
Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė Rūta Miliūtė: darnus vystymasis neįmanomos be taikos Ukrainoje
2025 m. vasario 14 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
2025 m. vasario 13–14 d. Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė Rūta Miliūtė dalyvauja Tarpparlamentinės Sąjungos ir Jungtinių Tautų (JT) rengiamuose klausymuose Niujorke (Jungtinės Amerikos Valstijos). Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke susirinko apie 300 dalyvių, įskaitant parlamentarus, parlamentų pirmininkus, patarėjus ir ekspertus iš daugiau nei 60 šalių.
Tradicinių kasmetinių parlamentinių klausymų tema „Veiksmų didinimas siekiant darnaus vystymosi tikslų: finansai, institucijos ir politika“. Klausymuose nuodugniai nagrinėjami būdai, kaip iš naujo paleisti 2030 m. darnaus vystymosi darbotvarkę ir joje nurodytus darnaus vystymosi tikslus, kaip svarbiausią pasaulinį kovos su skurdu, nelygybės mažinimo ir planetos tvaraus kurso planą. Taip pat diskutuojama, kaip rasti būdus sutelkti politinę valią ir pasiekti sutarimą dėl pagrindinių politikos nurodymų, sustiprinti institucijas, kad jos veiksmingai įtrauktų visus veikėjus, pradedant parlamentais, ir sutelkti svarbų finansavimą tiek iš viešųjų, tiek iš privačių šaltinių.
„Mano tikslas parlamentiniuose klausymuose – atkreipti dėmesį, kad taika ir saugumas yra būtini darniam vystymuisi,“ – teigia Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė R. Miliūtė. „Karas ir konfliktai turi pražūtingą poveikį šalies gebėjimui pasiekti darnaus vystymosi tikslus. Šiais tikslais siekiama sukurti teisingesnį, klestintį ir aplinkos požiūriu tvaresnį pasaulį, tačiau vykstant kariniams konfliktams pažanga siekiant šių tikslų – neįmanoma,“ – pabrėžia Seimo narė.
R. Miliūtė atkreipia dėmesį, kad Lietuva įsipareigojusi siekti 17 tvaraus vystymosi tikslų, įgyvendindama JT darbotvarkę iki 2030 m. Siekdamas užtikrinti ilgalaikę pažangą, Seimas patvirtino Valstybės pažangos strategiją „Lietuva 2050“, kurioje darnaus vystymosi tikslai integruojami į bendrą šalies plėtros planą. Seimo narė pažymi, kad pastarieji pasauliniai iššūkiai ir geopolitinis kontekstas sukėlė socialinių, ekonominių ir aplinkosaugos sunkumų, tačiau, nepaisant šių kliūčių, Lietuva padarė pažangą keliose srityse.
Likus tik penkeriems metams įgyvendinti pasaulinius tikslus, Tarpparlamentinė Sąjunga ir JT Generalinė Asamblėja siekia skatinti parlamentarų ir ekspertų diskusijas, daugiausia dėmesio skirdamos politinės valios sutelkimui ir visų suinteresuotųjų šalių, ypač parlamentų, įtraukimui.
Tarpparlamentinė Sąjunga – daugiau nei 135 metų gyvuojanti 182 pasaulio valstybes apjungianti parlamentinė organizacija. Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė Rūta Miliūtė perėmė Tarpparlamentinės Sąjungos Dvylika plius geopolitinės grupės, apjungiančias 47 demokratiškas valstybes, atstovo mandatą Tarpparlamentinės Sąjungos Nuolatiniame darnaus vystymosi komitete, taip pat Nuolatinio darnaus vystymosi komiteto Valdybos bei Dvylika plius geopolitinės grupės Valdybos nario mandatus.
Kontaktams:
Asta Skirmantienė
Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos
Tarptautinių ryšių skyriaus vyresnioji patarėja
Tel. +370 5 209 6010,
Eglė Saulė Trembo