Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo parlamentinių ryšių su Tibetu grupės pirmininko Andriaus Navicko pranešimas: „Tibetietis sąžinės kalinys susitinka su Lietuvos parlamentarais“

2022 m. sausio 28 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Lietuvoje lankosi tibetiečių dokumentalistas, sąžinės kalinys Dondupas Vangčenas (Dhondup Wangchen). Vizito metu Vilniuje jį lydi Tarptautinės kampanijos už Tibetą direktorius Europai Vangpo Tetongas (Wangpo Thetong).

Lietuva yra jau penkiolikta Europos valstybė, į kurią atvyksta D. Vangčenas, rudenį pradėjęs protesto kampaniją prieš olimpiados rengimą šalyje, kurioje net ir šiuo metu vykdomi masiniai žmogaus teisių pažeidimai. Visose aplankytose valstybėse svečias demonstruoja dokumentinį filmą „Paliekant baimę“, susitinka su politikais, Olimpinio komiteto nariais, visuomenininkais.

Sausio 30 d. 18 val. Vilniuje jis susitiks su Tibeto rėmėjais Lietuvoje ir Užupio kavinės salėje (Užupio g. 2, Vilnius) parodys filmą „Paliekant baimę“. Sausio 31 d., pirmadienį, D. Vangčenas lankysis Seime, kur 12 val. Prezidento salėje susitiks su Parlamentinių ryšių su Tibetu grupės nariais.

13 val. svečias vyks į Lietuvos tautinį olimpinį komitetą ir įteiks laišką, o vėliau dalyvaus pikete prie Kinijos Liaudies Respublikos atstovybės Vilniuje.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

D. Vangčenas yra ypatingo likimo žmogus, gimęs okupuotame Tibete. Ten nuo jaunų dienų įsitraukė į tibetiečių laisvės judėjimą, dalyvavo demonstracijose. 1993 m. su pusbroliu slapta perėjo Himalajus ir pasiekė Indiją, kur gavo Jo Šventenybės XIV Tibeto Dalai Lamos palaiminimą. Netrukus taip pat slapta sugrįžo į Tibetą, kad galėtų tęsti kovą.

2006 m. su savo draugu Tibeto vienuoliu Dzigme Gyaco (Jigme Gyatso) pradėjo kurti dokumentinį filmą apie savo tautiečių padėtį okupuotame Tibete. Filmuotos medžiagos pagrindą sudarė interviu su paprastais tibetiečiais apie Jo Šventenybę Dalai Lamą ir Kinijos administracijos politiką Tibete artinantis 2008 m. Pekino olimpinėms žaidynėms. Filmo kūrėjai surinko 108 tibetiečių interviu, jie visi sutiko filmuotis nedangstydami veidų. 2008 m. kovo mėnesį medžiaga buvo slapta išgabenta iš Tibeto, o D. Vangčenas netrukus suimtas per tuo metu kilusius tibetiečių protestus. Komunistinės Kinijos teismas jam skyrė šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Organizacija „Tarptautinė amnestija“ (Amnesty International) jį paskelbė sąžinės kaliniu. 2014 m. birželį, atbuvęs visą jam skirtą bausmę, D. Vangčenas išėjo į laisvę. 2017 m. jam pavyko pabėgti iš okupuoto Tibeto ir gauti politinį prieglobstį JAV. Šiuo metu jis su šeima gyvena San Franciske.

Kai D. Vangčenas buvo įkalintas, filmuota medžiaga buvo nuvežta į Šveicariją, kur jo bendražygiai  sumontavo 25 min. dokumentinį filmą „Paliekant baimę“ (Leaving Fear Behind). Filmo premjera įvyko Pekino olimpinių žaidynių atidarymo dieną, jis buvo slapta parodytas užsienio šalių korespondentams Pekine.

2012 m. D. Vangčenas buvo apdovanotas Žurnalistų gynimo komiteto (CPJ) Tarptautine spaudos laisvės premija, 2014 m. pelnė Vaclavo Havelo (Václav Havel) kūrybinio disidento apdovanojimą.

D. Vangčenas neatsitiktinai pasirinko apsilankyti Lietuvoje prieš pat prasidedant Pekino olimpinėms žaidynėms, nes labai vertina Lietuvos principingą laikyseną Kinijos atžvilgiu, taip pat ir prieš kurį laiką paskelbtą Lietuvos parlamentarų raginimą boikotuoti totalitarinėje valstybėje vyksiančias žaidynes.

„Labai svarbu suprasti, kad turime padėti pačiai Kinijai keistis. Šviesaus atminimo Leonidas Donskis yra pavadinęs santykį su pavergtu Tibetu sąžinės testu pasauliui. Privalome suprasti, kad dabartinė Kinijos valdžia kovoja ne tik prieš Taivaną, Honkongą, terorizuoja uigurus, bet ir vis labiau naikina neįkainojamą Tibeto paveldą. Jei mums rūpi žmogaus teisių pažeidimai Rusijoje ir Baltarusijoje, privalome nenusukti akių ir nuo to, kas vyksta Kinijoje. Tėra tik dvi galimybės: arba tarptautinė politika bus grįsta pagarba žmogaus teisėmis, arba matysime imperialistinių tendencijų stiprėjimą visame pasaulyje. Nenormalu, kad olimpinės žaidynės vyksta Pekine, ir tai turime garsiai pasakyti“, – teigia susitikimo Seime organizatorius, parlamentinės solidarumo su tibetiečiais grupės pirmininkas A. Navickas.

 

Daugiau informacijos:

Parlamentinių ryšių su Tibetu grupės pirmininkas

Andrius Navickas

Mob. 8 698 42 666

   Naujausi pakeitimai - 2022-01-28 13:32
   Monika Kutkaitytė