Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės pranešimas: „Dėl paauglėms skirtos kontraceptinės spiralės įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą – klausimai Sauliui Skverneliui ir Aurelijui Verygai“

2020 m. gegužės 11 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir kitas susijusias institucijas prašydama paaiškinti, kodėl į kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo įtrauktas paauglėms ir merginoms skirtas ilgalaikio poveikio kontraceptinis vaistinis preparatas „Levonorgestrel“ (Fleere kontraceptinė ilgalaikio poveikio sistema, dar žinoma kaip hormoninė spiralė).

2020 m. balandžio 21 dieną sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą Nr. V-934, kuriuo į kompensuojamų vaistų sąrašą buvo įtrauktas vaistinis preparatas „Levonorgestrel“. Įsakyme nurodoma, kad vaistas „skiriamas merginoms nuo 15 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos“. Kompensuojamųjų vaistų sąraše šis vaistas dėl nesuprantamų priežasčių priskirtas prie „būklių, sukeliančių grėsmę sveikatai“.

Seimo narė V. Aleknaitė-Abramikienė prašo atsakyti, dėl kokių priežasčių, kieno nurodymu ir kokiu pagrindu kontraceptinis vaistinis preparatas (kontraceptinė spiralė) „Levonorgestrel“ buvo įtraukta į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Taip pat klausiama, kokia būtinybė lėmė šį sprendimą padaryti skubos tvarka ir ar Ministras Pirmininkas ir (ar) sveikatos apsaugos ministras nebuvo įtakojamas suinteresuotų lobistinių organizacijų.

Taip pat domimasi, kokiais medicininiais argumentais remiantis šis vaistas buvo priskirtas prie būtinosios pagalbos priemonių ir kuo remiantis vaisto skyrimas yra apribotas 15–20 m. amžiaus intervalu.

Galų gale klausiama, kodėl priimant sprendimą nebuvo konsultuojamasi nei su visuomene, nei su tėvams atstovaujančiomis organizacijomis.

„Vaistinis preparatas „Levonorgestrel“ – ekstrinis hormoninis kontraceptikas, neleidžiantis apvaisintai kiaušialąstei įsitvirtinti gimdos gleivinėje ir taip sukeliantis abortą. Medicininėje praktikoje negimdžiusioms moterims, juo labiau paauglėms, hormoninės spiralės yra nededamos ir nerekomenduojamos dėti“, – teigė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Preparato vertinimo protokoluose nurodoma, kad prognozuojamos PSDF biudžeto išlaidos šio preparato kompensavimui per metus yra 862 482 Eur. Rinkoje šio vaistinio preparato kaina yra apie 120 eurų, o tai reiškia, kad valstybė šia priemone numato aprūpinti beveik 7200 paauglių per metus.

„Kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikėtimą lytiškai plintančiomis ligomis. Ar paauglių lytinių santykių skatinimas yra dabartinės Vyriausybės prioritetas?“ – klausia Seimo narė.

Parlamentarė V. Aleknaitė-Abramikienė atkreipia Ministro Pirmininko dėmesį, kad Lietuvos Respubliką saisto 1995 m. Seime ratifikuota Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, pagal kurią asmenys nuo 15 iki 18 metų yra vaikai, todėl atsakomybė už juos tenka jų tėvams arba globėjams. Tuo tarpu pagal ministro įsakymą, šio kontraceptinio vaistinio preparato skyrimas Lietuvoje numatytas išimtinai nepilnamečiams asmenims. Be to, ministro sprendimas sudaro sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant (tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų), todėl jis mažų mažiausiai yra kontraversiškas. Anot parlamentarės, jis prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms ir nuostatoms.

Pagal Sveikatos draudimo įstatymo 23 straipsnio 1 d., sveikatos apsaugos ministras, numatydamas preparato įtraukimą į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, turi atsižvelgti į Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomones. Iš viešai prieinamos informacijos matyti, kad VLK ne tik kad nematė galimybių prisiimti šiuos finansinius įsipareigojimus, bet ir buvo prieš tokį lėšų skyrimą.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė

Mob. 8 620 90 340

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2020-05-11 15:13
   Monika Kutkaitytė