Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario V. Bako pranešimas: Vyriausybės pasirengimas galimam karo pabėgėlių iš Ukrainos priėmimui Lietuvoje nepakankamas

2022 m. vasario 25 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Vasario 25 d. Seimo Žmogaus teisių komitete svarstytas klausimas apie Lietuvos institucijų pasirengimą galimam karo pabėgėlių iš Ukrainos priėmimui Lietuvoje.

„Iš Vyriausybės, ministerijų laukiau aiškių atsakymų, ar padarytos išvados po buvusio migracijos iššūkio, ar galime suteikti saugias ir orias sąlygas, ar pasiskirstyta atsakomybėmis, ar sukurti finansavimo mechanizmai savivaldybėms, ar lengva gauti informaciją apie pagalbą nuo karo bėgantiems žmonėms“, – komiteto posėdyje klausė Seimo narys Vytautas Bakas.

Anot V. Bako, savivaldybėms, kurios prisiima pagrindinę naštą dėl humanitarinės pagalbos teikimo, būtina žinoti, kokios konkrečios pagalbos iš valstybės jos gali tikėtis. Savivaldybės yra parengusios patalpas, tačiau kai tik žmonės paprašys pagalbos, nuo pirmos dienos jiems reikės maitinimo, antklodžių, čiužinių, higienos priemonių ir kt. Jei tai užtikrins savivaldybės – iš kokių lėšų jos galės tai padaryti? Lėšų poreikis galimam karo pabėgėlių srautui priimti nėra savivaldybių jėgoms, tam reikalingas aiškus pagalbos mechanizmas valstybiniu lygiu. Atsakymas, kad savanoriai pasiruošę užtikrinti dalį, pavyzdžiui, maisto teikimo ar kitų paslaugų, yra labai sveikintini, pilietinės visuomenės įsitraukimas yra didžiulis ramstis, tačiau iniciatyvų koordinavimas visgi turėtų būti užtikrintas valstybės lygiu.

Tokia pastaba nuskambėjo ir iš konkrečiais iššūkiais paprašyto pasidalinti Alytaus miesto savivaldybės mero Nerijaus Cesiulio, kuris taip pat pasigedo vieningos sistemos, valstybės atsakomybės prisiėmimo ir koordinavimo, minėjo neaiškumą dėl finansavimo savivaldybėms bei dėl medicinos pagalbos teikimo.

Seimo nario V. Bako nuomone, apskritai Vyriausybės pasirengimas galimam karo pabėgėlių iš Ukrainos priėmimui Lietuvoje yra nepakankamas. Parlamentaro įsitikinimu, būtina atidaryti bendrą informacinį centrą, kuriame būtų informacija lietuvių, ukrainiečių, rusų, anglų kalbomis. Ten informaciją turėtų rasti ir pabėgėliai, ir valstybės bei savivaldybių institucijos, ir aktyvūs pagalbą norintys suteikti piliečiai, nevyriausybinės organizacijos. Šiuo metu informacija valstybės įstaigų interneto puslapiuose išbarstyta, ypač sunkiai randama lietuviškai ar angliškai nekalbantiems žmonėms.

Antras Seimo nario siūlymas būtų  kuo greičiau užtikrinti savivaldybėms, kurios prisiima pagrindinę našą, su tuo susijusias finansavimo garantijas, pateikti labai aiškius įsipareigojimus.

Turime padaryti išvadas ir iš buvusių klaidų, kai migrantų priėmimo sąlygos buvo įvardintos kaip nežmoniškos, ir užtikrinti orias bei saugias sąlygas.

„Ekstremalių įvykių ir situacijų metu kartais pasimeta atsakomybės, o didžiausia humanitarinės pagalbos teikimo našta tenka tiems, kas fiziškai stovi priešakinėse linijose, nors jų užduotys gali būti visai kitos. Kol kas negirdime atsakymo, kas konkrečiai, kokia valstybės institucija imasi atsakomybės ir bus atsakinga už visos pagalbos pabėgėliams koordinavimą. Našta negali vėl kristi pasieniečiams, šiuo sudėtingu metu jiems bei Lietuvos kariams yra formuluojamos kitos su saugumu susijusios užduotys, atsakomybė visu sunkumu negali užgulti savivaldybių ar savanorių. Visų jų dalyvavimas ypač svarbus ir svarus, be savivaldybių ir savanorių bei jų organizacijų pagalbos būtų neįmanoma, didžiulė padėka visiems prisidedantiems, bet didžiausią naštą turi paimti Vyriausybė  ir ji kol kas to nesiima“, – pabrėžia V. Bakas.

V. Bakas taip pat atkreipė dėmesį, kad be kita ko būtina pradėti konsultacijas su Europos Sąjunga dėl finansinės naštos pasidalinimo bei galimybių visoms ES šalims priimti pabėgėlių. 

 

Daugiau informacijos:

Edita Milaševičiūtė

Lietuvos Respublikos Seimo nario Vytauto Bako patarėja

Tel. (8 5) 239 6659

El. p.: [email protected]

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2022-02-28 07:56
   Valdas Sinkevičius