Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narė A. Jakavonytė: „Nukentėję nuo okupacijų nusipelnė didesnių socialinių garantijų“

2023 m. gegužės 4 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Seime vyko susitikimas, kuriame prie bendro diskusijų stalo  aktualia ir vis dar opia tema dėl valstybės paramos trūkumo asmenims, kurie įvairiais būdais nukentėjo nuo 1939–1990 metų okupacijų, susėdo Seimo, Vyriausybės, politinių kalinių ir tremtinių atstovai.

Seimo narė Angelė Jakavonytė pažymėjo, kad šį susitikimą inicijavo reaguodama į Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių prašymus įstatymais bei kitais teisės aktais nuo minėtų okupacijų nukentėjusiems asmenims įtvirtinti teisę į valstybės finansuojamas medicininės ir socialinės reabilitacijos paslaugas, taip pat didesnę nukentėjusiųjų asmenų valstybinę pensiją.

Okupacinių režimų praeityje įvykdytos fizinės ir socialinės represijos, atstūmimas visuomenėje, psichologinės traumos, emociniai išgyvenimai minėtų asmenų atžvilgiu labai paveikė jų fizinę ir psichinę sveikatą. Tai ypač atsiliepia sulaukus garbaus amžiaus. Stebėdami šiuo metu vykstančio Rusijos karo prieš Ukrainą brutalumą, dar sykį matome, kokią didelę žalą patiria tiek civiliai gyventojai, tiek kovotojai. Svarbu suvokti, kad tokią pačią agresiją patyrė ir Lietuvos tremtiniai bei politiniai kaliniai, kurie šiandien, karo kontekste, vėl iš naujo išgyvena baimę, nerimą, stresą. Minėti asmenys yra viena iš socialiai jautriausių asmenų̨ grupių, kuriai reikalinga ypatinga socialinė pagalba. Teisės aktais nevisiškai užtikrintos jiems valstybės teikiamos medicininės ir  socialinės reabilitacijos paslaugos, iki šiol dar ne visi nukentėjusieji patenka į represuotų ir nukentėjusių asmenų kategorijas“,  – kalbėjo A. Jakavonytė.

 

 

Susitikimo dalyvius pasveikino Seimo Pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, taip pat Ministro Pirmininko patarėja sveikatos apsaugos ir neįgaliųjų klausimais Živilė Gudlevičienė, Seimo narės Vilija Aleknaitė-Abramikienė ir Rima Baškienė, socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus vedėja Rasai Biekšienė, dalyvavo iš įvairių Lietuvos miestų atvykę politinių kalinių ir tremtinių atstovai.

Seimo narė A. Jakavonytė pateikė pavyzdžius, kokias įstatymines garantijas turi nuo okupacijų ir represijų nukentėję piliečiai Latvijoje ir Lenkijoje: ,,Šiose šalyse politiškai represuotiems asmenims suteikiamas ne tik teisinis nukentėjusių asmenų statusas,  tačiau ir įstatymais apibrėžtos realios teisinės garantijos (nemokama medicininė  priežiūra, socialinė reabilitacija ir kt.). Jų pavyzdžiais Lietuva gali pasiremti“.

Susitikime dalyvavusios Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovės pateikė informaciją, kokie teisės aktai Lietuvoje reglamentuoja esamas nukentėjusių nuo okupacijų asmenų teisines ir socialines garantijas, kaip jie įgyvendinami praktikoje, kokie aktualūs aspektai liko neišspręsti.

Svarbu, kad valstybinių pensijų reforma numatyta Vyriausybės programos įgyvendinimo plane. Vyriausybės atstovai pateikė informaciją, kad planuojama siūlyti nukentėjusiųjų asmenų valstybines pensijas ženkliai padidinti. Tačiau tam reikia priimti įstatymo pakeitimą.

 

 

Tremtiniai siūlė lėšas pensijoms tremtiniams ir politiniams kaliniams biudžete numatyti atskira eilute.

Gerą pusdienį užsitęsusi diskusija buvo tikrai karšta, bet dalykiška ir produktyvi. Daug įvairių nuomonių buvo išsakyta dėl medicininės reabilitacijos paslaugų, kurias nukentėjusiems nuo okupacijų galėtų finansuoti valstybė, bei kitų socialinių garantijų. Buvo pateiktas pavyzdys, kad  Latvijoje politiškai represuoti asmenys nemokamai kartą per dvejus metus gali gauti 21 dienos trukmės socialinės reabilitacijos kursą.

Garbaus amžiaus politiniai kaliniai ir tremtiniai politikus ir ministerijų atstovus kvietė atsižvelgti į jų teisėtus prašymus. Jie pritarė iniciatyvai, kad šiemet, minint  Lietuvos masinių trėmimų 70-ąsias metines, yra proga parodyti realų valstybės rūpestį nukentėjusiaisiais nuo okupacijų asmenimis ir jų sveikatos bei socialinėmis garantijomis.

 

 

Susitikimas suteikė vilties, kad nuo okupacijų nukentėję žmonės buvo ne tik išklausyti, bet ir išgirsti. Bendradarbiaudami su vykdančiosiomis institucijomis, ieškosime galimų sprendimų padėti jiems, kad jų senatvė būtų ori“,  – sakė A. Jakavonytė.

 

Nuotraukų autorė Rūta Averkienė

 

Seimo narė patvirtino, kad artimiausiu metu inicijuos Asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymo pataisas, kad asmenims, kurie gimė buvusių politinių kalinių ar tremtinių šeimose už Lietuvos ribų, pasibaigus tėvų kalinimo ar tremties laikui, jeigu bent vienam iš tėvų buvo taikomi administraciniai ir kitokie galimybių suvaržymai, dėl kurių jie negalėjo sugrįžti į Lietuvą, būtų suteiktas tremtinio statusas.

A. Jakavonytė taip pat žada  kreiptis į savivaldybių merus, kad, minint Tremtinių ir politinių kalinių metus, kiekvienoje savivaldybėje gyvenantiems buvusiems tremtiniams ir politiniams kaliniams būtų skirta bent vienkartinė materialinė parama. Tokių žmonių jau nėra daug, todėl paramos skyrimas nebūtų didelė finansinė našta, o žmonės jaustųsi prisiminti ir įvertinti.        

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė Angelė Jakavonytė

Tel. (8 5) 239 6649

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2023-05-04 14:31
   Jolanta Anskaitienė