Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo Pirmininkė

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pareiškimas spaudai po susitikimo su Izraelio Valstybės Kneseto Pirmininku Mikiu Leviu (Mickey Levy) Jeruzalėje 2022 m. vasario 8 d.

 

Labas rytas, Boker Tov,

 

man ir mūsų delegacijai didžiulė garbė lankytis Izraelio Valstybės parlamente, Knesete. Noriu nuoširdžiai padėkoti Kneseto Pirmininkui Mikiui Leviui (Mickey Levy) už kvietimą ir galimybę susitikti. Man asmeniškai tai labai svarbus vizitas, esu pirmą kartą Jeruzalėje.

Šis vizitas simbolinis ne tik man, bet ir mūsų valstybėms. Juo pažymime tarp mūsų dviejų valstybių užmegztų diplomatinių santykių 30-metį.

Per juos Lietuvos ir Izraelio ryšiai išsivystė, gerokai sustiprėjo ir subrendo. Šiandien kalbamės kaip dvi laisvos, išsivysčiusios, demokratinės ir pasaulio gerbiamos valstybės, galinčios viena kitai daug ką pasiūlyti.

Norėčiau, kad Izraelis Lietuvą matytų kaip atsakingą ir įtakingą Europos Sąjungos ir pasaulinės bendruomenės narę, už savo ir kitų laisvę ir vertybes kovojančią, modernią ir investicijoms atvirą, pasaulį kartu kurti kviečiančią, istorinę atmintį gerbiančią ir visų tautybės žmonių ir jų religijos laisves užtikrinančią valstybę.

Savo ruožtu šiandien mes Izraelį matome kaip mokslo ir inovacijų lopšį, savo valstybę mylinčių ir ją ginti mokančių atsakingų žmonių šalį, po pasaulį išsibarsčiusią diasporą išskirtinai sėkmingai buriančią stiprią valstybę.

Naudodamasi proga noriu pasveikinti Izraelį ir jos žmones su artėjančiu 75-uoju Izraelio Valstybės jubiliejumi.

Tenka tik apgailestauti, kad dėl Lietuvos okupacijos tarpvalstybinių santykių negalėjome kurti nuo pat Izraelio Valstybės sukūrimo pradžios 1948 m. Neabejoju, kad šiandien mūsų santykiai būtų visai kito kokybinio lygmens.

Taip pat noriu pabrėžti, kad prieš 30 metų užmezgę diplomatinius santykius pradėjome rašyti naują Lietuvos ir Izraelio valstybių, tačiau ne jos žmonių – lietuvių ir žydų – istoriją. Mūsų tautų istorijos artimai persipynusios jau ištisus šimtmečius.

Prieš metus valstybiniu lygiu baigėme minėti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus. Šiuo sprendimu siekta puoselėti daugiau negu 700 metų siekiančią Lietuvos žydų istoriją, kaip neatskiriamą ir labai turtingą Lietuvos istorijos dalį.

Kneseto Pirmininkui šias Lietuvos valstybės pastangas primins Lietuvos banko nukaldinta Vilniaus Gaono (Elijo ben Saliamono Zalmano) garbei skirta kolekcinė proginė moneta, beje, vienintelė Europoje su hebrajiškais rašmenimis. Ją šiandien įteikiau gerbiamam Pirmininkui kaip atminimo dovaną.

Mūsų bendros istorijos knygoje yra ir labai skaudžių puslapių. Jų negalime nei išplėšti, nei užmiršti. Lietuvos bendrapiliečiai, labai daug prisidėję prie mūsų valstybės kūrimo ir puoselėjimo, savo žemėje, pačių išgarsintoje Šiaurės Jeruzalėje, buvo išžudyti. Ypač skaudu pripažinti faktą, kad dalis jų žuvo ir nuo naciams talkinusių kaimynų lietuvių rankų.

Netekties nebesugrąžinsime, praeities nepakeisime. Bet privalome įsipareigoti jos neužmiršti ir iš jos mokytis. Mokytis patys, atvirai ir be jokių nutylėjimų apie ją pasakoti jaunajai kartai. Turime padaryti viską, kad Lietuvoje ir kitur pasaulyje Tragedija nebepasikartotų. Niekados. Niekur.

