Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Vytauto Juozapaičio pranešimas: „Kaip Lietuva sutiks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio didįjį jubiliejų?“

2021 m. gegužės 26 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Lietuvos Respublikos Seimo 2010 metų nutarimu sutartinai priimtos Lietuvos kultūros politikos kaitos gairės numatė vienuolika siekių – 11 gairių, kaip turi būti plėtojama Lietuvos kultūra, kaip privalo būti keičiami jos galimybių atnaujinimui kultūros politikos mechanizmai bei atnaujinti ir naujai kuriami jos instrumentai. Tačiau tik viena gairė. Antroji, įgyvendinta – sukurta Lietuvos kultūros taryba, jai perduodant sprendimus dėl kultūros ir meno projektams skiriamų lėšų į kultūros bendruomenės rankas jos vidinei savireguliacijai.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Deja, kitos gairės nebuvo tinkamai vykdomos. Tad, įgyvendinant 2010 metų Seimo nutarimą „Dėl Lietuvos kultūros politikos kaitos gairių patvirtinimo“, Kultūros komitetas siūlys Seimui nutarimo projektą, kuriuo būtina patikslinti ir priimti 2010 metų Lietuvos kultūros politikos kaitos gairių įgyvendinimo PRIORITETUS 2021–2024 metams. Kadangi Kultūros ministerija turi naujai parengti Lietuvos kultūros politikos pagrindų įstatymą, o Vyriausybė, įgyvendindama savo programą, turi priimti ir kitus poįstatyminius aktus, prasminga ir svarbu būtų išskirti tris Gairių vykdymo prioritetus 2021–2024 metams.

 

Pirmas prioritetas – valstybės įsipareigojimų kultūrai išgryninimas

 

Siekis numatyti valstybės įsipareigojimų kultūrai sistemą ir apimtis, kurios leistų kultūrai iš likutinio finansavimo ir minimalaus dėmesio įgyti tvaraus plėtojimo valstybinius pamatus (tiek finansuojant biudžetines įstaigas, tiek nevyriausybinių organizacijų rėmimui).

 

Antras prioritetas – kultūros valdymo demokratizavimas (III baigiamasis etapas)

 

Pripažįstant, kad kultūros valdymo demokratizavimas vyksta nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, tačiau tenka konstatuoti, kad paskutinis demokratizavimo etapas dar neįgyvendintas. Jo esmė – kultūros politikos sprendimų paieškų ir jų priėmimo maksimalus susiejimas su jau kokybiškai veikiančiomis kultūros ir meno asociacijomis, jų kompetencijos įvedimas į sprendimų sistemą. Todėl būtina demokratizuoti sprendimų priėmimą, nustatant Kultūros politikos pagrindų įstatyme ir kituose teisės aktuose konkrečius demokratizavimo mechanizmus.

 

Trečias prioritetas – Lietuvos valstybės ir jos kūrėjų svarbiausių sukakčių nacionalinio ir tarptautinio minėjimo sistemos mechanizmo sukūrimas

 

Nors Lietuva 2009 metais minėjo Lietuvos tūkstantmetį, nors 2003 metais buvo švenčiamas Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejus bei 2018 metais minėtas Lietuvos Respublikos atkūrimo šimtmetis, tačiau šių specialiųjų valstybės atminties reprezentavimo programų mechanizmas nėra sukurtas, o kiekvieną kartą iš naujo svarstoma, kaip tai bus daroma, neturint aiškios sistemos ir sąrangos.

Artėja 2025 metai, kuomet švęsime Lietuvos genijaus M. K. Čiurlionio 150 gimimo metinių jubiliejų. Šio pasaulyje labiausiai žinomo Lietuvos kultūros kūrėjo sukaktis yra skubiai pradėtinų pasirengimo darbų ruošimo impulsas ir būtinybė kartu su M. K. Čiurlionio valstybinės 150 gimimo metų paminėjimo programos ir jos priemonių plano parengimu sukurti tvarų valstybės sukakčių minėjimo mechanizmą.

Čiurlionio gimimo metų jubiliejų Lietuvos Respublika gali ir privalo išnaudoti ne tik paties  genijaus atskleidimui, bet ir Lietuvos kultūrinių, kūrybinių galių pasaulyje pristatymui, Šiam sklaidos mastui 2021–2025 metais reikalingas tikslus, gerai sustyguotas ir finansiškai pagrįstas organizavimosi modelis, todėl Seimo nutarimu siūlysime Vyriausybei sudaryti ir koordinuoti  atitinkamą M. K. Čiurlionio didžiojo jubiliejaus paminėjimo valstybinę programą, kuri taptų ir Lietuvos valstybės įsipareigojimų kultūrai įgyvendinimo galimybe bei taptų mūsų valstybės tautinės savimonės ir požiūrio į kultūrą atsinaujinimo liudijimu. 

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Vytautas Juozapaitis

Tel. (8 5) 239 6559

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-05-26 13:31
   Monika Kutkaitytė