Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė Rūta Miliūtė: moterų dalyvavimas politikoje – pažangios visuomenės bruožas

2025 m. vasario 1d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė Rūta Miliūtė dalyvavo diskusijoje „Parama moterų dalyvavimui politikoje: moterų ir vyrų parlamentarų dialogas“, kuri vyko 2025 m. vasario 14 d. Tarpparlamentinės Sąjungos ir Jungtinių Tautų (JT) rengiamų klausymų Niujorke paraštėse.

Diskusija subūrė parlamento narius iš viso pasaulio, kad jie pasidalintų patirtimi ir strategijomis, skatinančiomis politinį moterų dalyvavimą. Diskusijoje daugiausia dėmesio skirta sėkmingoms priemonėms, kurių buvo imtasi siekiant padidinti moterų atstovavimą ir pagrindiniams iššūkiams, kuriuos reikia spręsti, įskaitant smurto dėl lyties panaikinimą politikoje.

 

Nuotrauka01.jpg

Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė Rūta Miliūtė dalyvauja diskusijoje „Parama moterų dalyvavimui politikoje: moterų ir vyrų parlamentarų dialogas“ Niujorke. Seimo kanceliarijos nuotrauka

Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė R. Miliūtė pažymi, kad moterų politinis dalyvavimas ir atstovavimas – ne statistika, o pažangios visuomenės bruožas. „Daugiau moterų politikoje – didesnė įvairovė sprendimų priėmimo procese, todėl tai turėtų būti ne tik pačių moterų, tačiau ir visos visuomenės, siekiamybė. Tam reikalingos įvairios priemonės – teisinės ir institucinės, – kurios stiprintų apsaugą nuo priekabiavimo ir diskriminacijos, taip pat svarbus partijų įsipareigojimas skatinti kandidatuoti daugiau moterų, suteikiant joms tokias pačias finansines galimybes, visuomenės sąmoningumo didinimas, žiniasklaidos atsakomybė sąžiningai ir objektyviai atvaizduojant moteris politikoje. Šių priemonių visuma gali padėti sumažinti barjerus,“ – pabrėžia Seimo narė.

2024 m. gruodžio 1 d. tik 27 proc. viso pasaulio parlamentų narių buvo moterys. Pažanga didinant atstovavimą taip pat sulėtėjo – 2024 m. spalio mėn. moterų užimamų vietų dalis išaugo tik 0,1 proc. Kai kurios iš daugelio kliūčių, trukdančių pažangai, yra diskriminacija ar kultūriniai įsitikinimai, ribojantys moterų vaidmenį visuomenėje, taip pat jų potencialą subalansuoti privatų, šeimyninį ir politinį gyvenimą, gauti politinių partijų paramą ir užtikrinti kampanijos finansavimą. Moterys taip pat susiduria su smurtu, priekabiavimu ir bauginimu.

Smurtas prieš moteris politikoje – nuo atviro seksizmo iki femicidų (moters nužudymo dėl jos lyties) – išlieka viena iš pagrindinių kliūčių moterims dalyvauti priimant politinius sprendimus. Tarpparlamentinės Sąjungos atlikti tyrimai atskleidžia didelį smurto prieš moteris parlamentares paplitimą – 80–85 proc. apklaustų moterų parlamentarių nurodė, kad per savo kadenciją patyrė tam tikrą psichologinį smurtą. Smurto atvejai labiau paplitę tarp parlamentarių, turinčių negalią, jaunų moterų iki 40 metų, netekėjusių ir mažumų grupių moterų.

Diskusiją parlamentinių klausymų Jungtinėse Tautose paraštėse surengė WYDE (Moterų lyderystės iniciatyva, finansuojama Europos Sąjungos ir įgyvendinama JT) kartu su Tarptautiniu demokratijos ir pagalbos rinkimams institutu ir Tarpparlamentine Sąjunga.

 

Kontaktams:

Asta Skirmantienė

Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos

Tarptautinių ryšių skyriaus vyresnioji patarėja

Tel. +370 5 209 6010,

[email protected] 

   Naujausi pakeitimai - 2025-02-17 10:20
   Eglė Saulė Trembo