
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas gilinosi į Darbo kodekso praktinio įgyvendinimo aspektus
2025 m. kovo 20 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, nagrinėjo Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) atliktą Darbo kodekso teisinio reguliavimo stebėsenos analizę ir pasiektų rezultatų įvertinimą. VDI atstovai informavo, kad dauguma aspektų Darbo kodekse įtvirtintas reglamentavimas yra pakankamas ir efektyvus, tačiau turėjo pastebėjimų.
Atlikta analizė parodė, kad užpraeitais metais nežymiai, bet mažėjo naujai sudaromų darbo sutarčių skaičius – daugiausiai jų sudaryta neterminuotų. 2016 m. Darbo kodekse įtvirtintos naujų rūšių darbo sutartys, tokios kaip projektinio darbo, darbo keliems darbdaviams ar darbo vietos dalijimosi išliko nepopuliarios ir sudarė tik apie 1 proc. visų naujai sudarytų darbo sutarčių. Net 69 proc. atvejų darbo sutartys pasibaigdavo darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių. Komiteto nariams kilo abejonių, ar tokia tendencija kartais nėra susijusi su galimybe pasinaudoti teise asmeniui gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką, o vėliau sugrįžti į darbo rinką, gal ir pas tą patį darbdavį. Detaliau šį klausimą komitete ketinama aptarti su Užimtumo tarnybos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos atstovais.
VDI informavo, kad užpraeitais metais augo darbo ginčų skaičius darbo ginčų komisijose ir šis skaičius su kiekvienais metais tik didėja. Tai gali reikšti ne tik didesnį darbo teisės pažeidimų mastą, bet ir augantį pasitikėjimą šiuo darbo ginčus nagrinėjančiu institutu. VDI pastebėjo, jog vyraujantys darbo ginčai buvo dėl darbo užmokesčio išieškojimo (apie 75 proc. visų atvejų) bei atleidimo iš darbo teisėtumo. Tai patvirtina, kad daugelis darbuotojų vis dar susiduria su šiais pažeidimais, o tam tikri darbdaviai nevykdo savo įsipareigojimų. VDI pažymėjo, kad pernai dėl darbo ginčų komisijų veiklos, darbuotojų naudai išieškota net 15 milijonų eurų. Opi problema išlieka nelegalus ir nedeklaruotas darbas, o esamos baudos, VDI nuomone, neveikia atgrasančiai. Komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis atkreipė dėmesį į galimai nepakankamą VDI finansavimą, atsižvelgiant į šios institucijos reikšmingumą ir jai priskirtų funkcijų mastą.
VDI kasmet atlieka Darbo kodekso įgyvendinimo stebėseną ir teikia Vyriausybei bei Seimui Darbo kodekso įgyvendinimo stebėsenos ir pasiektų rezultatų įvertinimo pažymą. Planuojama, kad už 2024 metus išsami pažyma bus pateikta birželio mėn.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija
Tel. (0 5) 239 6882
Agnė Radžiūtė