Privalome prisiminti kiekvieną auką ir kiekvieną išgyvenusį. Aukos negali likti ateitiems kartoms tik statistika.

Vakar lankydamasi Jad Vašem sakiau, kad Holokausto tamsą įveikti gali tik šviesa. Ji slypi prisiminimuose apie nužudytus žmones ir pastangose grąžinti jiems vardus ir veidus. Ji neatsiejama nuo suvokimo, kad žydų tautos tragedija buvo visos Lietuvos tragedija. Ją sustiprina kiekvieno mūsų atskirai ir visos valstybės įsipareigojimai kovoti su antisemitizmu bei visomis rasizmo ir ksenofobijos formomis bei apraiškomis. Todėl ši Lietuvos Vyriausybė Holokausto atminties ir istorinio teisingumo klausimams skiria ir skirs daug dėmesio.

Nors tai darome visų pirma dėl savęs, savo valstybės ir visuomenės sveikatos, viliuosi, kad šios Lietuvos pastangos bus įvertintos ir Izraelyje bei prisidės prie dvišalių santykių stiprinimo.

Šiandien, kai visame pasaulyje vyksta reikšmingi pokyčiai, kai pandemija, klimato kaita, tarptautinė saugumo situacija ir socialinė-ekonominė valstybių raida liudija akivaizdžią tarpusavio priklausomybę, dvišalių santykių svarba dar labiau išauga.

Lankydamasi čia, demokratiją geriausiai įkūnijančioje institucijoje, parlamente, negaliu nepažymėti teisės viršenybės ir žmogiškųjų vertybių svarbos tiek atskirų valstybių ir visuomenių raidai, tiek visos tarptautinės sistemos tvarumui.

Gyvename laikais, kai tarptautinė teisė ir žmogiškosios vertybės dažnai nuvertinamos. Ieškome sąjungininkų, stipriname dvišalius santykius. Izraelis neabejotinai gali kliautis Lietuva, kai tarptautinėje arenoje sprendžiami esminiai valstybės išlikimo, raidos užtikrinimo ir saugumo klausimai. Tai ne kartą įrodėme savo sprendimais. Tačiau galų gale mūsų saugumą ir ateitį lems tarptautinės teisės ir jos principų, taip pat pamatinių žmogiškosios vertybės kaip laisvė, tvirtumas. Tai liudija ir abiejų tautų skaudžios, nors ir nepalyginamos istorijos.

Šiandien visas pasaulis kalba apie Ukrainą. Deja, agresija prieš suverenią demokratijos keliu žengiančią Europos šalį rodo, kad tarptautinė teisė ir demokratinės vertybės XXI amžiuje toli gražu nėra savaime suprantamas dalykas. Tam, jog tarptautinės teisės principai ir viršenybė išliktų tvirti, būtinas visos demokratinės tarptautinės bendruomenės aktyvus įsitraukimas. Šis tarptautinės bendruomenės pasiryžimas dabar testuojamas Ukrainoje.

Taigi kaip matot, temų, klausimų, kuriuos mes aptarėme, tikrai daug. Toli gražu ne visus paminėjau. Neabejoju, kad Pirmininkas Mikis Levis (Mickey Levy) pritars man, jog dviejų valstybių parlamentai gali, turi ir yra nuoširdžiai pasirengę daug nuveikti drauge, kad mūsų žmonės suartėtų, o valstybės stiprėtų.

Dar kartą ačiū už apsilankymą Knesete ir sveikinu mus visus su šia svarbia Lietuvai ir Izraeliui sukaktimi. Esu įsitikinusi, kad 30 metų – tai tik graži įžanga į tvirtą ir ilgalaikę, pagarba ir pasitikėjimu paremtą Lietuvos ir Izraelio partnerystę. Ilgiausių metų mums!

   Naujausi pakeitimai - 2022-02-08 15:55
   Monika Kutkaitytė