TTK pirmininkas J.Sabatauskas: Eurojusto vaidmuo karo Ukrainoje kontekste ir lyderiavimas koordinuojant atsaką į organizuoto nusikalstamumo grupių daromus nusikaltimus yra ypač svarbūs
2024 m. gruodžio 4 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Julius Sabatauskas Briuselyje dalyvavo metiniame Eurojusto veiklos vertinimo tarpparlamentinio komiteto posėdyje.
Tarpparlamentiniame posėdyje buvo diskutuojama apie Eurojusto vaidmenį kovojant su sunkiausiais tarptautiniais nusikaltimais, Eurojusto ir Europolo bendradarbiavimą, pagrindines 2023 m. bylas ir rezultatus pagal nusikaltimų rūšis. Aptartos efektyviausios teisminio bendradarbiavimo priemonės, sustiprintas Eurojusto bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis, kas yra itin aktualu kovojant su prekyba narkotikais. Kalbėta apie veiklos iššūkius ir tendencijas, susijusias su nelegalia migracija, nusikalstamų grupuočių aktyviai naudojamo dirbtinio intelekto keliamomis grėsmėmis. Apžvelgtos ateities veiklos perspektyvos.
Renginyje didelis dėmesys buvo skirtas Eurojusto vaidmeniui įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) teisminį atsaką į besitęsiantį agresijos karą prieš Ukrainą. Svarbu pažymėti, kad 2023 m. pradėjo veikti Eurojusto Sunkiausių tarptautinių nusikaltimų įrodymų duomenų bazė (angl. Core International Crimes Evidence Database, CICED), kuriai duomenis, be pačios Ukrainos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Norvegijos, šiuo metu teikia 11 ES valstybių narių, kas yra itin svarbu, siekiant parengti tvirtais įrodymais pagrįstą bylą prieš Rusijos neteisėtą ir nepateisinamą agresiją Ukrainoje. Be to, padedant Europos Komisijai, 2023 m. taip pat buvo įsteigtas ir savo veiklą Eurojusto biure Hagoje pradėjo Tarptautinis baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centras (ICPA). Pagrindinis šio centro tikslas – padėti vykdyti nacionalinius agresijos nusikaltimo, susijusio su karu Ukrainoje, tyrimus. Centrui padedant, surinkti įrodymai ir informacija padės veiksmingai pasirengti ir prisidėti prie bet kokio būsimo baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą, nepriklausomai nuo jurisdikcijos, kurioje jis bus vykdomas.
Karo Ukrainoje tema pasisakęs TTK pirmininkas J. Sabatauskas pabrėžė, kad karas Ukrainoje sukėlė precedento neturinčią tarptautinės teisminės bendruomenės reakciją ir padėkojo už Eurojusto atliekamą darbą sprendžiant Ukrainos klausimus, kuris nuo pat karo pradžios buvo ES teisminio atsako pagrindas. TTK pirmininkas pažymėjo, kad šiuo metu labai svarbu, kad kolektyviai stiprintume savo pastangas dar labiau remti Ukrainą ir pereitume nuo baudžiamojo persekiojimo tyrimų prie teismo procesų atskirose nacionalinėse jurisdikcijose. J. Sabatauskas pabrėžė, kad būtina paspartinti teisminių procesų atskyrimo procesą, kad būtų aišku, kurios šalys bus atsakingos už konkrečias bylas. TTK pirmininkas atkreipė dėmesį, kad Lietuva vertina Tarptautinio baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centro įkūrimą kaip reikšmingą žingsnį siekiant didinti nacionalinių teismų teisėtumą nagrinėjant agresijos prieš Ukrainą nusikaltimus ir ši iniciatyva prisideda prie globalių pastangų užtikrinti atsakomybę už tarptautinės teisės pažeidimus. Be to, Lietuva vertina Eurojusto pastangas kuriant Pagrindinių tarptautinių nusikaltimų įrodymų duomenų bazę ir pakvietė toliau gerinti prieigą prie šios duomenų bazės bei didinti jos prieinamumą nacionaliniams ir tarptautiniams subjektams, kas leistų stiprinti įrodymų ir procesų kokybę.
Posėdžio metu buvo nemažai diskutuojama dėl Eurojusto indėlio į kovą su organizuotu nusikalstamumu ir prekyba narkotikas, kurie dėl savo kompleksiškumo kelia ypatingą grėsmę ir žalą visoms valstybėms, visuomenei ir ši tendencija yra nuolat auganti. Buvo aptarta, kad, siekiant kiek galima efektyvesnės kovos su organizuotu nusikalstamumu, būtina stiprinti Eurojusto galimybes bendradarbiauti su trečiosiomis šalimis – kuo platesnės galimybės Eurojustui bendradarbiauti, keistis asmens duomenimis su trečiomis šalimis, tuo šios agentūros veikla koordinuojant tarptautinius tyrimus efektyvesnė. Šia tema pasisakęs TTK pirmininkas J. Sabatauskas pasidžiaugė Eurojusto aktyvia veikla sudarant Eurojusto bendradarbiavimo susitarimus su trečiosiomis šalimis, ypač Lotynų Amerikos šalimis, ir kitomis, kurių pagalba tiriant tarptautinę prekybą narkotikais, yra esminė, taip pat pasveikino Europos teisminio tinklo kovojant su organizuotais nusikaltimais įsteigimą Eurojuste. TTK pirmininkas pažymėjo, kad yra labai svarbu Eurojustui būti ambicingam dėl minėto tinklo veiklos ir lyderiauti koordinuojant teisminį atsaką į organizuoto nusikalstamumo grupių daromus nusikaltimus. J. Sabatauskas pabrėžė, kad kova su organizuoto nusikalstamumo grupių daromais nusikaltimais, ypatingai dabartiniame geopolitiniame kontekste – kova su terorizmu, yra ir turi išlikti vienas pagrindinių Eurojusto teikiamos pagalbos šalims prioritetų ir veiklos ramsčių. Taip pat atkreipė susitikimo dalyvių dėmesį į svarbų Eurojusto veiklos pavyzdį – Eurojusto operatyvią paramą steigiant jungtinę tyrimo grupę dėl atliekamų tyrimų koordinavimo viename paskutinių incidentų – ryšių kabelių tarp Švedijos ir Lietuvos bei Suomijos ir Vokietijos pažeidimo/nutraukimo bylose.
Posėdžio metu pranešimus pristatinėjo ir į parlamentarų klausimus atsakinėjo Eurojusto prezidentas Michaelis Schmidas, viceprezidentai Margarita Šniutytė-Daugėlienė ir Boštjanas Škrecas, Europos Komisijos komisaras, atsakingas už demokratiją, teisingumą ir teisės viršenybę, Michaelis Mcgrathas, kiti pareigūnai.
Europos Parlamente vykęs Eurojusto veiklos vertinimo posėdis buvo 5-asis nacionalinių parlamentų kartu su Europos Parlamentu vykdomos bendros veiklos formato renginys.
Daugiau informacijos:
Rita Varanauskienė
Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja (ES)
Tel. (0 5) 209 6748, mob. +370 612 02 761
El. p. [email protected]
Rūta Petrukaitė