
Teisės ir teisėtvarkos komiteto pranešimas: išeitinių išmokų mokėjimo neperrinktiems Seimo nariams tvarka turi būti keičiama
2025 m. kovo 12 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) posėdyje bendru sutarimu pritarė komiteto patobulintam Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 155 straipsnio pakeitimo“ projektui Nr. XIVP-182(3) (sujungti projektai Nr. XIVP-182 ir Nr. XVP-37).
Komiteto patobulintu projektu siūloma iš esmės pakeisti išeitinių išmokų mokėjimo tvarką tais atvejais, kai Seimo nario įgaliojimai nutrūksta Konstitucijos 63 straipsnio 1 punkte numatytu atveju (pasibaigia įgaliojimų laikas arba susirenka į pirmąjį posėdį pirmalaikiuose rinkimuose išrinktasis Seimas) ir asmuo nėra išrenkamas naujos kadencijos Seimo nariu. Tokiu atveju išmokos pirmoji dalis, lygi vieno vidutinio mėnesinio Seimo nario atlyginimo dydžiui, būtų išmokama paskutinę Seimo nario įgaliojimų dieną. Likusi buvusiam Seimo nariui priklausanti išeitinės išmokos dalis būtų pradedama mokėti praėjus mėnesiui nuo šios išmokos mokėjimo pagrindo atsiradimo dienos ir mokama kas mėnesį lygiomis dalimis.
TTK nutarė siūlyti Seimo statuto 155 straipsnyje taip pat įtvirtinti išeitinių išmokų mokėjimo nutraukimo ir jų sumažinimo pagrindus, tai yra:
- jeigu išmokos mokėjimo laikotarpiu buvęs Seimo narys vėl taptų Seimo nariu, šios išmokos mokėjimas jam būtų nutraukiamas;
- išmokos mokėjimas taip pat būtų nutraukiamas, jeigu buvęs Seimo narys pradėtų dirbti pagal darbo sutartį ar kitu darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu ir jo mėnesinis darbo užmokestis būtų lygus likusios išeitinės išmokos mėnesinei daliai ar didesnis už šią dalį;
- jeigu išmokos mokėjimo laikotarpiu buvęs Seimo narys pradėtų dirbti pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu ir jo nustatytasis mėnesinis darbo užmokestis būtų mažesnis už likusios išeitinės išmokos mėnesinę dalį, likusios išeitinės išmokos mėnesinės dalys turėtų būti sumažinamos iki šios išmokos ir asmens nustatytojo mėnesinio darbo užmokesčio skirtumo.
Svarbu pabrėžti, kad siekiant neatgrasyti buvusių Seimo narių dirbti tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje, komitete nutarta suvienodinti išeitinių išmokų mokėjimo, sumažinimo ir mokėjimo nutraukimo teisinį reguliavimą, neatsižvelgiant į tai, kur pradėtų dirbti buvęs Seimo narys (viešajame ar privačiame sektoriuje).
Projektas toliau bus svarstomas Seimo posėdyje.
Parengė:
Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja
Martyna Civilkienė
Tel. (0 5) 209 6568
Rūta Petrukaitė