Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Monikos Ošmianskienės pranešimas: „Koordinatoriai savivaldybėse efektyviau pasirūpintų žmonių su negalia poreikiais regionuose“

2022 m. kovo 23 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Vakar po pateikimo buvo pritarta Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo papildymo įstatymo projektui, kuriuo siekiama įtvirtinti neįgaliųjų reikalų koordinatoriaus pareigybę kiekvienoje savivaldybėje.

Europos Komisija 2021 m. kovo mėnesį patvirtino  2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategiją, kurioje numatyta neįgaliųjų teises įtraukti į visas politikos kryptis ir sritis. Komisija paragino visas Europos Sąjungos institucijas ir įstaigas, agentūras ir delegacijas paskirti savo institucijų ir su negalia susijusių strategijų neįgalumo koordinatorius.

Kaip pateikdama įstatymo projektą akcentavo Seimo narė Monika Ošmianskienė, šiuo metu žmonių su negalia teisių užtikrinimas Lietuvoje vykdomas centralizuotai per Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą nagrinėjant neįgaliųjų, kurių teisės buvo pažeistos, skundus. Toks žmonių su negalia teisių mechanizmas nėra efektyvus, nes tarnyba su savo turimais resursais neturi galimybės efektyviai užtikrinti neįgaliųjų teisių apsaugos visose savivaldybėse.        

„Šiuo sudėtingu laikmečiu, kai savivaldybių administracijoms tenka rūpintis nuo karo nukentėjusiais Ukrainos žmonėmis, labai gerai išryškėjo, kaip trūksta papildomo koordinavimo atkreipiant dėmesį į žmonių su negalia poreikius – techninės pagalbos poreikis, fiziškai prieinamas būstas, transportas, reikalingos higienos priemonės ir kita. Koordinatorių pareiga būtų pasirūpinti, kad į mūsų šalį atvykusiems neįgaliems žmonėms būtų suteikta visa būtina pagalba“, – kalbėjo Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė.

Pasak politikės, neįgaliųjų reikalų koordinatoriai savivaldybėse užtikrintų, kad regionuose būtų pagalvojama apie visus žmonių su negalia poreikius, o tai kur kas daugiau nei socialinės paslaugos ir pašalpos. „Būtų įvertintos visos savivaldybės sritys: nuo asfalto iki renginių, nuo priėmimo tvarkos į darželius iki civilinės saugos klausimų – visos savivaldybės veiklos ir paslaugos turi atliepti ir žmonių su negalia poreikius. Tokiu būdu galėsime išvengti žmonių su negalia teisių pažeidimų“, – akcentavo Seimo narė M. Ošmianskienė.

Politikės teigimu, koordinatoriai galėtų konsultuoti savivaldybės administraciją dėl viešųjų pirkimų sąlygų, kad perkamos prekės/paslaugos atitiktų universalaus dizaino kriterijų ir būtų tinkamos neįgaliesiems naudotis. Dalyvaudami statybos projektų viešinimo procese koordinatoriai užtikrintų  projektuojamų pastatų atitikimą neįgaliųjų poreikiams.

„Neįgaliųjų reikalų koordinatorius taip pat užtikrintų kompleksinių savivaldybės teikiamų paslaugų neįgaliesiems tvarumą, koordinuotų jų teikimą, užtikrintų „vieno langelio“ principo savivaldybėje įgyvendinimą dėl neįgaliųjų klausimų, palengvinant neįgaliųjų socialinę integraciją į visuomenę ir teikiant neįgaliesiems reikalingą pagalbą, kuri padėtų palaikyti neįgaliųjų socialinius įgūdžius, savarankiško gyvenimo įgūdžius, jų galimybes savarankiškai dalyvauti bendruomenės gyvenime“, – pristatydama įstatymo projektą akcentavo Seimo narė M. Ošmianskienė.

Lietuvos negalios organizacijų forumo administracijos direktorė Henrika Varnienė pritaria, kad atsakingas žmogus būtų naudingas sprendžiant žmonių su negalia problemas savivaldybėse: „Akivaizdu, kad šiuo metu, o ir dešimtis metų atgal, savivaldybės niekaip neužtikrina paslaugų neįgaliesiems planavimo, organizavo, iki šiol neatliekama paslaugų poreikio analizė. Jeigu pati administracija to nedaro, tuomet tegu būna skiriamas atsakingas žmogus. Gal tuomet reikalai pajudėtų?“

Klaipėdos, Kazlų rūdos, Šiaulių ir Vilniaus merai, kuriems buvo pristatyta idėja dėl neįgaliųjų reikalų koordinatorių pareigybės steigimo, pritarė, kad tokia pareigybė reikalinga ir turi būti reglamentuota įstatymu. Vilniaus miesto savivaldybėje dirbanti Ana Staševičienė sako dar negalinti oficialiai vadintis neįgaliųjų reikalų koordinatore, nors jau atlieka šį darbą.                       

Jos iniciatyva 2021 metais buvo suburta darbo grupė „Dėl universalaus dizaino principų taikymo Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams užtikrinimo“, kuri tapo pirmuoju žingsniu siekiant integruoti žmonių su negalia reikalus į visus miesto organizacinius procesus. Iki 2022 m. gruodžio 31 d. bus parengta universalaus dizaino principų taikymo Vilniaus mieste strategija.

„Plačioje visuomenėje neįgalumo tema nepatogi ir mažai suprantama, todėl dažnai jos vengiama. Visi nuoširdžiai nori padėti, bet dažnai nežino, kaip tai padaryti. Svarbu suprasti, kad neįgalumo reikalai nėra vien tik socialinės srities dalykas. Siekiant pilnavertės žmonių su negalia įtraukties į visuomenės gyvenimą, reikia kompleksiškų ir tarpusavyje susijusių bei viena kitą papildančių priemonių. O jų efektyvumas priklauso  ir nuo to, kas jas įgyvendina. Neįgaliųjų reikalų koordinatorius savivaldybėse nėra naujiena įvairiose pasaulio šalyse, todėl ir Lietuvoje pats metas įgyvendinti šią Europos Komisijos rekomendaciją“, – tvirtina A. Staševičienė. 

 

Daugiau informacijos:

Agnė Vidugirytė                

Seimo Laisvės frakcijos atstovė spaudai

Mob. 8 646 79 450            

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-03-24 14:59
   Nerijus Vėta