Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas A. Kupčinskas dalyvauja Baltijos jūros parlamentinės konferencijos Nuolatinio komiteto posėdyje Taline
2024 m. lapkričio 4 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje (BA) pirmininkas Andrius Kupčinskas šiandien, lapkričio 4 d., dalyvauja Taline organizuojamame Baltijos jūros parlamentinės konferencijos (BJPK-BSPC) Nuolatinio komiteto posėdyje.
Susirinkę į rudens posėdį BJPK Nuolatinio komiteto nariai aptarė 33-osios Baltijos jūros parlamentinės konferencijos, įvykusios 2024 m. rugpjūčio 26–27 d. Helsingiore, Danijoje, rezultatus ir sutarė, kad Baltijos jūros regionas susiduria su daugybe vis didesnių iššūkių, kuriems spręsti reikia glaudaus visų Baltijos jūros valstybių bendradarbiavimo ir solidarumo. Konferencijoje aptardami saugumo Baltijos jūroje, atsparumo didinimo užsitikrinant energijos tiekimą, bendradarbiavimo gynybos srityje ir bendros kovos su klimato kaita temas dalyviai bendrai sutarė dėl tolesnių veiksmų, kaip užtikrinti saugesnį, susietą ir tvaresnį regioną, o atsižvelgdami į geopolitinę situaciją ir dabartines grėsmes, pabrėžė savo įsipareigojimą aktyviai prisidėti prie saugumo ir stabilumo regione.
Pasak BA Prezidento Andriaus Kupčinsko, vienas iš svarbiausių konferencijos Danijoje akcentų buvo susitikimas Kronborgo pilyje su Jo Didenybe Danijos Karaliumi Frederiku X: „Danijos karalius įsitraukė į įžvalgias diskusijas su visų parlamentinių delegacijų vadovais, pabrėždamas glaudų Baltijos jūros regiono šalių bendradarbiavimą. Šis asmeninis monarcho ir parlamentų narių bendravimas liudija tvirtus politinius ir diplomatinius ryšius regione.“
Aptardami Helsingiore įvykusios Baltijos jūros parlamentinės konferencijos rezultatus, BJPK Nuolatinio komiteto nariai sutarė, kad kitas svarbus momentas – vienbalsiai priimta 33-osios BJPK rezoliucija, kurioje dar kartą patvirtinamas kolektyvinis įsipareigojimas užtikrinti regioninį saugumą, ypač didėjant geopolitinei įtampai. Nacionalinės ir regioninės vyriausybės bei Europos Sąjunga raginama stiprinti gynybos ryšius, svarbiausią infrastruktūrą ir didinti energetinį saugumą visame regione. Anot A. Kupčinsko, žinia labai aiški: BJPK valstybės yra vieningos savo ryžtu apsaugoti regioną ir jo žmones. „Būtent tokiose situacijose tampa akivaizdu, koks svarbus yra ilgalaikis, patikimas ir pasitikintis bendradarbiavimas draugiškoje demokratinėje atmosferoje ir kokie svarbūs yra asmeniniai pokalbiai bei diskusijos siekiant sėkmingų ir vieningų rezultatų, ypač kai aptariame esminius klausimus ir problemas artimų grėsmių laikais“, – sako Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas
„BJPK Nuolatinio komiteto posėdyje diskutavome ir dėl galimo oficialaus rotacijos sistemos įvedimo, kad būtų galima nustatyti nuspėjamą būsimų BJPK pirmininkavimų eiliškumą. Šis siūlomas rotacijos principas yra struktūrizuotas ir į ateitį nukreiptas požiūris, siekiant padidinti nuspėjamumą ir planavimą, koks yra, pavyzdžiui, Baltijos Asamblėjoje. Iki šiol pirmininkavimas rėmėsi savanoriškais parlamentų pasiūlymais, dėl kurių derybos dažnai užsitęsdavo“, – pabrėžia Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas A. Kupčinskas.
Diskutuodami dėl kitų BJPK Nuolatinio komiteto posėdžio darbotvarkės klausimų Baltijos jūros valstybių parlamentų nariai pritarė būtinybei stiprinti bendradarbiavimą ir dėti daugiau pastangų, kad dar labiau koordinuojami veiksmai regione skatintų saugumą, gynybą, aplinkosaugą ir ekonomikos vystymąsi. A. Kupčinsko teigimu, posėdyje buvo pabrėžta bendradarbiavimo gynybos politikos srityje svarba ir poreikis kolektyviai spręsti saugumo iššūkius ir stiprinti gynybos veiksmų koordinavimą Baltijos jūros regione.
Daugiau informacijos:
Renata Godfrey
Seimo kanceliarijos
Tarptautinių ryšių skyriaus patarėja
Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje sekretorė
Tel. (8 5) 209 6224
El. p. [email protected]
Agnė Radžiūtė