Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis – už skaitmeninės ekonomikos plėtrą

2021 m. gegužės 17 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis gegužės 17 d. posėdyje diskutavo apie skaitmeninę ekonomiką.

Posėdžio dalyviai gilinosi į skaitmeninės ekonomikos sąvoką, aiškinosi, kur ta riba, kuri skiria skaitmeninę ekonomiką nuo mums įprastos ekonomikos apibrėžties, domėjosi skaitmeninės ekonomikos teikiama visuomenei nauda; aptarė priežastis, kurios, anot Seimo laikinosios grupės „Skaitmeninė Lietuva“ nario Kristijono Bartoševičiaus, „trukdo mūsų tobulėjimui ir judėjimui į priekį“.

„Perteklinis biurokratizmas sukuria prielaidas skaidrumo trūkumui, skaidrumo trūkumas sukelia nepasitikėjimą kuriama informacinių ir ryšių  technologijų infrastruktūra, teikiamomis elektroninės valdžios paslaugomis, o tai trukdo judėti į priekį ir pasiekti aukščiausių rezultatų. Susipažinsime su naujausia skaitmeninės ekonomikos indekso ataskaita, kad galėtume suprasti, „kurioje vietoje“ mes esame ir pratęsime diskusiją kituose Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitečio posėdžiuose“, – sakė pakomitečio pirmininkas Andrius Kupčinskas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Skaitmeninės darbotvarkės departamento direktorius Arūnas Cijūnaitis teigė, kad skaitmeninė ekonomika yra skaitmeninės veiklos, naudojančios skaitmeninę informaciją ir žinias, kaip pagrindinius gamybos elementus, informacinius tinklus, kaip plotmę veiklai vykdyti, informacines ir ryšių technologijas, kaip vieną pagrindinių įrankių ekonominiam optimizavimui bei produktyvumui didinti.

Asociacijos „Infobalt“ direktorius Mindaugas Ubartas pristatė McKinsey analizę, iš kurios matosi, kad 2020 metų laikotarpiu, nuo sausio iki gegužės (COVID-19  pandemijos metu), Lietuvos skaitmeninė ekonomika augo net 2,4 karto (viso regiono – augo 2 kartus). Pasak M. Ubarto, „tai reiškia, kad mūsų visuomenė, privatus ir viešasis sektoriai, yra  lankstūs, greiti, pasirengę pokyčiams ir todėl tai būtina tinkamai išnaudoti, nes iš tos pačios McKinsey analizės, aiškiai matosi, kad jeigu mes dabar nieko nekeisime, tai mūsų skaitmeninė ekonomika augs, bet mes neišnaudosime viso turimo potencialo. Pavyzdžiui, 2025 metais potencialas numatomas apie 10 milijardų, bet nieko nekeisdami mes sukursime tik apie 4 milijardus skaitmeninės ekonomikos“.

Diskusijoje dalyvavo Seimo laikinosios grupės „Skaitmeninė Lietuva“, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, „Infobalt“ atstovai.

 

 

Parengė Ekonomikos  komiteto biuro patarėja Irina Jurkšuvienė

Tel. (8 5) 239 6708, el. [email protected]