A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Parlamentinių ryšių su Tibetu grupės pirmininko Andriaus Navicko pranešimas: „Lietuvos Nepriklausomybės dienos išvakarėse prisiminkime Tibeto tautos kelią į laisvę“

2021 m. kovo 10 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Lietuvos Respublikos Seimo Parlamentinių ryšių su Tibetu grupė Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo šventės išvakarėse ragina prisiminti Tibeto tautą, kuri vis dar yra kelyje į savo laisvę.

Šiandien sukanka 62 metai, kai prasidėjo nacionalinis tibetiečių sukilimas, kai, regis, taikingiausia pasaulyje Tibeto tauta sukilo prieš komunistinės Kinijos įvykdytą nepriklausomo Tibeto okupaciją. Sukilimas buvo brutaliai numalšintas, Tibeto dvasinis vadovas su tūkstančiais tibetiečių turėjo pasitraukti iš gimtojo krašto. Nuo to laiko situacija Tibete kasmet prastėja: daugėja aukų, naikinama unikali kultūra, vis realesnė tampa didžiulė ekologinė katastrofa, akivaizdžiai nepaisoma tarptautinės žmogaus teisių praktikos. Deja, Kinijos Liaudies Respublikos (KLR) ekonominė ir politinė galia bei demokratijų bendruomenės neryžtingumas lemia tai, kad viskas palikta savieigai.

Kai atkūrėme Nepriklausomybę, mums itin svarbus buvo tarptautinės bendruomenės pripažinimas. Sovietų Sąjunga naudojo visą įtaką, siekdama užblokuoti Lietuvos ryšius su užsieniu. Tačiau, prabėgus vos kelioms savaitėms po Nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvą pasiekė itin svarbi Dalai Lamos XIV telegrama. Jos autorius nebuvo formalus kurios nors valstybės prezidentas, tačiau jo politinis svoris tarptautinėje arenoje buvo itin didelis. Tuo labiau, kad visai neseniai jam buvo paskirta Nobelio taikos premija.

Anuomet Jo Šventenybė Dalai Lama XIV rašė: „Aš sužavėtas tvirtu lietuvių tautos, kuri penkiasdešimt metų kovojo už savo laisvę ir nepriklausomybę, pasiryžimu. Jūsų pastangos leido atkreipti viso pasaulio dėmesį į tautų apsisprendimo teisę. Didžiulį įspūdį man padarė nesmurtinės kovos, kurią jūs pasirinkote, kelias. Ir aš tvirtai tikiu nesmurtine kova moraliniais ir praktiniais sumetimais. Aš visuomet tikėjau, kad prievarta neatneš ilgalaikių problemų sprendimų. Vienintelė viltis išlikti tokioms šalims kaip mūsų – tai nesmurtinė kova, besiremianti įstatymais, tiesa, ryžtingumu. Jūsų vaidmuo, kaip įkvepianti jėga, nesibaigs jums iškovojus laisvę...“

KLR valdžia ignoruoja daugkartinius dvasinio Tibeto tautos lyderio Dalai Lamos ir Tibeto vyriausybės tremtyje kvietimus ir raginimus pradėti dialogą, siekiant, kad KLR vykdytų prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių ir laisvių srityje. Tarptautinė bendruomenė vertina Tibeto lyderių pastangas ir jas remia, nes Tibeto tautai, kaip ir visoms pasaulio tautoms, turi būti užtikrinta teisė išpažinti savo tikėjimą, puoselėti ilgaamžes kultūrines tradicijas, kalbėti savo gimtąja kalba. KLR valdžia vis kartoja, kad visi nuogąstavimai dėl tibetiečių situacijos esą nėra pagrįsti. Tačiau ji nesutinka įsileisti į Tibetą nepriklausomų žmogaus teisių organizacijų atstovų, sudaryti galimybę Dalai Lamai aplankyti Tibeto teritoriją.

Parlamentinės ryšių su Tibetu grupės vadovas Andrius Navickas, pavaduotoja Laima Liucija Andrikienė pasidžiaugė, kad Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis yra išreiškę tvirtą poziciją, kad ne tik vidaus, bet ir tarptautinėje politikoje Lietuva nuosekliai gins žmogaus ir piliečių teises. Todėl tikimės, kad visuose oficialiuose susitikimuose su KLR valdžios atstovais, taip pat tarptautinėse organizacijose ir forumuose Lietuvos politikai ir diplomatai atkreips dėmesį į nerimą keliančią, KLR tarptautinius įsipareigojimus šiurkščiai pažeidžiančią žmogaus teisių padėtį Tibete bei reikalaus, kad tibetiečių pamatinės teisės ir laisvės būtų užtikrintos.

Kreipimasis Prezidentui Gitanui Nausėdai, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei, užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Andrius Navickas

El. p. [email protected]

Mob. 8 698 42 666

   Naujausi pakeitimai - 2021-03-10 12:02
   Monika Kutkaitytė