Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Vytauto Bako pranešimas: „Migrantų krizė ar agresija? Nesąžininga dangstytis savivalda šioje situacijoje“

2021 m. liepos 8 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Apskritojo stalo diskusijoje „Lietuvos darbotvarkė: kaip atsakome į prieš valstybę vykdomą diversiją?“, kurią surengė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys Vytautas Bakas, įžvalgomis apie situaciją, susijusią su migrantų antplūdžiu, pasidalijo Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Albinas Januška, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Antanas Kulakauskas, visuomenės veikėjas Darius Kuolys, Vilniaus universiteto profesorė, advokatė Liudvika Meškauskaitė, žurnalistė Vilma Danauskienė.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Viešojoje erdvėje valstybės sieną nelegaliai kertančių užsieniečių situacija apibrėžiama ir kaip migrantų krizė, ir kaip hibridinė ataka, ir kaip diversija – tačiau kas tai išties yra? Koks turėtų būti atsakas? Kaip vertinti migrantus – kaip nukentėjusius ar kaip agresorių bendrininkus? Kokių pasekmių galima sulaukti? Kokia turėtų būti šios problemos sprendimo strategija? 

Konferencijos dalyvių nuomone, būtina pirmiausia aiškiai įvardyti situaciją ir priimti neatidėliotinus strateginius sprendimus: vienus, kurie lemia mūsų kariuomenės ir specialiųjų tarnybų darbą, ir kitus, kurie susiję su vidaus ir užsienio bei saugumo politika, tarptautinės teisės mechanizmais.

Kovo 11-osios Akto signataras ir buvęs Prezidento Valdo Adamkaus patarėjas nacionalinio saugumo klausimais A. Januška akcentavo būtinybę susitarti dėl terminų – ar tai migrantų krizė, ar agresija. Jo nuomone, tai yra agresija ir Lietuvos Respublikos Seimas, susirinkęs į neeilinę sesiją, turėtų dėl to apsispręsti. Jei tai būtų įvardyta Seime – aukščiausiu politiniu lygmeniu – iš to sektų daug pasekmių. Tuomet turėtume galimybę atskirti tuos migrantus, kurie su pasais ir galime juos identifikuoti, nuo tų, kurie be pasų ir galimai gali dalyvauti agresijoje.

„Mes negalime apsaugoti sienos ta prasme, kad negalime prie sienos užsieniečio atstumti, nes tas žmogus, kuris atstūmė, bus teisiamas pagal tarptautinę teisę“, – pabrėžė A. Januška. Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad fizinis barjeras būtų viena iš priemonių. „Per tiek metų atradome, kad nėra, neturime sienos, užuot rodžius pirštais, reikėtų bent pasinaudoti proga ir per metus ar du pastatyti. Jei tai agresija, tai ne tik apsaugos, bet ir valstybės gynimo siena“, – įsitikinęs A. Januška.

Jei vadinsime tai agresija, karu, jei sieną ima saugoti kariuomenė, o ne sienos apsaugos pareigūnai, galėtų keistis ir statusas, kaip mes traktuojame migrantus. Vis tiek juos reikės traktuoti iš Europos humanitarinės pozicijos, bet negalime tos situacijos vadinti tik „migrantų krize“. Juk nėra taip, kaip teigia A. Lukašenka, kad, neva saugojau sieną, o dabar nebesaugau. A. Januška pastebėjo, kad per savaitę, sąvokų vartojimo prasme, ir valstybės vadovai jau tik migracijos problema to nebevadina. Tačiau konferencijoje jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad net Ukrainos atveju Europos Sąjunga (ES) labai sunkiai formuluoja, kad tai Rusijos agresija, stengiamasi pasakyti aptakiau.

A. Januška taip pat priminė, kad netolimoje ateityje planuojamos „Zapad“ pratybos, rugsėjį – Rusijos Dūmos rinkimai, ir šis kontekstas neturi būti išleidžiamas iš akių.

Advokatė L. Meškauskaitė išskyrė politinį ir teisinį problemos aspektus. Dėl politinio sprendimo pritardama A. Januškai, dėl teisinio L. Meškauskaitė atkreipė dėmesį į būtinybę Teisingumo ministerijai rengti pataisų paketą, kaip užtikrinant žmonių teises optimizuoti teisines procedūras dėl migrantų prašymų nagrinėjimo. Visą laiką, kol nagrinėjami prašymai dėl prieglobsčio, nesvarbu, kokių kėslų turintys, migrantai lieka pas mus. Tai ilgas laiko tarpas. Teisinė pagalba, griežta specializacija ir procedūrų optimizavimas padėtų operatyviau spręsti, ar galime suteikti prieglobstį, ar žmogus išsiunčiamas iš mūsų šalies, deportuojamas. Teisininkės nuomone, ši situacija – tai atsakas į aktyvistinę Lietuvos poziciją ir neturime bijoti to pasakyti. Europos Sąjunga turi įsitraukti į problemos sprendimą.

Istorikas, politologas Antanas Kulakauskas taip pat pritarė, kad be Baltarusijos režimo pastangų tokia situacija nebūtų susidariusi. Lietuva yra ES ir NATO narė, sankcijas Baltarusijai yra paskelbusi visa ES, o kiekviena šalis už tas sankcijas tarsi atsako pati. Vadinamųjų pabėgėlių srautų problema, jo nuomone, taip pat turi būti sprendžiami solidariai.

