Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Monikos Ošmianskienės pranešimas: „Kaip ukrainiečiams susitvarkyti neįgalumo dokumentus Lietuvoje?“

2022 m. rugsėjo 29 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Informacijos, kaip iš Ukrainos atvykusiems žmonėms susitvarkyti neįgalumo dokumentus, kritiškai trūksta. Tuo įsitikinau susitikusi su ukrainiete Valentina Šelist.

Valentinos šeima nuo Rusijos karo Ukrainoje bėgo septyniese: jos mama, trys nepilnamečiai vaikai ir sunkią negalią turinti Oksana kartu su ja slaugančia moterimi. „Aš negalėjau jų palikti, nes prieš mirtį pažadėjau Oksanos mamai, savo kaimynei, kad pasirūpinsiu jos dukra, todėl mes dvi paras dviem automobiliais ir keliavome iki Lietuvos, gulinčią Oksaną teko vežti automobilio bagažinėje“, – apie sunkią kelionę į Lietuvą pasakojo Valentina.    

Moteris labai dėkinga Lietuvoje sutiktiems žmonėms už pagalbą, dėmesį, kuriuo džiaugiasi iki šiol, tačiau norėdama padėti savo globojamai Oksanai ji susidūrė su nemažai trikdžių ir didele informacijos stoka. Didžiausia problema, kad dėl negalios Oksana guli lovoje, ji negali judėti neįgaliojo vežimėliu, todėl Valentinai buvo labai sudėtinga surasti notarą, kuris atvyktų į namus ir parašytų įgaliojimą, leidžiantį atstovauti negalią turinčios moters interesams. Situaciją itin komplikavo ir tai, kad visą tą pusmetį, kol Valentina varstė įvairių institucijų duris, negalią turinti ir tik gulėti galinti moteris Lietuvoje buvo be būtinosios sveikatos pagalbos.                      

Ukrainietė pasiguodė, kad ir šeimos gydytoja, į kurią kreipėsi norėdama sutvarkyti Oksanos neįgalumo dokumentus, norėjo būtinai pamatyti Oksaną gyvai poliklinikoje, per daug nesukdama galvos, kad moters transportavimas yra toks apsunkintas. Tik pasiskundusi sveikatos įstaigos administracijai, Valentina gavo pažadą, kad pacientė visgi bus aplankyta namuose. Tik gavusi medikės išvadą Valentina galės kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą.

Man pavyko išsiaiškinti, kad be šio sudėtingo kelio Valentinos Šelist atveju yra dar vienas būdas sutvarkyti globojamos moters dokumentus – kreiptis į Ukrainos konsulatą Lietuvoje, konsului pateikti ukrainietišką Oksanos neįgalumo pažymėjimą, kurį patvirtinus, pakanka jį tiesiog nunešti į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą.

Išklausiusi ukrainietės Valentinos vargus keliaujant per įvairias Lietuvos tarnybas ir įstaigas, dar kartą įsitikinau, kad ukrainiečiams tikrai labai trūksta informacijos, ji jų nepasiekia. Todėl žmonės, kuriems tenka rūpintis sunkias negalias turinčiais artimaisiais, atsiduria nepavydėtinoje situacijoje.   

Šią situaciją dar kartą aptarsime Seimo Neįgaliųjų teisių komisijoje – negalime pamiršti, kad iš Ukrainos nuo kruvino karo bėga ir skirtingos galios žmonės, kuriems šis sudėtingas gyvenimo laikotarpis dar labiau apsunkinamas. Turime parengti koncentruotą informaciją, kad žmonėms nebereikėtų keliauti kryžių kelių, norint pasirūpinti žmonėmis su negalia.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė

Monika Ošmianskienė

Tel. (8 5) 239 6675

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-09-29 12:37
   Monika Kutkaitytė