Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo Pirmininkė

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen sveikinimo žodis šventiniame Lietuvos ir Lenkijos parlamentų Gegužės 3-iosios Konstitucijos sukakties minėjime

2021 m. gegužės 3 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)

 

1791 metais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės priimta Gegužės 3-iosios Konstitucija buvo pirmoji moderni rašytinė konstitucija Europoje ir antroji rašytinė konstitucija pasaulyje. Tai pasididžiavimo vertas faktas. Tuomet buvome pirmeiviais konstitucinių procesų, vėliau ir europiniu, ir pasauliniu lygmeniu tapusių magistraliniais.

Dėl Gegužės 3-iosios Konstitucijos Lietuvoje nėra visiško sutarimo. Yra balsų, sakančių, kad dokumente nėra paminėtas Lietuvos vardas, kad tai yra Lietuvos suvereniteto aižėjimo ženklas. Bet vis dažniau laimi požiūris, jog negalima atsisakyti bendro, mums teisėtai priklausančio Lietuvos ir Lenkijos valstybės istorinio kultūrinio paveldo, kurio neatskiriama dalis yra ir Gegužės 3-iosios Konstitucija.

Požiūrių skirtumai nesukliudė prieš dešimtmetį Seimui priimti rezoliuciją dėl Gegužės 3-iosios Konstitucijos. Jie nekliudo mums ir šiandien – iškilmingai minint šio istorinio fakto 230 metų sukaktį.

Neturime likti uždaryti praeityje, kiekvienas su savo atskira nuomone. Privalome matyti ateities perspektyvą ir sutelkto veikimo galimybes.

Žvelgiant politiškai, iš šios dienos perspektyvos, svarbu, kad dokumentas, tvirtinęs naują konstitucinę savimonę, demonstravo ryžtingą siekį išeiti iš itin komplikuotos situacijos, į kurią XVIII a. pabaigoje buvo pakliuvusi Abiejų Tautų valstybė.

Tai buvo herojiška pastanga, kuriai tuomet dėl nepalankių istorinių aplinkybių nebuvo lemta realizuotis. Ir tai buvo Abiejų Tautų pastanga. Tą bendrą veikimą ypač svarbu akcentuoti dabar, kai vėl gyvename neramiais grėsmių, išbandymų ir iššūkių laikais.

Ne mažiau svarbu, kad 11-asis Konstitucijos straipsnis teigė, kad valstybės vientisumą ir suverenumą gina ne karalius su kariuomene, o kiekvienas pilietis. Būtent šis straipsnis, realiai įgyvendintas jau 1792 m. į Lietuvos ir Lenkijos Respubliką įsiveržus Rusijos kariuomenei, padėjo pamatus šiuolaikiškai suprantamai nepriklausomybės idėjai, kuri tapo kertiniu akmeniu jau XX a. atkuriant tiek Lietuvos, tiek ir Lenkijos valstybes.

Veikime ir toliau kartu!

   Naujausi pakeitimai - 2021-05-03 10:34
   Rimas Rudaitis