Kai prieš savaitę Lazdijų savivaldybė neturėjo išteklių priimti ir būtiniausiomis priemonėmis aprūpinti nelegalių migrantų, į Lazdijus vyko ir situaciją aprašė žurnalistė V. Danauskienė, kuri šios konferencijos dalyviams nepagailėjo aštresnių klausimų. Mačiusi, kaip sudėtinga savivaldybei buvo suorganizuoti migrantų priėmimą, kokia sunerimusi visuomenė, V. Danauskienė atkreipė dėmesį, kad regionuose trūksta ne tik lėšų, tačiau ir informacijos. Žurnalistę šokiravo Ekstremalios situacijos operacijų vadovės, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės šiandien savivaldybėms išsiųstas įsakymas, kad savivaldybių administracijų direktoriai privalo užtikrinti nelegaliai sieną kirtusių užsieniečių apgyvendinimą, sveikatos priežiūrą, maitinimą, ištyrimą nuo COVID-19 ir kita. „Iki šiol savivaldybės tai darė gera valia, dabar gavo įsakymą, kur jos privalomai įpareigotos“, – tokiu atsakomybės pasiskirstymu nustebimo neslėpė V. Danauskienė.

Kultūros istorikas, visuomenininkas D. Kuolys juokavo: gal čia ir yra išeitis? Gal administracijos direktoriai galėtų pasidalinti ir net atskiras sienos atkarpas saugoti? D. Kuolį labiausiai trikdo valdžios grandžių sumišimas. Sunku suprasti ir tai, kodėl Lietuvos slaptosios tarnybos nepateikia viešų argumentų, kad būtų galima aiškiai įvardyti, jog tai, kas vyksta, yra agresija. Jei Seimas susirinks ir paskelbs agresiją be argumentų – ar galime tarptautinėje arenoje išlaikyti solidumą? „Švenčiame Liepos 6-ąją, aptariame, kas pakviestas, kas nepakviestas, tačiau kur žiniasklaidos klausimai Prezidentui, premjerei, kitiems atsakingiems pareigūnams“, – ir žiniasklaidos aktyvesnio vaidmens pasigedo D. Kuolys. Jo teigimu, matome įvairiapusį sutrikimą, transliuojami įvairiausi diskursai, neįsivardijame, kokioje būklėje esame. Neturime prognozių. Neturime scenarijų, kaip elgiamės vienu ar kitu atveju. Nekviečiama Valstybės gynimo taryba. „Nematome Lietuvos valstybės komandos krizės akivaizdoje“, – konstatavo D. Kuolys.

Seimo narys V. Bakas taip pat pritarė, kad nėra valstybės pozicijos, blaškomasi ir neįvardijama arba skirtingai įvardijama, su kuo susidūrėme. Kai neįvardijame patys, tai neįvardijama ir užsienio žiniasklaidoje, kur ši situacija pristatoma tik kaip Lietuvos problema. Nors tai nėra Lietuvos problema – saugoma ne tik Lietuvos, tačiau ir NATO išorinė siena.

O su realybe susiduria savivalda. Jai tenka pagrindinė našta, ir tai neteisinga. Savivaldybės bando dorotis profesionaliai ir nuoširdžiai, tačiau tai nėra nei jų jėgoms, nei jų kompetencijoje. V. Bako įsitikinimu, Seimas turėtų paraginti Vyriausybę imtis didesnės atsakomybės ir atlaisvinti savivaldą nuo šios nacionalinio lygio naštos. „Jei tai agresija – pabėgėlių srautai gali būti pirmoji iš agresijos fazių. Gali būti infiltruotų asmenų, kurie gali kelti saugumo, viešosios tvarkos problemų. Alytaus, Lazdijų gyventojai jau dabar nesijaučia saugiai, patirtis kitose šalyse, kurios sprendė migrantų problemas, rodo, kad nepageidaujamas poveikis kriminogeninei, saugumo situacijai yra realus.  Todėl ypač svarbu, kad lyderystės imtųsi valstybės vadovai ir institucijos, kad problema būtų sprendžiama centralizuotai, kad nebūtų numesta savivaldybėms“, – teigia V. Bakas.

Parlamentaro nuomone, turime įkurdinti nelegaliai sieną kirtusius asmenis vienoje vietoje, kur užtikrinamos ir gyvenimo sąlygos, ir jų bei visuomenės saugumas. „Dėl to dar kartą kreipsiuosi į Vyriausybę. Tai ne savivaldybių lygio problema – tai valstybės lygio ekstremali situacija ir aukščiausiu lygiu būtų prisiimama atsakomybė“, – įsitikinęs Seimo NSGK narys.

Visa diskusijos medžiaga prieinama internete: https://www.youtube.com/watch?v=Vf8OkFzFw9Q

Rytoj rengiamas išvažiuojamasis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis. Numatomas komiteto narių vizitas Alytuje, susitikimai su pareigūnais ir miesto bei krašto vadovais.

 

Daugiau informacijos:

Edita Milaševičiūtė

Lietuvos Respublikos Seimo nario Vytauto Bako patarėja

Tel. (8 5) 239 6659

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-07-08 15:44
   Monika Kutkaitytė