Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Luko Savicko pranešimas: „Siūlau keisti Geriamojo vandens įstatymą ir numatyti galimybę kavinių klientams vandentiekio vandenį kartu su maistu gauti nemokamai“

2021 m. lapkričio 11 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Seimo narys Lukas Savickas registravo Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo pataisas, numatančias patenkinti didžiosios visuomenės dalies poreikius ir įtvirtinti viešojo maitinimo įstaigų pareigą klientams, užsisakius maisto, geriamojo vandens iš čiaupo gauti nemokamai, tiksliau, kad jis nebūtų sąskaitoje išskirtas atskiroje eilutėje. Po pateikimo Seime šiam projektui pritarta ir jis siunčiamas į komitetus tolesniems svarstymams.

Parengti šias įstatymo pataisas parlamentarą paskatino dažna situacija, kai geriamas vanduo viešojo maitinimo įstaigoje dažnai patiekiamas su dideliu antkainiu arba tik fasuotas plastikiniuose buteliukuose. Vanduo žmogaus organizme atlieka labai daug funkcijų, taip pat klientams reikalingas bendrajai sveikatos būklei saugoti ir palaikyti, o šiltojo sezono metu yra būtinas siekiant išvengti dehidratacijos.

„Mano inicijuota gyventojų apklausa POLLTIX parodė, kad nemokamai geriamojo vandens kartu su užsakytu maistu kavinėje norėtų gauti apie 80 proc. respondentų nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, amžiaus ir politinių pažiūrų. Matydamas istoriškai susiklosčiusias aplinkybes dažnai tiekti tik mokamą geriamą vandenį siekiu inicijuoti paskatą keisti šį požiūrį ir formuoti įpročius dažniau rinktis kokybišką vandentiekio tiekiamą vandenį“, – įstatymo pataisų rengimo motyvus vardija L. Savickas.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Parlamentaro L. Savicko teikiamu projektu siūloma nustatyti, kad viešojo maitinimo įstaigos klientų prašymu kartu su tiekiamu maistu turi pateikti teisės aktų nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį, neišskiriant už jį kainos atskiroje eilutėje. Kitaip tariant, vandens patiekimo kaštai gali būti įskaičiuoti į patiekalų ar aptarnavimo kainą ar apskritai neatspindėti.

„Vienas iš daugiausiai ir garsiausiai kartojamų argumentų, kodėl maitinimo verslo atstovai priešinasi šioms pataisoms – patiriami kaštai dėl papildomos personalo apkrovos, išlaidų už patį vandenį, indų naudojimo ir panašiai. Noriu tik priminti, kad šiuo metu galiojančios higienos normos nustato pareigą viešojo maitinimo įstaigoms lankytojams sudaryti sąlygos nusiplauti rankas po tekančiu vandeniu. Taigi, viešojo maitinimo įstaigos lygiai taip pat patiria papildomų išlaidų, gal net didesnių, nei siūlomame įstatymo projekte: išlaidos rankų plovimui naudojamam vandeniui, kriauklės plovimui, patalpų valymui. Šios išlaidos yra įskaitomos į patiekalų bei aptarnavimo kainas ir aistrų nebekelia, tai jau tapo elementariu ir savaime suprantamu dalyku“, – argumentus dėl papildomos naštos viešojo maitinimo sektoriaus atstovams atremia L. Savickas.

Seimo narys įsitikinęs, kad geriamojo vandens pateikimo viešojo įstaigų klientams klausimas negali būti paliekamas iš esmės vien verslo savireguliacijos būdams ar pavienėms akcijoms.

Kitų šalių praktika taip pat įrodo, kad tokie pokyčiai turi būti reguliuojami ir aiškiai apibrėžiamos aplinkybės:

- Jungtinėje Karalystėje norint gauti licenciją prekiauti alkoholiu numatytas privalomas reikalavimas „užtikrinti nemokamo vandens iš čiaupo pateikimą klientų prašymu, jei tai yra pagrįstai įmanoma“;

- Ispanijoje galioja taisyklė, kad tik už fasuotą vandenį (buteliuose) maitinimo įstaiga gali imti mokestį, t. y. už vandentiekio vandenį mokestis negali būti imamas;

- Prancūzijoje restoranai privalo klientams patiekti nemokamo vandens kartu su maistu. Vandens patiekimo kaštai yra įskaičiuoti į patiekalų kainą ir atskirai neatsispindi;

- Čekijoje viešojo maitino įstaigose geriamas vanduo patiekiamas klientui to paprašius nemokamai arba už simbolinį aptarnavimo mokestį;

- Italijoje klientui paprašius jam gali būti patiekiamas vandentiekio vanduo nemokamai.

Lietuvoje geriamojo vandens tiekėjai ir viešojo maitinimo įstaigos, maisto gamybos procese naudojančios geriamąjį vandenį iš čiaupo, atsako už jo saugą ir kokybę. Taigi, jos turi organizuoti periodinę vandens patikrą atliekant mikrobiologinius tyrimus. Tad papildomos naštos, įtraukus nemokamą vandens tiekimą klientams, verslo sektoriui neturėtų atsirasti, jei jie ir iki tol laikėsi numatytų higienos normų.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Lukas Savickas

Mob. 8 698 42 655, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-11-11 16:29
   Monika Kutkaitytė