Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seime – konferencija apie komunistinės ideologijos praktiką praeityje ir šiomis dienomis

2023 m. kovo 9 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Kovo 13 d., pirmadienį, 10 val. Seimo Kovo 11-osios salėje (I rūmai) Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas organizuoja konferenciją „Komunistinė ideologija ir jos praktika vakar ir šiandien. Lietuvos sovietinės okupacijos istorinis, moralinis ir teisinis įvertinimas“. Konferencijos pradžioje bus demonstruojamos komunizmo aukų nuotraukos, giedamas Lietuvos himnas.

Lietuvos komunistų partija (toliau – LKP) visada veikė prieš Lietuvos valstybę ir lietuvių tautą. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1919 m. dėl antivalstybinės veiklos LKP buvo uždrausta, todėl veikė nelegaliai ir „legalizavosi“, kai Lietuvą okupavo ir aneksavo SSRS. Nuo tada LKP tapo pagrindiniu okupacinės valdžios įrankiu, siekiant įtvirtinti ir išlaikyti okupacinį režimą.

1949 m. vasario 16 d. Lietuvos partizanų vadų pasirašytoje Deklaracijoje LKP pripažįstama kaip neteisėta ir nusikalstama grupuotė, kuri visapusiškai trukdo atkurti valstybingumą.

LKP padarė milžinišką žalą Lietuvos politinei, kultūrinei ir socioekonominei raidai. Istorija moko, kad klaidinga pasaulėžiūra ir šiandien kuria pasaulines problemas: komunistinių Lotynų Amerikos režimų valdymas, lemiantis valstybių žlugimą (angl. failed state), komunistinės Kinijos spaudimas ir grasinimai demokratiniam Taivanui, galiausiai Putino komunistinės imperialistinės ideologijos metastazės, utopinės rusiškojo pasaulio vizijos atveda prie brutalios plataus masto karinės agresijos Ukrainoje.

Seimo narys Audronius Ažubalis teigia: „Istorinis teisingumas reikalauja, kad Lietuvos okupacijos periodas būtų įvertintas. Mes dabar tik kalbame, kad buvo okupacija, bet juridiškai mes nesame įvardiję, iš kur ji atsirado, kas vykdė nusikaltimus ir padarė, kad okupacinė-komunistinė sąmonė Lietuvoje vešėtų.

Lietuvoje veikę ir veikiantys komunistai vis dar nėra konkrečiai įvardyti Lietuvos Respublikos teisinėje jurisprudencijoje kaip Tėvynės išdavikai – nusikaltėliai. Viena iš pagrindinių sąlygų sėkmingai Lietuvos dekomunizacijai – pagaliau baigti pradėtą Lietuvos komunistų partijos teisinį įvertinimą ir siekti okupacinės žalos atlyginimo.

Kalbame apie pasipriešinimą totalitariniam, komunistiniam režimui, tokiam kaip Kinija. Pavyzdžiui, palaikome Taivaną, piktinamės komunistų diktatūra Kuboje arba Venesueloje, o patys nesame atlikę reikalingų namų darbų.“

2017 m. birželio 27 d. Seimas priėmė rezoliuciją dėl Lietuvos komunistų partijos nusikalstamos veiklos įvertinimo ir pakvietė Vyriausybę parengti įstatymo projektą, kuriuo Lietuvos komunistų partija būtų pripažinta nusikalstama organizacija. Šiuo metu Seimo narių A. Ažubalio ir Lauryno Kasčiūno parengtame įstatymo projekte siūloma LKP pripažinti nusikalstama organizacija, 1940–1941 m. ir 1944–1990 m. SSRS okupuotoje Lietuvos Respublikoje įtvirtinusią diktatūrą, veikusią kaip paklusni ir iniciatyvi Sovietų Sąjungos komunistų partijos valios reiškėja ir įgyvendintoja. Europos Žmogaus Teisių Teismas ne kartą konstatavo lemiamą komunistų partijos vaidmenį okupuojant ir aneksuojant Lietuvą bei kitas Baltijos valstybes (pavyzdžiui, J. Kuolelis ir kiti prieš Lietuvą, T. Ždanoka prieš Latviją ir kt.).

„Viena didžiausių klaidų vertinant komunizmo nusikaltimus žmonijai yra ta, kad šie nusikaltimai siejami tik su Stalino ir kitų diktatorių asmenybėmis, bet ne su pačia pražūtinga ideologija. Komunizmas, kaip ir nacizmas, atvedė prie žmonijos istorijoje dar nematyto barbarizmo. Todėl komunizmą įvertinti yra svarbu. Juk esmė – ne kerštas, bet istorinis teisingumas ir pamokos ateities kartoms. To reikia, kad mūsų ateities kartos komunizmui uždėtų politinę ir moralinę užkardą“, – teigia Seimo narys L. Kasčiūnas.

Konferencijos Seime tikslas – pateikti ir pagrįsti istorinį, moralinį-filosofinį ir teisinį-legalistinį požiūrius bei argumentus, atskleidžiant LKP ir jos antivalstybinių veikėjų, kolaborantų vietą Lietuvos valstybingumo istorijoje.

Norintys dalyvauti konferencijoje, turi užsiregistruoti ir kreiptis žemiau nurodytais kontaktais.

Programa

Konferenciją bus transliuojama Seimo „Youtube“ paskyroje „Atviras Seimas“.

 

 

 

Daugiau informacijos:

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro patarėjas

Gediminas Kazėnas, tel. 8 5 239 6774, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2023-03-09 15:06
   Rūta Mensonaitė