
Seimas spręs dėl platesnio pensijų fondų lėšų investavimo
2025 m. birželio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas pradėjo svarstyti finansų ministro Rimanto Šadžiaus pristatytas Papildomo savanoriško pensijų kaupimo ir Pensijų kaupimo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama sustiprinti pensijų fondų dalyvių interesų apsaugą ir sudaryti sąlygas platesniam, tikslingesniam ir efektyvesniam pensijų fondų lėšų investavimui.
„Siūlomi sprendimai padėtų sudaryti daugiau galimybių pensijų fondams investuoti į vietinę mūsų Lietuvos ekonomiką, nukreipiant dalį pensijų fonduose sukauptų lėšų į vietinį verslą, prisidėti prie strategiškai svarbių sričių, tokių kaip saugumas finansavimo, investuoti į įvairesnes finansines priemones, įskaitant, beje, ir ILTE kuriamas priemones“, – Seimo posėdyje sakė finansų ministras.
Pasak R. Šadžiaus, šiuo metu galioja griežtos taisyklės, kurios nustato labai ribotą priemonių, į kurias gali investuoti pensijų fondai, sąrašą ir kokią dalį savo lėšų. „Todėl siūloma iš esmės leisti pensijų fondams investuoti į vertybinius popierius, išleistus nebiržinių įmonių, pavyzdžiui, finansuoti paskolos lakštus, kuriuos išleidžia nelistinguojama įmonė biržoje, išleidžia tiesiog į rinką. Tai skatintų taip pat ir kapitalo rinkos plėtrą Lietuvoje“, – kalbėjo finansų ministras.
Ministro tvirtinimu, pakeitimais taip pat siūloma leisti pradėti investuoti į nekilnojamąjį turtą, išskyrus gyvenamosios paskirties, į gamybinės paskirties ir civilinės paskirties didelės infrastruktūros nekilnojamąjį turtą.
„Šie siūlymai paliestų ne tik III, bet ir II pensijų pakopos fondus. <...> Pensijų fondų patrauklumas, matyt, padidėtų, jeigu mes daugiau lėšų matytume investuotų Lietuvoje, nes dabar tai juokinga apimtis, truputį daugiau nei 10 proc. Manome, kad bent iki 30 proc. pensijų fondų turto galėtų būti investuota ir Lietuvoje“, – apibendrino R. Šadžius.
Lietuvoje veikiančiuose pensijų fonduose sukaupta per 9,4 mlrd. eurų, tačiau tiesioginės pensijų fondų investicijos šalyje sudaro tik apie 1,1 mlrd. eurų.
Po pristatymo už šią iniciatyvą (projektai Nr. XVP-516, Nr. XVP-517) balsavo 91 Seimo narys, prieš – 2, susilaikė 14 parlamentarų. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Biudžeto ir finansų komitete, papildomu – Socialinių reikalų ir darbo komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti rudens sesijoje.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėjas
Rimas Rudaitis
Tel. (0 5) 209 6132, el. p. [email protected]
Rimas Rudaitis