Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo Pirmininkė

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba Seimo pavasario sesijos pradžios proga

2021 m. kovo 10 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Gerbiami kolegos Seimo nariai, sveikinu Jus susirinkusius į II eilinę Seimo sesiją. Džiaugiuosi, galėdama gyvai matyti Jus čia, įsitikinti, kad visi esame sveiki ir nusiteikę darbingai.

Pradėdami šią pavasario sesiją, deja, turime konstatuoti, kad situacija šalyje vis dar išlieka sudėtinga. Ir dėl pačios pandemijos, ir dėl jos poveikio skirtingoms gyvenimo sritims – ekonomikai, verslui, švietimui, taip pat ir psichologiniam visuomenės klimatui.

Tačiau yra pozityvių ženklų, būtent į juos ir norėčiau orientuotis. Mūsų neužgriuvo susirgimų cunamis, ne juokais gąsdinęs praeitų metų lapkritį. To išvengėme, nes labai atsakingai ėmėmės būtinų priemonių.

Skaičiai rodo, kad pandemija palengva traukiasi. Gal ne taip greitai, kaip mums visiems norėtųsi, tačiau sutelktomis bendromis visuomenės pastangomis padėtį suvaldėme.

Pradėjome vakcinavimo procesą, kuris leis socialinius apribojimus pakeisti apsauga ir prevencija. Žengiant šiuo keliu dar bus iššūkių, tačiau tai vienintelis teisingas kelias, leisiantis vėl įkvėpti pilna krūtine.

Rytoj minėsime Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, kuri darsyk primena – mūsų tauta po sunkumų ir išbandymų visuomet randa savyje jėgų pakilti. Tą ir vėl padarysime, tuo visiškai neabejoju.

Tačiau tam reikia mažiausiai dviejų dalykų – susiklausymo ir geranoriškumo. Ir dar kantrybės, kurios prašyti, suprantu, darosi vis sunkiau, tačiau be jos sugrįžimas į ankstesnio, įprasto gyvenimo vėžes būtų ilgesnis ir sudėtingesnis.   

Kantrybė svarbi ir kitu aspektu, tiesiogiai susijusiu su Seimo darbu. Kiekviena politinė jėga ėjo į rinkimus su savo programa, kurioje buvo žadama įgyvendinti tam tikrus dalykus. Natūralu, kad politikai siekia kuo greičiau pradėti vykdyti savo įsipareigojimus.

Tačiau šiandienos situacijoje, manau, reikia griežtai ir kantriai laikytis eiliškumo.

Iš pradžių būtina susitvarkyti su pandemija ir jos padariniais, o tik tada imtis reformų.

Mums nereikalingos papildomos įtampos, kurios dar labiau apsunkins kovą su pandemija.

Tačiau tai nereiškia, kad atsisakome savo įsipareigojimų. Tai reiškia, kad susitelkdami į svarbiausius šiandienos iššūkius orientuojamės į kokybinę įstatymų kūrimo ir raidos proceso pusę.

Mūsų tikslas − ne ambicingos deklaracijos ir keliaaukščiai pažadai „čia ir dabar sukurti rojų žemėje“, o išdiskutuoti sprendimai aiškiai apibrėžiant tikslus, racionaliai formuluojant uždavinius, pasirenkant tinkamas priemones.

Tai ir bus pagrindinis šios Seimo sesijos, ateinančių ketverių mėnesių uždavinys.

Evoliucinė, o ne revoliucinė teisėkūra.

Apžvelgdama iniciatyvas konkrečiau, norėčiau pradėti nuo naujovės. Valdančioji dauguma sutarė, kad stiprinant opozicijos įtaką, suteiksime galimybę opozicinėms frakcijoms pristatyti savo siūlymus jau pirmąją sesijos dieną. Tikiuosi, kad tai taps nauja Seimo tradicija. Ir dar vienu žingsniu siekiant produktyvaus darbo ir konstruktyvaus dialogo su opozicija.

Apžvelgiant paruoštus projektus noriu akcentuoti dėmesį žmogaus teisėms. Norėčiau tikėti, kad įžengę į XXI amžiaus trečiąjį dešimtmetį vis dėlto sugebėsime įveikti iš prietarų kylančias baimes ir stereotipus. Ir priimsime įstatymus, suteikiančius teises toms grupėms žmonių, kurios iki tol jų stokojo.  

Šioje sesijoje numatyti įstatymų projektai ar pataisos dėl tautinių mažumų, apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje, partnerystės užtikrinimo, asmenvardžių rašybos, paslaugų neįgaliesiems sistemos plėtros. Taip pat toliau svarstysime iš jaunimo organizacijų atėjusią iniciatyvą dėl kandidatavimo į parlamentą amžiaus cenzo sumažinimo. Dėl visų šių iniciatyvų sieksime kuo platesnio palaikymo.

Taip pat darbotvarkėje turime ir projektus, kurie leis subalansuoti ribojimus ir atsisakyti neveikiančių, perteklinių draudimų. Tiek sveikatos, tiek verslo srityse.

Rengiamas nacionalinis susitarimas dėl švietimo bus nuoseklus žingsnis, sudėliosiantis aiškius akcentus ir leisiantis realizuoti daugumos parlamentinių partijų rinkiminį įsipareigojimą dėl ypatingo dėmesio švietimo sričiai.

Tarp kitų prioritetų išskirčiau pasiruošimą reformoms viešojo valdymo srityje, rengiamas ambicingas žaliojo kurso programas, tolesnį skaitmenizavimą ir duomenų atvėrimą. Visi šie užsibrėžti darbai reikalauja išsamaus pasirengimo ir tvaraus ilgalaikio sutarimo su politine bendruomene ir visuomene. Jį pasieksime aptariant šias temas viešose diskusijose su visomis suinteresuotomis pusėmis.

Vykdant skaidrią, atsakingą ir pažangias investicijas skatinančią finansų politiką bus pateikti patikslinti viešųjų finansų biudžetų projektai, labiau atitinkantys COVID-19 pandemijos valdymui numatytas išlaidas pagal aktualiausią poreikį.

Ši sesija yra eilinė, tačiau vyksta ji neeilinėmis aplinkybėmis, ir tikiu, kad mūsų bendras, pagrindinis tikslas jos metu yra užtikrinti sklandų, nuoseklų, pagal galimybę ramų Seimo darbą, kiek tai įmanoma parlamentinės demokratijos sąlygomis. Tikiu, kad šioje pavasario sesijoje priimti sprendimai taps tvirtu pagrindu, padėsiančiu mūsų visuomenei grįžti prie įprasto kasdienybės ritmo.

Mūsų pareiga – kurti sąlygas, dėl kurių Lietuva ir geriau susitvarkys su sunkumais, ir taps stipresnė, suteikusi kiekvienam galimybes kurti savo gerovę.

Pirmus žingsnius žengėme rudenį, juos sutvirtinsime pavasarį.

Sėkmės, geranoriškumo ir kantrybės mums visiems!

   Naujausi pakeitimai - 2021-03-10 10:55
   Rimas Rudaitis