Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pranešimas. „Demokratai: valdančiųjų noras įgalinti daugiau pagalbos neįgaliesiems tik nuo 2027-ųjų – nepateisinamas“

2022 m. gruodžio 6 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

Antradienį Seime svarstomas valdančiosios daugumos atstovų teikiamas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo projektas. Pasak Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime narių, jame pasigendama labai svarbių siūlymų – kur kas greičiau suteikti pagalbą negalią patyrusiems ar su ja gimusiems žmonėms, taip pat didesnio nevyriausybinių organizacijų (NVO) įtraukimo. Be to, nepateisinama, kad pritarus šiems siūlymams, juos valdantieji nori įteisinti tik po ketverių metų. 

Pasak Seimo Žmogaus teisių komiteto nario Vytauto Bako, Lietuvoje kiekvienais metais skaičiuojama apie 2000 vaikų, 10 000 darbingo amžiaus žmonių ir 11 000 senjorų, kurie tampa neįgaliaisiais, tačiau jie laiku pagalbos nesulaukia.

„Šiuo metu pagalba negalią turinčiam žmogui teikiama, kai jam formaliai nustatomas neįgalumas  atitinkamoje valstybės institucijoje. Tačiau pagalba reikalinga tada, kai žmogus faktiškai tampa neįgalus. Gali praeiti mėnesiai ar net metai, kuomet faktinę negalią turinčiam žmogui nustatomas neįgalumas, ir visą šį laiką žmogus, jo artimieji lieka vieni. Pagalba negalią turinčiam žmogui turi būti teikiama iš karto, pavyzdžiui, nuo to momento, kai jis gimsta su negalia ar negalia atsiranda dėl nelaimingo atsitikimo, ligos ir pan. Dažnu atveju pagalbos efektyvumas, galimybės negalią turinčiam žmogui integruotis priklauso nuo to, kaip anksti žmogus ir jo artimieji gauna reikalingą informaciją, psichologinę, socialinę, medicinos, švietimo pagalbą“, – teigia V. Bakas.   

Demokratai siūlo papildyti Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo projektą, įtraukiant ankstyvosios pagalbos paslaugą. Jos metu pagalba negalią įgijusiam žmogui būtų teikiama iš karto, nelaukiant formalaus jos nustatymo.

„Į šią pagalbą būtų įtrauktas žmogaus palydėjimas (pasitikimas) pirmosiomis dienomis,  padedant suvokti susiklosčiusią  situaciją ir prie jos prisitaikyti, suteikti neatidėliotiną pagalbą tiek jam, tiek jo šeimos nariams, kurie taip pat patiria išgyvenimus ir rūpinasi artimuoju, kuriam reikalinga pagalba“, – tęsia V. Bakas.

Demokratai siūlo reglamentuoti ir didesnį NVO įtraukimą į tiesioginės pagalbos suteikimą neįgaliesiems. Pavyzdžiui, asmenų su negalia bei jų artimųjų informavimas apie jiems priklausančias pagalbos paslaugas, rekomendacijų atvejo vadybos planui pateikimas, jo inicijavimas, kitos ankstyvosios pagalbos paslaugos; kompensacinės technikos išdavimas (pasak Seimo narių, NVO žino žmones, kuriems galima patarti, kokia technika jiems reikalinga, jie palaiko ryšį su jais); neįgaliųjų dienos užimtumas; asmeninio asistento pagalba; užimtumas įvairiuose amatų būreliuose ir klubuose; pavėžėjimas; neformalus švietimas.

Demokratų frakcijos  „Vardan Lietuvos“ narys, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis antrina, kad nutikus nelaimei ir žemei slystant iš po kojų, žmonės ne visuomet turi jėgų ieškoti pagalbos, nežino, kur turėtų kreiptis, ką daryti, kaip tik todėl, parlamentaro nuomone, labai svarbu, kad pagalba pati juos susirastų.

Pasitikimo darbą jautriai ir profesionaliai gali atlikti nevyriausybinės organizacijos. Lietuvoje gausu NVO, veikiančių negalios lauke, sukaupusių didelę patirtį padedant ir vienijant tam tikras sveikatos būkles turinčius žmones. Galime naujai su negalia susidūrusiai šeimai pasiūlyti kompetentingą NVO darbuotoją ar jų komandą, kurie padės susivokti situacijoje, suteiks psichologinę pagalbą, informuos apie priklausančias paslaugas, išmokas, kompensacijas, nukreips į reikalingas institucijas ir padės užpildyti dokumentus“, – sako parlamentaras L. Kukuraitis.

Tačiau net jeigu šie siūlymai būtų įtraukti į minėtą projektą, valdantieji ketina tai įteisinti tik po ketverių metų.

„Toks nepateisinamai ilgas svarbių įstatymo nuostatų įsigaliojimo atidėjimas paverstų visą reformą fikcija. Kaip minėta, oficialiai pateikiamais duomenimis, kasmet nustatoma negalia beveik 2000 vaikų ir apie 20 000 suaugusiųjų. Tai reiškia, kad pradėjus taikyti įstatymą nuo 2027 m., kaip siūlo valdantieji, būtinos ir svarbios pagalbos nesulauks beveik  100 tūkst. žmonių ir jų artimųjų. Mūsų manymu, tiek laukti negalima. Įstatymo nuostatos, susijusios su NVO įtraukimu ir ankstyvąja pagalba, turi įsigalioti ne vėliau, kaip 2024 m. sausį“, – pažymi V. Bakas.

 

Daugiau informacijos:

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ referentas (atstovas spaudai)

Kęstutis Butvydas

El. p. [email protected], mob. 8 612 22 573

 

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2022-12-06 16:10
   Jolanta Anskaitienė