Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimas Lietuvos Respublikoje (1920–1940 m.)

Seimo kadencijos

1920–1940 m. Seimo kadencijos

 

Apie Lietuvą kaip parlamentinę valstybę buvo kalbama jau prieš Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą. 1920–1940 m. laikotarpiu Lietuvoje buvo sušaukti penki Seimai. Tik du iš jų dirbo visą kadenciją – Steigiamasis Seimas ir II Seimas. Parlamentinės demokratijos laikotarpis ano meto Lietuvoje truko kiek ilgiau nei šešerius metus. 1927 m. balandžio 12 d. paleistas Seimas vėl susirinko tik 1936 m., tačiau tai nebuvo demokratiškas parlamentas, veikiau vienas valdžios elementų, Respublikos Prezidento talkininkas.

 


 

Steigiamasis Seimas (1920–1922 m.)

Steigiamasis Seimas įtvirtino vakarietiškos demokratinės, parlamentinės valstybės principus, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvę; lyčių ir tautų lygybę pagal įstatymą; asmens neliečiamumą ir jo privačios sąžinės ir žodžio laisvę. Šis Seimas priėmė nuolatinę valstybės Konstituciją. 

Steigiamojo Seimo (1920–1922 m.) apžvalga
Steigiamojo Seimo Pirmininkas
Steigiamojo Seimo prezidiumo nariai  

Steigiamojo Seimo nariai
Steigiamojo Seimo nariai frakcijomis 
Mažasis Seimas

 


 

I Seimas (1922–1923 m.)

Pirmajame Seime nė viena partija neturėjo aiškios daugumos, aukščiausias valdžios institucijas – Seimo Prezidiumą, Ministrų Kabinetą – teko formuoti koaliciniu principu. Pirmojo Seimo darbas dėl politinių nesutarimų buvo nekonstruktyvus, todėl, nepavykus patvirtinti Ministrų Kabineto ir atsinaujinus ginčams dėl Respublikos Prezidento rinkimų teisėtumo, 1923 m. kovo 13 d. Pirmasis Seimas buvo paleistas.   

I Seimo (1922–1923 m.) apžvalga
I Seimo Pirmininkas
I Seimo prezidiumo nariai

I Seimo nariai 
I Seimo nariai frakcijomis

 


 

II Seimas (1923–1926 m.)

Antrasis Seimas išskirtinis tuo, kad veikė visą Konstitucijos nustatytą kadenciją. Seimo įtaka ir reikšmė stiprėjo. Partijų centrinė vadovybė įgydavo vis didesnę įtaką, ėmė kontroliuoti savo atstovus Vyriausybėje. Šiame Seime nė viena politinė partija nesudarė daugumos. Darbas buvo įmanomas tik koaliciniais pagrindais.       

II Seimo (1923–1926 m.) apžvalga
II Seimo Pirmininkas
II Seimo prezidiumo nariai

II Seimo nariai 
II Seimo nariai frakcijomis

 


 

III Seimas (1926–1927 m.)

Trečiasis Seime nė viena partija neturėjo absoliučios daugumos. Valdančiosios koalicijos partneriais tapo valstiečiai liaudininkai, socialdemokratai ir tautinės mažumos. Šis Seimas pasižymėjo demokratinėmis reformomis. Vienas svarbiausių jo darbų – karo padėties Lietuvos teritorijoje atšaukimas. Šis Seimas dirbo ne visą kadenciją – 1927 m. balandžio 12 d. Prezidento aktu Trečiasis Seimas buvo paleistas.       

III Seimo (1926–1927 m.) apžvalga
III Seimo Pirmininkas
III Seimo prezidiumo nariai

III Seimo nariai  
III Seimo nariai frakcijomis 

 


 

IV Seimas (1936–1940 m.)

Ketvirtasis Seimas buvo išrinktas po devynerių metų pertraukos. Tai nebuvo demokratiškas parlamentas, veikiau vienas valdžios elementų, Respublikos Prezidento talkininkas. Ketvirtasis Seimas pavasario sesiją baigė 1940 m. gegužės 31 d. Seimą į naują sesiją turėjo sušaukti Lietuvos Respublikos Prezidentas, tačiau to nebepadarė, nes 1940 m. birželio 15 d. Lietuva buvo okupuota. 

IV Seimo (1936–1940 m.) apžvalga
IV Seimo Pirmininkas
IV Seimo prezidiumo nariai​
IV Seimo nariai  

IV Seimo nariai frakcijų nesudarė