Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko Kazio Starkevičiaus pranešimas: „Elektros energijos vartotojai turi galimybę rinktis“

2022 m. gegužės 27 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Elektros rinkos liberalizavimas vyksta įgyvendinant Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus. Nuo 2010 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos elektros rinkos planui, vartotojai elektrą Lietuvoje gali pirkti iš nepriklausomų elektros tiekėjų. Komerciniai vartotojai elektros energiją iš nepriklausomų tiekėjų privalomai perka jau nuo 2013 m.

Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai palaipsniui privalėjo atsisakyti monopolinių visuomeninio tiekimo paslaugų. Įsigaliojus 2020 m. gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių buitiniai vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą visi buitiniai vartotojai pirko iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatydavo Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai, suvartojantys daugiau nei 5000 kWh elektros per metus, turėjo pirkti elektros energiją iš pasirinkto nepriklausomo tiekėjo. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai į „laisvąją rinką“ galės išeiti palaipsniui iki 2023 m.

Vartotojams patiems pasirenkant elektros energijos tiekėją, VERT reguliuos tik apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę (infrastruktūros ir sisteminių paslaugų, kurias teikia bendrovės „Litgrid“  ir Energijos skirstymo operatorius (ESO), kainos dedamąsias). Kitą pusę kainos lems elektros biržos kaina ir tiekėjų konkurencija. Elektros tiekėjams konkuruojant dėl vartotojų, ne tik sumažėja elektros energijos kainos, bet ir atsiranda visiškai nauji paslaugų paketai, kurių gali tikėtis vartotojai (lankstesni planai, atspindintys vartotojo elektros vartojimo įpročius, reaguojant į elektros kainas biržoje dienos eigoje, kelių paslaugų sinergija).

Kylančios elektros energijos kainos apsunkina vartotojų, turinčių pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją apsisprendimą, nes šiuo metu siūlomose sutartyse su nepriklausomais tiekėjais atsispindi žymus elektros energijos kainų kilimas. Tokia padėtis verčia vartotojus nuogąstauti dėl ateityje padidėsiančių sąnaudų elektros energijai.

Šiame etape, vartotojui renkantis nepriklausomą tiekėją, reikia atkreipti dėmesį į sutarties sudarymo terminą (rekomenduojama pusę metų), kainą (ne didesnė kaip 33 euro centai už 1kw, kad būtų pilnai pasinaudota valstybės parama, kuri bus 9 euro centai už 1kw) ir rinktis vartojimo planą be pastovaus mokesčio, nes valstybė kompensuos tik už kintamąją elektros energijos dalį.

Ypač šiuo metu, iki birželio 18 dienos, svarbu pasirinkti nepriklausomą tiekėją, nes nepasirinkus tiekėjo, vartotojas pateks į garantinį tiekimą ir tuomet jo mokama kaina išaugs mažiausiai 25 procentais, kurie bus skaičiuojami nuo biržos kainos mėnesinio vidurkio.

Akivaizdu, kad elektros energijos poreikis ilgainiui tik augs, to reikalauja ir naujoviški apsirūpinimo šiluma ir karštu vandeniu būdai (šilumos siurbliai). Todėl sprendimus reikia priimti jau šiandien, ir daugelis vartotojų tokius sprendimus jau priėmė – įsirengė saulės elektrines ant savo nuosavo stogo ar įsigijo nutolusią saulės elektrinę, tuo iš dalies ar net visiškai patenkindami savo ūkio elektros energijos poreikį.

2022 m. gegužės mėnesio statistika rodo, kad jau 17 209 vartotojai tapo gaminančiais vartotojais ir įsirengė arba įsigijo saulės jėgainių, kurių instaliuota galiai siekia 191 915 kw. Gaminančių vartotojų skaičius, lyginant su 2020 m., išaugo net du kartus. Tam turėjo įtakos valstybės teikiamos subsidijos saulės elektrinėms įsirengti ar įsigyti, augančios elektros energijos kainos ir noras užsitikrinti tvarų savo ūkio aprūpinimą elektros energija ateityje. Vien per 2022 m. saulės elektrinėms įsirengti buvo skirta 39,5 mln. eurų subsidijų, o įsigyti nutolusioms saulėms elektrinėms – dar 8,2 mln. eurų.

Šiuo metu Seime yra svarstomas „Proveržio paketas“, kuris atvers daug platesnes galimybes įgyvendinti atsinaujinančios energetikos projektus, suteiks daugiau skaidrumo vykstantiems procesams, leis remti bendruomeninius projektus labai supaprastins procesus.

Pažymėtina, kad gegužės 25 d. Seimo ekonomikos komitetas pritarė paskutiniajam Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui, kuris yra vienas iš pagrindinių „Proveržio paketo“ sudedamųjų dalių.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas

Kazys Starkevičius