Seimo nario Eugenijaus Sabučio pranešimas: „Seime skinasi kelią pataisos dėl papildomos laisvos dienos slaugantiesiems tėvus“
2022 m. kovo 29 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimas po pateikimo pritarė Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojo Eugenijaus Sabučio įregistruotoms Darbo kodekso pataisoms, kurios numato galimybę kartą per mėnesį pasiimti papildomą laisvadienį dirbantiesiems, kurie slaugo sunkiai sergančius ar senstančius savo tėvus.
Pateikdamas pataisas, Seimo narys E. Sabutis pabrėžė, kad šiandien balsuodami ir pritardami socialdemokratų pataisoms, parlamentarai aiškiai pasakė, kad valstybė supranta dirbančiuosius ir turinčius įsipareigojimų savo šeimos nariams, ypač tiems, kuriems reikalinga priežiūra. „Žinoma, Seime šiandien žengtas tik pirmas žingsnis, laukia dar svarstymas ir darbdavių atstovų įtikinimas, kad šios pataisos atneš naudą visiems“, – sako socialdemokratas.
Pasak E. Sabučio, jo teikiamų pataisų pagrindinis tikslas – sudaryti lankstesnes sąlygas darbuotojams, kurie turi neįgalius, sunkiai sergančius ar 75 metų ir daugiau sulaukusius tėvus.
„Sistema jau yra sukurta ir veikia puikiai. Jau daugiau kaip penkeri metai, kaip Lietuvoje įstatymiškai darbuotojams suteikiami vadinamieji „mamadieniai“ ar „tėvadieniai“. Prie šių terminų šiandien pasiūlau pridėti ir naują terminą – „slaugadienis“. Reikia suprasti, kad vienas iš pagrindinių artimuosius slaugančių asmenų patiriamų sunkumų yra tai, kad dirbantys žmonės arba neturi, arba turi labai ribotas galimybes prireikus keisti darbo grafiką tam, kad būtų galima prisitaikyti prie slaugomų tėvų poreikių“, – akcentavo Seimo narys.
Seimo nario asmeninio archyvo nuotrauka
Dirbantysis, kuris turi slaugyti senyvo amžiaus tėvus, pasak E. Sabučio, šiuo metu yra priverstas panaudoti nemokamas atostogas, pasirinkti individualų darbo laiko režimą ar tartis su darbdaviu, kad būtų suskaidytos darbo valandos. Jo teigimu, norint turėti išeiginę tam, kad galėtum pasirūpinti senyvo amžiaus šeimos nariais, žmogui tenka dirbti viršvalandžius ar dirbti pagal besikeičiančius darbo grafikus, o tai daro neigiamą poveikį ne tik tokio darbuotojo pajamoms, bet ir psichologinei savijautai, o tai yra rimta problema.
„Turime vis garsiau kalbėti, kad artimuosius slaugantys žmonės neretai susiduria su streso, depresijos ir nerimo simptomais, todėl turime pradėti kalbėti ir apie valstybės pasiruošimą šiems gyventojams palengvinti gyvenimą. Pataisos iš dalies ir spręstų šias problemas“, – teigė Seimo narys.
Parlamentaras atkreipia dėmesį ir į demografines problemas, su kuriomis gyvena ne tik Lietuva, bet ir visa Europos Sąjunga. „Visuomenė sparčiai sensta, o artimuosius slaugančių gyventojų skaičiaus auga nuolat. Problema su kiekvienais metais tik gilės, todėl būtina reaguoti į šiuos pokyčius ir numatyti lankstesnius darbo ir asmeninių įsipareigojimų santykius“, – teigia E. Sabutis.
Seimo narys pažymi, kad ES narės nuėjo dar toliau. „Savo teisėje jos jau kalba ne tik apie tėvų slaugymą, bet ir artimųjų giminaičių priežiūrą. Tam tikra jų priežiūros atostogų ar laisvų dienų tvarka yra nustatyta Airijoje, Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje ir Vokietijoje. Šių valstybių įstatymuose aiškiai išskirta galimybė trumpinti darbo laiką ir dalį šio laiko skirti giminaičio priežiūrai. O kitos ES valstybės turi daug didesnes slaugos ir priežiūros išmokas negu Lietuvoje“, – pastebi E. Sabutis.
Seimo nario teigimu, iš esmės matyti, kad dauguma ES šalių aktyviai reaguoja į senstančios Europos visuomenės procesą, taip pat turėtų elgtis ir Lietuva.
Daugiau informacijos:
Eugenijus Sabutis
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojas
Tel.: (8 5) 239 6979, mob. 8 698 42 633
El. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė