Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Po svarstymo pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai

2022 m. gegužės 24 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimas po svarstymo pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma nuo 2023 m. sausio 1 d. keisti vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžius. Nauja tvarka, jei Seimas ją patvirtins, bus taikoma tik vaikų, gimusių po šio įstatymo pakeitimų įsigaliojimo, tėvams.

Pagal svarstomas pataisas tėvams nuo kitų metų pradžios būtų sudaryta galimybė pasirinkti vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių arba iki vaikui sueis 24 mėnesiai. Iš jų po 2 neperleidžiamus mėnesius vaiką galėtų prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių, globėjų), o likusiu laiku vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis siektų 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, t. y. 60 proc. asmens draudžiamųjų pajamų, turėtų per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisę gauti vaiko priežiūros išmoką atsiradimo mėnesį, dydžio.

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 24 mėnesiai, vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis 12 mėnesių siektų 45 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, o nuo 12 mėnesių iki vaikui sueis 24 mėnesiai – 30 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais būtų mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka. Tokiu būdu tėvai būtų skatinami pasinaudoti neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, nes vaiko priežiūros išmokos dydis nesiskirtų nuo gauto darbo užmokesčio. Pokytį galėtų pajusti tik didelį darbo užmokestį gaunantys asmenys, nes vaiko priežiūros išmoka negalėtų būti didesnė nei 2 vidutiniai darbo užmokesčiai.

Jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turėtų teisę į 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turėtų teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomą 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį, t. y. 4 mėnesius gautų po 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoką.

Šiuo projektu taip pat būtų patikslintos nuostatos dėl vaiko priežiūros išmokų dydžio tais atvejais, kai mama ar tėtis gauna ir darbinės veiklos pajamų.

Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais išliktų galimybė dirbti, tačiau papildomai gaunamos pajamos sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Tačiau visais kitais mėnesiais papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršytų 100 proc. buvusio vidutinio atlyginimo.

„Visi šie siūlymai yra lankstesni ir palankesni šeimoms, derinant darbą ir šeimos įsipareigojimus, skatiname tėčius imti 2 mėnesių vaiko priežiūros atostogas. Neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai sustiprins vaiko ir tėčio ryšį, jiems būnant drauge, o mamoms suteiks daugiau galimybių sugrįžti į darbo rinką. Šeimai leisime papildomai užsidirbti iki ankstesnio atlyginimo dydžio ir per pirmuosius metus, ne tik antraisiais, kaip buvo iki šiol. Taip pat patobulinta vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir palankesnis išmokų skaičiavimas palengvins kiekvienos dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą, atvers daugiau galimybių moterims užsiimti darbine veikla“, − pristatydama būsimus pokyčius anksčiau yra kalbėjusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Po svarstymo už šiuos įstatymo pakeitimus (projektas Nr. XIVP-1439(2) balsavo 76 Seimo nariai, susilaikė 23 parlamentarai. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

 

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro patarėjas

Rimas Rudaitis

Tel. (8 5)  239 6132, el. p. [email protected]

       Naujausi pakeitimai - 2022-05-24 16:58
       Rimas Rudaitis