Seimas po pateikimo pritarė siūlymui leisti daugiau asmenų kreiptis dėl pilietybės išsaugojimo
2023 m. rugsėjo 14 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas svarstys siūlymą grupei išeivijos atstovų vaikų suteikti galimybę išlaikyti Lietuvos pilietybę. Teikiamu Pilietybės įstatymo pataisų projektu siūloma panaikinti terminą, per kurį Lietuvos Respublikos piliečių vaikai, kurie gimdami įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę ir kitos valstybės pilietybę nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 2008 m. liepos 22 d., galėtų pateikti prašymą laikyti juos Lietuvos Respublikos piliečiais (išbraukti Pilietybės įstatymo 45 straipsnio 10 dalies sakinio dalį, kuria apibrėžiamas šis terminas).
Tokiu atveju daugiau asmenų, gimusių laikotarpyje nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 2008 m. liepos 22 d., galėtų kreiptis dėl pilietybės išsaugojimo ir sukakus pilnametystei, jeigu ta pilietybė asmeniui priklausė iki tampant pilnamečiu.
„Siūlome pratęsti tą galimybę ir panaikinti trejų metų terminą, sudaryti galimybę taip pat išsaugoti pilietybę ir pilnamečiams asmenims“, – Seimo posėdyje sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Ji Seimo nariams perskaitė išeivijos lietuvės Nomedos iš Jungtinių Amerikos Valstijų laišką, kuriame rašoma apie šį, skaudų jos šeimai, klausimą: „Teigiama, kad visi lietuvių emigrantų vaikai gali turėti dvigubą pilietybę be apribojimų. Tikrai ne visi. Mano dukra, gimusi 1995 metais, negali. Mūsų vaikai užaugo belaukdami dvigubos pilietybės leidimo išlaikyti visam gyvenimui, o ne tik vaikystėje. Visame pasaulyje, jeigu teisė yra įgimta, tai ji yra visam gyvenimui, o ne iki 18 metų ar 21 metų. Bet pasirodo Lietuvoje įgimta teisė yra tik iki pilnametystės. Ir, neduok Dieve, tėvai pavėlavo ar nesuprato įstatymų. Ar juos pražiūrėjo. Kai emigrantai gyvena už vandenyno, tai nėra labai paprasta kiekvieną Lietuvos įstatymą žinoti.“
Pilietybės įstatymo 45 straipsnio pakeitimo projektui Nr. XIVP-2943 po pateikimo pritarė 102, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 5 Seimo nariai.
Pagrindiniu svarstyti šį klausimą paskirtas Žmogaus teisių komitetas. Projektą Seimo posėdyje numatoma svarstyti spalio 17 d.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Tel. (8 5) 239 6203, el. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo