Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Peteris Nielsenas: „Mes esame NATO ir kartu esame stipresni“

2024 m. kovo 28 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

53616447193_e936b16798_c.jpg

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje vado pulkininko Peterio Nielseno (Peter Nielsen) kalba, pasakyta Lietuvos narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje 20-mečio minėjime:

 

Gerbiama ponia Pirmininke, parlamento nariai, ponios ir ponai! Man tikrai trūksta žodžių apibūdinti, kokia garbė man šiandien būti čia. Savo kalboje norėčiau pasakyti du dalykus.

Pirma, jūs esate saugūs. Mes esame NATO ir kartu esame stipresni.

O antras dalykas – noriu jums padėkoti. Bet pirmiausia leiskite man pacituoti buvusį JAV Prezidentą Džordžą Bušą, kai jis sakė kalbą čia, Vilniuje, 2002 metų lapkričio mėnesį. Tai yra „ilga baimės, netikrumo ir vienatvės naktis baigėsi. Jūs prisijungėte prie stiprios ir augančios NATO šeimos. Agresijos akivaizdoje drąsūs Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonės niekada daugiau neliks vieni.“ Jo žodžiai šiandien tokie pat teisingi kaip ir prieš daugiau nei 20 metų. Jūs nesate vieni.

Lietuva priklauso vieningai ir stipriai NATO, kurią dabar sudaro 32 šalys narės ir kuri gins kiekvieną savo teritorijos centimetrą. Prieš du dešimtmečius grėsmės, su kuriomis susidūrėme, buvo kitokios. O NATO politika buvo orientuota į kovą su terorizmu ir sukilėliais. Konfliktai buvo nutolę nuo mūsų ir gyvenome taikioje Europoje.

2022 metais Rusijai antrą kartą įsiveržus į Ukrainą ir pradėjus kelti grėsmę likusiai Europai, padėtis pasikeitė iš esmės: dabar Aljansui iškilo reali grėsmė Europos teritorijoje. NATO reagavo ryžtingai ir 2022 metais Madride įvardijo Rusiją kaip didžiausią grėsmę mūsų saugumui. Mes atsisakėme senosios įspėjamosios vilties ir atgrasymo koncepcijos ir įgyvendinome naują gynybos koncepciją. Praėjusių metų Vilniaus aukščiausiojo lygio susitikime, kuris, mano nuomone, buvo istorinis, NATO patvirtino naujus regioninius planus, kuriuose numatyti didžiausi NATO planavimo pokyčiai per daugiau nei 30 metų. Planai yra išsamūs ir tarpusavyje susieti visose srityse, nustatyti planams vykdyti reikalingi pajėgumai, o valstybės yra įsipareigojusios juos suteikti.

Man susidaro toks pat vaizdas, kurį mačiau ir per šaltąjį karą. Tuo metu NATO rytinis frontas ėjo ties vidine Vokietijos siena, o NATO daliniai buvo išdėstyti vienas prie kito nuo Šiaurės Europos iki Pietų Europos ir nukreipti į Rytus. Buvau labai jaunas tankų būrio vadas Danijoje, o mano daliniui buvo pavesta nuvažiuoti į Vokietiją ir sustabdyti Rusijos invaziją, kuri, laimei, taip ir neįvyko. Tam kasmet ruošėmės ir treniravomės. Dabar matau, kad vyksta tas pats – tik daug toliau į Rytus, laisvės pasienyje, naujame NATO rytiniame fronte. Viso Aljanso kariniuose štabuose regioniniai planai papildomi personalu ir detalizuojami iki taktinių planų. Jie taip pat susiejami su nacionaliniais gynybos planais ir pastiprinimo priėmimo bei palaikymo planais. Galiausiai idealiu atveju kiekvienas karys žinos, kur tikimasi, kad jis kovos už savo apkasą.

Gyvenu čia jau beveik trejus metus. Žmonės manęs nuolat klausia, ar vis dar saugu gyventi Lietuvoje, ir mano atsakymas visada būna tas pats: taip, nes šie išsamūs ir visapusiški planai ir visi padaliniai, kurie bus apmokyti vykdyti šiuos planus, bus pati veiksmingiausia atgrasymo priemonė, kokią tik galima įsivaizduoti. Tai neleis Rusijai turėti galimybės pulti NATO.

Ir, gerbiami parlamentarai, ačiū. Ačiū, kad išdrįsote nustatyti nelengvus prioritetus, priimti sudėtingus sprendimus ir skirti tiek daug pastangų ir lėšų NATO ir Lietuvos gynybai. Prisimenu, kad praėjus vos metams nuo įstojimo į NATO jau buvote įkūrę Afganistano provincijos atkūrimo grupę. Žinau, kad tai nėra lengva. Tikriausiai dar turite nemažai nuveikti kurdami visuotinę gynybos koncepciją, tačiau Lietuva iš tiesų yra spindinti žvaigždė, nušviečianti kelią daugeliui kitų NATO šalių narių.

NATO pajėgų integravimo vienetas aplankė daug įvairių Lietuvos vietų nuo Klaipėdos iki Šalčininkų, nuo Zarasų iki Druskininkų. Bendravome su merais, savivaldybių tarybomis, gimnazijų moksleiviais, mokytojais. Taip pat kalbėjome su daugybe žmonių čia, Vilniuje. Visur ir visada mus pasitiko išskėstomis rankomis, šiltu svetingumu ir giliu dėkingumo jausmu. Dėl jūsų požiūrio į mus mūsų misija čia, Lietuvoje, yra pati prasmingiausia iš visų mūsų vykdytų misijų.

Ponia Pirmininke, gerbiami parlamentarai, visų NATO karių, tarnaujančių jūsų gražioje šalyje, vardu dėkoju jums už suteiktą unikalią galimybę išreikšti jums nuoširdžiausią mūsų padėką už jūsų žmonių svetingumą ir gerumą. Labai labai ačiū. 

   Naujausi pakeitimai - 2024-03-30 09:32
   Eglė Saulė Trembo