Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Armino Lydekos pranešimas: „Originali asmenvardžių rašyba – kaip galimybė, o ne grėsmė“

                   

2022 m. sausio 11 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seimas po svarstymo pritarė vardų ir pavardžių rašybą dokumentuose reglamentuojančiam įstatymo projektui, kuriuo siūloma leisti originalią pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis pagrindiniame paso puslapyje ir papildomame dokumente. Priėmus šiuos įstatymo pakeitimus, nelietuvių tautybės Lietuvos piliečio prašymu jo ir jo vaikų vardai bei pavardės asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose būtų rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų.

„Ankščiau šis svarstymas buvo išbrauktas dėl jo naujumo – teigta, kad Lietuva dar nepribrendo šiems pokyčiams, nors ši diskusija gyvuoja jau kelis dešimtmečius. Esu įsitikinęs, jog atėjo laikas priimti sprendimus, atspindinčius šių dienų realijas“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Arminas Lydeka.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Parlamentaras pabrėžia, kad Liberalų sąjūdis nuosekliai pasisakė už šio klausimo sprendimą ir savo rinkiminiu siekiu buvo įvardijęs pavardžių rašybą asmens tapatybės dokumentuose lotyniškos abėcėlės rašmenimis.

Pasak A. Lydekos, šiuo metu Lietuvoje dėl asmenvardžių kyla ne tik aštri diskusija, bet ir teisiniai ginčai. Originalių pavardžių savo asmens tapatybės kortelėse bei pasuose norintys užsieniečiai bei jų sutuoktiniai savo poziciją imasi ginti teismuose.

„Šio klausimo aktualumą parodo 2019–2021 užfiksuoti duomenys – minėtu laikotarpiu priimta net pusšimtis teismų sprendimų, kuriais civilinės metrikacijos įstaigos buvo įpareigotos civilinės būklės aktų įrašuose įrašyti asmenvardžius su „q“, „x“ arba „w“ raidėmis“, – sako parlamentaras. Tokio tipo bylos dažniausiai susijusios su santuokomis, kai vienas iš sutuoktinių ar vaikų tėvų yra užsienietis, kurio pavardėje yra nelietuviškų rašmenų. Ir nors dažniausiai ieškovai jas laimi, tai ne tik apsunkina tokių asmenų kasdienybę, bet ir teismų darbą.

Pasak liberalo A. Lydekos, „nors yra parlamentarų, šiuos pakeitimus kritikuojančių dėl valstybinės lietuvių kalbos statuso menkinimo, reikia turėti omenyje, jog kaip moderni, daugiakultūrė demokratija mes turime užtikrinti asmens teisę į jo vardą ir pavardę“.

„Tokia praktika jau taikoma ne vienoje valstybėje grindžiant ją pagarba žmogaus tautiniam identitetui. Be to, ne pavardė įprasmina žmogaus pagarbą valstybei ir jos valstybinei kalbai. Suteikę tokią galimybę Lietuvoje gyvenantiems kitų tautybių Lietuvos piliečiams mes galimai priartinsime juos prie savo kultūros, rodydami pagarbą jų identitetui, o ne jį varžydami“, – sako Seimo Liberalų frakcijos narys A. Lydeka.

 

Daugiau informacijos:

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys

Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

Arminas Lydeka

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-01-12 16:18
   Monika Kutkaitytė