Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narių Rimos Baškienės, Laimos Nagienės ir Laimos Mogenienės pranešimas: „Įgyvendinant ES direktyvas neturime bloginti jaunų šeimų gyvenimo Lietuvoje“

2022 m. balandžio 7 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo narės Rima Baškienė, Laima Nagienė ir Laima Mogenienė negali sutikti, kad padėtis vaikus auginančioms šeimoms blogėtų, todėl įregistravo pasiūlymą dėl Seimui pateikto Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo projekto.

Lietuva yra daug nuveikusi šeimos politikos klausimais: įvesti ir didinami vaiko pinigai, vienos ilgiausių ir geriausiai apmokamų vaiko priežiūros atostogos, tėvystės atostogos ir t.t.

ES direktyva 2019/1158 „Dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros“ įpareigoja Lietuvą įvesti 2 mėnesių neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas motinai ir tėvui. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2022 m. kovo 29 d. Seime pateiktas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo projektas numato jau nuo š. m. rugpjūčio 1 d. tai įteisinti. Įstatymo projekte numatomas vaiko priežiūros atostogų pasirinkimas vienu atveju – 18 mėnesių su galimybe dirbti, tačiau gaunama atlyginimo ir vaiko priežiūros išmokos suma negalėtų viršyti buvusio darbo užmokesčio dydžio, ir antru atveju – iki vaikui sueis 24 mėnesiai.

Įstatymo projekto nuostatos, su kuriomis nesutinkame – vaiko priežiūros išmokų dydžių mažinimas. Pirmu atveju vietoj buvusio 77,58 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio įstatymo projekte jį numatyta mažinti iki 60 proc. Antru atveju – iki vaikui sueis 12 mėn. buvę 54,01 proc. mažinami iki 45 proc., o iki vaikui sueis 24 mėnesiai – nuo 31,03 mažinama iki 25 proc. Atkreiptinas dėmesys, kad dabar vaiko priežiūros išmoka mokama neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir (ar) išmokas, o teikiamu įstatymo projektu siūloma, kad gaunama atlyginimo ir vaiko priežiūros išmokos suma negalėtų viršyti buvusio darbo užmokesčio dydžio.

Siekiame, kad valstybė suteiktų daugiau dėmesio ir paramos šeimoms, o svarbiausia – neblogintų jų padėties. Teiginys, kad jau pirmais vaiko auginimo metais visos motinos (ar tėvai, auginantys vaiką) galės dirbti – ir būtent tuo grindžiamas išmokų dydžio mažinimas – neatitinka realybės. Siekdami lankstesnio darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimo neturime bloginti padėties jaunoms šeimoms auginant vaikus. Sudarykime galimybę šeimoms pasirinkti, plėskime darželių skaičių, gerinkime šeimų gyvenimą, o ne, buhalteriškai skaičiuodami menamas pajamas, įneškime sumaištį ir nepasitenkinimą, ypač dabar, kai nuolat girdime blogėjančios ekonominės padėties prognozes.

Siūlome, įvertinant visumą pakeitimų, pasirinkus vaiko auginimo laikotarpį iki vaikui sueis 18 mėnesių, taikyti vaiko priežiūros išmoką – 70 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, o pasirinkus vaiko auginimą iki 24 mėnesių, pirmais metais taikyti – 54 proc. išmoką, o antrais metais – 31 proc. išmoką neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir (ar) išmokas.

Žinotina, kad pateiktame įstatymo projekte siūloma, kad neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais būtų mokama 78 procentų vaiko priežiūros išmoka.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė

Rima Baškienė

Mob. 8 698 42 173

   Naujausi pakeitimai - 2022-04-08 09:59
   Eglė Saulė Trembo