokyti vieno dalyko, kad valstybė efektyviai priešinsis tada, kai kovos visa tauta, visa visuomenė stos į kovą prieš agresorių, tačiau tam reikia pasiruošti. Patys ukrainiečiai mums sako, jūs turite laiko, sako, mes tuos A kategorijos ginklus išdalinome per kelias savaite ir tikrai nėra pats efektyviausias būdas, kai jau reikia gintis, tai daryti“, – sakė P. Saudargas.

Įstatyme reglamentuotas ir draudimas įsigyti ir turėti ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis Lietuvos Respublikos pilietybės neturintiems Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos piliečiams.

Už Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimus balsavo 112 Seimo narių, vienas buvo prieš, 13 parlamentarų susilaikė.

Įstatymas įsigalioja 2023 m. balandžio 1 d. Iki įsigaliojimo išduoti atitinkami leidimai ir rašytiniai sutikimai galioja iki jų galiojimo pabaigos, licencijos – galioja ir toliau. Iki įsigaliojimo dienos pradėtos ir nebaigtos licencijų ir leidimų išdavimo, ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių paėmimo ir realizavimo bei kitos procedūros baigiamos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusia tvarka.

Nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, kurie turi Rusijos Federacijos ar Baltarusijos Respublikos pilietybę, bet neturi Lietuvos Respublikos pilietybės, iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos įsigytus ir turimus ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis privalo ne vėliau kaip per vienus metus juos parduoti per subjektą, turintį teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis, jų dalimis, arba juos perduoti policijos įstaigai sunaikinti. Pardavus ar perdavus ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis, nurodytiems asmenims išduoti leidimai laikyti ginklus ar leidimai nešiotis ginklus yra panaikinami. Jeigu šie nurodyti fiziniai asmenys įsigytų ir turimų ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių neparduoda per subjektą, turintį teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis, jų dalimis, arba per nurodytą terminą jų neperduoda policijos įstaigai sunaikinti, fizinių asmenų turimi leidimai laikyti ginklus ar leidimai nešiotis ginklus panaikinami, o turimi ginklai, ginklų priedėliai, šaudmenys, jų dalys paimami Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatyta tvarka.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausioji specialistė

Saulė Eglė Trembo

Tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected]