Seimo narės A. Gedvilienės pranešimas: Seimas svarstys kailių fermų Lietuvoje draudimą
2023 m. birželio 5 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka
Rytoj, antradienį, Seimo plenariniame posėdyje numatytas įstatymo projekto, kuriuo siekiama Lietuvoje uždrausti gyvūnus auginti ir žudyti tik dėl naudos iš jų kailio, svarstymas. Seimo nariams po svarstymo pritarus projektui, jo priėmimas vyks rudenį.
„Kailių fermų draudimo kelias įstatymo leidybos procese buvo sunkus ir ilgas. Įsiklausyta tiek į visuomenės lūkesčius, tiek į kailine žvėrininkyste užsiimančių ūkininkų nuogąstavimus. Pasiūlytas naujas kompensacijos mechanizmas. Esame pasiruošę tapti 20-ąja šalimi Europoje, uždraudusia šią verslo šaką“, – teigia įstatymo projekto iniciatorė, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Veiklą siūloma uždrausti jau nuo 2027 m.
Įstatymo projektu kailių fermų veiklą siūloma uždrausti nuo 2027 m., tačiau kompensacijas mokėti jau nuo 2024 m.
„Kuo anksčiau ūkininkas sustabdys savo veiklą, tuo didesnės kompensacijos jo laukia. Tie, kurie pasitrauks 2024 m., gaus 3 eurus už laikytą žvėrelį, 2025 m. – 2, o 2026 – 1 eurą už žvėrelį“, – sako A. Gedvilienė.
Į kompensacijas siūloma įtraukti ir darbuotojų išeitines išmokas bei kompensuoti statinių ir įrenginių, tinkančių tik kailinės žvėrininkystės veiklai vykdyti, sunaikinimą, taip pat atliekų sutvarkymą ir išvežimą.
„Prašymą visa tai kompensuoti išgirdome iš pačių ūkininkų, atliepėme šiuos norus“, – komentuoja įstatymo projekto iniciatorė.
Siekiant apsisaugoti nuo galimų bandymų pasipelnyti, kompensacijos būtų išmokamos tik ūkininkams, grąžinusiems lengvatines paskolas pagal skatinamųjų finansinių priemonių „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“ ir „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“ schemas. O nuo 2024 m. sausio 1 d. parama iš nacionalinių ar Europos Sąjungos lėšų kailių fermų veiklai vykdantiems ūkio subjektams nebebūtų teikiama.
Balsavimas bus įtemptas, tačiau nuotaikos – optimistinės
„Seime nuotaikos įvairios, tačiau matosi, kad tarp stipriai palaikančiųjų šį projektą – visų frakcijų nariai. Daugumai aišku, kad šį sprendimą Lietuva anksčiau ar vėliau privalės priimti. Negalime likti paskutiniąja šalimi Europoje, kur gyvūnus masiškai žudyti dėl puošmenos yra legalu. Pastarosiomis savaitėmis visuomenė ypatingai garsiai išsakė savo lūkesčius. Viliuosi, kad rytoj Seimo nariai juos atlieps“, – teigia A. Gedvilienė.
Seimo nariams po svarstymo pritarus kailių fermų draudimui, bus notifikuota Europos Komisija, procesas truks 3 mėnesius. Jei Komisija pastabų neturės, įstatymo projektas keliaus atgal į Seimą priėmimui.
Kontaktams:
Aistė Gedvilienė
Seimo narė, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė
El. p. [email protected]
Mob. +370 682 04 808
Jolanta Anskaitienė