
Seime organizuojama diskusija „Alkoholio kontrolės politikos poveikis Lietuvai: Baltijos alkoholio kontrolės politikos projekto įžvalgos (2020–2025 m.)“
2025 m. vasario 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Vasario 19 d., trečiadienį, 10 val. Seimo Konstitucijos salėje (I rūmai) Seimo Priklausomybių prevencijos komisija kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuru Lietuvoje organizuoja diskusiją, kurioje bus pristatyti ir aptarti pagrindiniai Baltijos alkoholio kontrolės politikos projekto rezultatai, įvertinantys alkoholio kontrolės politikos įgyvendinimą Lietuvoje kaip visuomenės sveikatos sėkmės modelį.
Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva ėmėsi visapusiškos alkoholio kontrolės politikos, kuri turėjo teigiamos įtakos mažinant grėsmingai aukštą alkoholio suvartojimo rodiklį ir su tuo susijusią žalą. Ši diskusija suteikia platformą pasidalinti Baltijos alkoholio kontrolės politikos projekto – penkerius metus trukusio mokslinio tyrimo, vertinusio šių politikos priemonių poveikį Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje – išvadomis. Diskusijoje bus nagrinėjama, kaip moksliniais tyrimais pagrįstas reguliavimas lėmė reikšmingą visuomenės sveikatos rodiklių gerėjimą, prisidėjo prie ekonominio stabilumo ir socialinės gerovės. Lietuva yra puikus pavyzdys, kaip ryžtingas politikos formavimas, vadovaujantis PSO rekomendacijomis, gali suteikti reikšmingos naudos.
„Lietuva įrodė, kad vykdoma alkoholio kontrolės politika mažina mirtingumą ir sveikatos problemas. Atlaisvindami prekybos ribojimus sekmadieniais, rizikuojame sugrįžti į praeitį, kai alkoholio vartojimas Lietuvoje buvo viena didžiausių sveikatos problemų“, – sako Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Pranešėjai apžvelgs Lietuvos kelią, nuo to, kai ji garsėjo vieną didžiausių alkoholio vartojimo rodiklių turinčia šalimi Europoje iki tapimo sėkmingos politikos įgyvendinimo pavyzdžiu. Diskusijoje bus aptariama, kaip kainų alkoholiui didinimo, reklamos draudimo ir prieinamumo ribojimo priemonės pasitarnavo, siekiant sumažinti su alkoholiu susijusią žalą. Diskusijoje taip pat bus plačiau aptariama ir diskutuojama, kaip panašūs metodai gali būti pritaikyti ir kitose šalyse.
„Baltijos alkoholio kontrolės politikos projektas yra unikali galimybė Lietuvai pademonstruoti, kaip įrodymais grįsta politika gali turėti reikšmingos įtakos visuomenės sveikatai. Tačiau negalime sau leisti atsipalaiduoti. Tolimesnė šių priemonių sėkmė priklauso nuo stiprios politinės valios ir budrumo, kad pasiekta pažanga būtų išlaikyta“, – sako PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė.
Diskusiją moderuos Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. dr. S. Čaplinskas. Pagrindiniai pranešėjai: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas prof. dr. Mindaugas Štelemėkas, Priklausomybių ir psichikos sveikatos centro Psichikos sveikatos politikos tyrimų instituto vyresnysis mokslininkas, Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros leidinių serijos apie vėžio prevenciją „Alkoholio politika“ 20B tomo darbo grupės pirmininkas prof. dr. Jurgenas Rimas (Jürgen Rehm), PSO Europos regiono biuro ekspertė alkoholio klausimais dr. Marija Niufeld (Maria Neufeld).
Diskusijos metu bus užtikrinamas vertimas anglų-lietuvių-anglų kalbomis.
Būtina išankstinė dalyvių registracija. (Vykdoma iki vasario 14 d. 17 val.)
Renginio transliaciją bus galima stebėti Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.
Tą pačią dieną, 9 val. Seimo Spaudos konferencijų salėje (II rūmai, 2 aukštas) vyks spaudos konferencija, skirta aptarti ir padaryti įžangą į pačią diskusiją.
Per pastarąjį dešimtmetį Lietuva ėmėsi ryžtingų veiksmų mažinti su alkoholiu susijusią žalą, įgyvendindama tokias priemones kaip didesni mokesčiai alkoholiui, reklamos draudimas ir prekybos apribojimai. Šios politikos priemonės lėmė 20 proc. sumažėjusį su alkoholiu susijusį mirtingumą bei bendrą vartojimo mažėjimą, įrodydamos, kad griežtas alkoholio reguliavimas gali turėti reikšmingą poveikį visuomenės sveikatai.
Spaudos konferenciją moderuos prof. dr. S. Čaplinskas. „Moksliniai tyrimai aiškiai rodo – visapusiška alkoholio kontrolės politika mažina sergamumą ir mirtingumą. Lietuva savo pavyzdžiu taip pat įrodė, kad pritaikytos alkoholio kontrolės priemonės yra veiksmingos. Tai ne tik skaičiai ir statistika, bet ir realios žmonių gyvybės. Mažesnis alkoholio prieinamumas reiškia mažiau priklausomybių, mažiau ligų ir daugiau gyvenimo metų. Dabar svarbiausia – neatsitraukti ir įgyvendinti alkoholio kontrolės priemones, kurios yra naudingos ir visuomenės sveikatai, ir šalies ekonomikai“,– sako Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Dalyvaus prof. dr. Jurgenas Rėmas (Jürgen Rehm), dr. Marija Noifeld (Maria Neufeld), PSO biuro Lietuvoje vadovė I. Zurlytė, prof. dr. M. Štelemėkas. „Lietuva pademonstravo, kad tinkamai suformuota alkoholio kontrolės politika ilgina gyvenimo trukmę, ypač tarp vyrų, mažina mirtingumo nelygybę, ligų naštą ir hospitalizacijų skaičių. Šias priemones būtina tęsti ir dokumentuoti, kad kitos Europos šalys galėtų pasimokyti iš šios sėkmės istorijos“, – sako prof. Mindaugas Štelemėkas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas.
Spaudos konferencijos tiesioginę transliaciją galite stebėti čia.
Daugiau informacijos:
Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas
Saulius Čaplinskas, tel. (0 5) 209 6603
Seimo Komisijų skyriaus patarėja
Erika Mikalajūnienė, tel. (0 5) 239 6815, el. p. [email protected]
PSO biuro Lietuvoje vadovė
Ingrida Zurlytė, mob. 0 627 91013, el. p. [email protected]
Modesta Maldžienė