Naujos sudėties Kaimo reikalų komitetas su EK nariu Janušu Voicekovskiu aptarė Europos Sąjungos bendros žemės ūkio politikos prioritetus po 2027 metų
2024 m. lapkričio 22 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Lapkričio 21 d. Lietuvos Respublikos Seime įvyko Kaimo reikalų komiteto (KRK) narių susitikimas su Europos Komisijos nariu, atsakingu už žemės ūkį ir kaimo plėtrą Janušu Voicekovskiu (Janusz Wojciechowski). Susitikime aptarti Europos Sąjungos (ES) bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) prioritetai, tiesioginių išmokų konvergencija, daugiamečių pievų atkūrimo politika ir žemės ūkio sektoriaus finansavimo klausimai.
Susitikimo metu Europos Komisijos narys pasidalino savo įžvalgomis apie BŽŪP, pabrėždamas jos keturis pagrindinius ramsčius: maisto saugumo užtikrinimą, stabilumą, tvarumą ir solidarumą. Jis pažymėjo, kad Lietuva susiduria su unikaliomis problemomis, tokiomis kaip netolygios tiesioginės išmokos ir daugiamečių pievų atkūrimo reikalavimai, tačiau ES institucijų bendradarbiavimas padeda spręsti šiuos iššūkius.
J. Voicekovskis pabrėžė būtinybę didinti BŽŪP biudžetą, kadangi dėl infliacijos dabartinis biudžetas praranda savo vertę. „Žemės ūkio biudžetas turėtų būti atskiras – jis negali būti sujungtas į bendrą voką, nes tai susilpnintų jo pozicijas“, – pažymėjo J. Voicekovskis.
„Vertiname Europos Komisijos paskelbtą galutinę ataskaitą dėl strateginio dialogo apie ES žemės ūkio ateitį. Ji tampa svarbiu pagrindu formuojant BŽŪP prioritetus po 2027 m., siekiant subalansuoti ekonominius ir aplinkosauginius tikslus su ūkininkų poreikiais“, – sakė KRK pirmininkas Kęstutis Mažeika.
Susitikime akcentuota, jog Lietuvos ūkininkams itin aktualu pasiekti teisingą tiesioginių išmokų suvienodinimą tarp ES valstybių narių. Svarbu užtikrinti, jog žemės ūkio biudžetas išliktų stabilus ir kad ūkininkai gautų sąžiningas išmokas. Komiteto nariams antrino ir J. Voicekovskis, teigdamas, kad praėjus dvidešimčiai metų nuo ES narystės pradžios Lietuva ir kitos kartu į ES įstojusios šalys nebegali būti vadinamos „naujosiomis“ narėmis ir tiesioginių išmokų konvergencija privalo būti užbaigta.
KRK pirmininkas taip pat akcentavo, kad naujos sudėties komitetas sieks užtikrinti darbų tęstinumą, anksčiau komiteto išskirtų BŽŪP prioritetų įgyvendinimą.
Parengė
Seimo kanceliarijos Kaimo reikalų komiteto biuro patarėja (ES)
Donata Černiavskienė
Mob. 0 612 52 839, el. p. [email protected]
Rūta Petrukaitė