Seimo nario E. Sabučio pranešimas: „Tiesioginiai merų rinkimai ir dabartinis savivaldos modelis turi būti išsaugoti – socialdemokratai registruoja Konstitucijos pakeitimus“

2021 m. liepos 15 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo nario socialdemokrato Eugenijaus Sabučio iniciatyva registruojamos ir parlamento rudens sesijoje bus teikiamos opozicinių frakcijų pasirašytos patobulintos Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų įteisinami tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai ir išsaugotas dabartinis savivaldos modelis.

Konstitucijos pakeitimo įstatymo projektą teikiantis Seimo narys E. Sabutis teigia, kad projektas patobulintas atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir rudens sesijoje bus teikiamas svarstyti iš naujo. Tačiau esminės nuostatos, kad savivaldybės meras yra savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas, pasak E. Sabučio, išliks ir nebus pakeistos.

„Ne kartą pasisakiau tiek viešojoje erdvėje, tiek ir iš Seimo tribūnos, kad, mano įsitikinimu, toks modelis sėkmingai veikia jau šešerius metus, juo patenkinti savivaldybių gyventojai ir tai yra viena iš esminių stiprios savivaldos sąlygų“, − pabrėžia parlamentaras.

Naujai registruotas Konstitucijos pakeitimo projektas, Seimo nario teigimu, bus pateiktas per pirmuosius ateinančios rudens sesijos posėdžius. „Seimui pritarus po pateikimo, jis suspės prisijungti prie Seimo Pirmininkės pateikto projekto, kad būtų svarstomi kartu parlamento komitetuose. Juk toks buvo ir pirminis tikslas. Pateikime kartu, o svarstymo stadijoje išgryninsime geriausią variantą, kuris tiks visoms frakcijoms. Deja, tuo metu valdantieji pasuko kitu keliu – pritarė tik savam, o socialdemokratų grąžino tobulinti“, − sakė Seimo narys E. Sabutis.

Praėjusioje pavasario sesijoje įvykę balsavimai, pasak socialdemokrato, atskleidė tai, jog valdančioji dauguma nėra nusiteikusi eiti į kompromisą su visomis Seimo frakcijomis. Jo teigimu, valdantieji praktiškai uždarė duris plačiam pozicinių ir opozicinių frakcijų sutarimui dėl tiesioginių merų rinkimų, o jo reikės, nes vien, kad konstitucinės pataisos būtų priimtos reikia mažiausiai 94 parlamentarų balsų tiek pirmojoje priėmimo stadijoje, tiek – antrojoje.

„Žiūrint procedūriškai viskas yra teisėta ir teisinga, nes Seimo nariai apsisprendė balsuodami ir tokia buvo Seimo valia, tačiau šalia procedūrinių ir teisinių aspektų labai svarbus yra ir moralinis aspektas. Opozicijos teiktam variantui savo pritarimą išreiškė tiek Prezidentas, tiek visus merus vienijanti – Lietuvos savivaldybių asociacija, kuri oficialiai kreipėsi į Seimo Pirmininkę, prašydama palaikyti būtent tokį variantą, kuriuo būtų išsaugomas esamas mero statuso modelis“, − pabrėžė parlamentaras E. Sabutis.

Pasak socialdemokrato, praėjusioje sesijoje visų frakcijų seniūnai buvo susitarę, kad bus pritarta abiem variantams, kad galėtumėme toliau svarstyti, diskutuoti, rasti geriausią sprendimą. Tačiau Seimo salėje, jo teigimu, visi opozicijai priklausantys Seimo nariai pasijuto švelniai tariant apgauti, nes vieningai palaikė abu variantus, o valdantieji – tik savo, nors žadėjo palaikyti abu.

„Džiaugiuosi, kad šiuo klausimu opozicija yra praktiškai vieninga. Yra rastas sutarimas eiti toliau ir iš valdančiųjų reikalauti, kad abu Konstitucijos pakeitimo pataisų variantai būtų svarstomi kartu“, − pabrėžė socialdemokratas.

Įstatymo projektą pasirašė Seimo opozicinių frakcijų – socialdemokratų, valstiečių-žaliųjų, Regionų ir Mišrios grupės − nariai. Šiuo projektu būtų nustatyta, kad savivaldybės meras yra savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas. Kartu siūloma papildyti kitus Konstitucijos straipsnius, susijusius su savivaldybės mero instituto įvedimu.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Eugenijus Sabutis

El. p. [email protected]

Mob. 8 698 426 33